Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Potrzeba nam świadków wiary

Święty Otton z Bambergu jest postacią, która od czasu powstania diecezji w 1972 r. inspiruje do modlitwy i wdzięczności za przyniesiony nam dar wiary.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Otton z Bambergu

Remigiusz Pajor -Kubicki

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Szczególną czcią otaczany jest bp Otton z Bambergu – współpatron naszej archidiecezji wraz z Najświętszą Maryją Panną Matką Kościoła – w Pyrzycach, gdzie w 1124 r. ochrzcił liczne grono Pomorzan.

Lipcowe dni skupienia

Reklama

Podobnie jak każdego roku bardzo podniośle celebrowany jest tutaj lipcowy odpust ku jego czci. Przez wiele lat łączył się on z czerwcowymi Dniami Ottonowymi. Od dwóch lat koncentracja modlitwy oraz refleksji nad dziełem Apostoła Pomorzan skupia się wokół odpustu. W tym roku przygotowaniem do oddania hołdu św. Ottonowi było triduum, które na zaproszenie proboszcza parafii ks. Piotra Kurzaja chrystusowca, poprowadził znawca dziejów św. Ottona ks. kan. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Grzegorz Wejman. Podczas trzech dni skupienia w czasie wieczornej Eucharystii głosił słowo Boże, które nacechowane było wątkiem misji św. Ottona, dokonaniami ewangelizacyjnymi na ziemi nad Odrą i Bałtykiem, a jednocześnie odniesieniami do znaczenia chrztu w życiu każdego wierzącego człowieka i wypływającymi z tego faktu obowiązkami. Przygotowując się do odpustu wierni z Pyrzyc licznie skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania.

Przygotowania do jubileuszu

W dzień odpustu 1 lipca uroczystą Eucharystię sprawował bp prof. dr hab. Henryk Wejman w asyście ks. Bogusława Burgata, chrystusowca – wikariusza generalnego, ks. kan. dr. Grzegorza Harasimiaka – dziekana dekanatu Pyrzyce oraz kilkunastu kapłanów. Zgromadzeni wierni wsłuchali się w słowo Boże, które ukazało charyzmat świętości patrona naszej archidiecezji. Ta świętość mimo tylu wieków jest wciąż aktualna i ma znaczenie właśnie teraz, gdy potrzeba nam świadków wiary i silnych członków wspólnoty Kościoła. Odpustowe świętowanie zakończyło się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, odmówieniem litanii do św. Ottona oraz procesją eucharystyczną.

Tegoroczny odpust ku czci św. Ottona, jak podkreśla ks. Piotr Kurzaj wpisuje się już w etap przygotowań do zbliżającej się 900. rocznicy Misji św. Ottona. Za trzy lata oddamy w pełni hołd Misjonarzowi z Bambergu, a niezwykle potrzebne jest gruntowne przygotowanie do uroczystości i poznawanie znaczenia tego, co dokonał na naszej ziemi patron archidiecezji, zwłaszcza tutaj w Pyrzycach.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szlakiem misji św. Ottona

Trwają przygotowania do obchodów 900. rocznicy pierwszej wyprawy misyjnej bp. Ottona z Bambergu na Pomorze.

W ten ważny nurt przygotowań wpisuje się książeczka Longiny Cywińskiej i Marii Freli O Józiu, który wędrował szlakiem misji Świętego Ottona.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję