Reklama

Aspekty

Nowe sanktuaria. Paradyż

W sierpniu na naszych łamach będziemy przedstawiać miejsca w naszej diecezji, które niedawno zostały ustanowione sanktuariami.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 32/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Paradyż

Matka Boża Ozdoba Paradyża

Archiwum

Obraz Matki Bożej Paradyskiej w bocznej kaplicy świątyni

Obraz Matki Bożej Paradyskiej w bocznej kaplicy świątyni

Pierwszym jest sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Gościkowie-Paradyżu. Znajduje się tu pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina. Sama nazwa Paradyż pochodzi od sformułowania Paradisus Sanctae Mariae, czyli Raj Matki Bożej, i nadali ją tej miejscowości cystersi. Jeszcze nie tak dawno formowali się tu alumni Wyższego Seminarium Duchownego, jednak m.in. ze względu na remont obiektu przebywają obecnie w Gorzowie.

Początki sięgają 1230 r., kiedy Mikołaj Bronisz ufundował w Gościkowie klasztor, w którym mieli zamieszkać cystersi. Budowę świątyni rozpoczęto ok. 1270-90 r. i trwała ona sto lat. Kościół wznoszony był w stylu gotyckim, pierwotnie na planie krzyża, jednak po ukończeniu naw i części transeptu świątynię skrócono, zamurowując wschodnie arkady międzynawowe. Dwukrotnie dotknęła go klęska pożaru. Świątynia została odbudowana w XVIII wieku i przekształcona do formy barokowej. Najważniejsze miejsce w świątyni zajmuje barokowy ołtarz z 1739 r. z obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, z figurami świętych Piotra i Pawła oraz relikwiarzami zawierającymi doczesne szczątki starożytnych świętych męczenników: Amancjusza, Cedoniusza, Damazego, Donata i Sewelianusa. W kościele jest również kilkanaście ołtarzy bocznych o równie wielkiej wartości artystycznej, co ołtarz główny. Na uwagę zasługują też: barokowy prospekt organowy autorstwa Joachima Gottlona Petera, fragmenty gotyckich fresków i sklepień, klasycystyczne stalle w prezbiterium, ozdobione wizerunkami dostojników kościelnych, godło Stanisława Augusta Poniatowskiego znajdujące się na chórze oraz płyty epitafijne umieszczone w posadzce kościoła.

Miejscem szczególnym w kościele jest kaplica z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem (Matki Bożej Paradyskiej), który jest XVII-wieczną kopią obrazu San Luca z Bolonii. Widnieje na nim sentencja: Mater Dei memento mai! Decus Paradisi ora pro nobis!, co oznacza: Matko Boża, pamiętaj o mnie! Ozdobo Paradyża, módl się za nami!

Reklama

Sanktuarium w Paradyżu ustanowione zostało 15 sierpnia 2020 r. Msze św. w świątyni są odprawiane w soboty o godz. 17 i w niedziele o godz. 12, wcześniej jest możliwość spowiedzi. Na stronie paradisus.pl można znaleźć skrzynkę intencji do Matki Bożej Paradyskiej, które przedstawiane są podczas sobotniego nabożeństwa po Mszy św.

Katarzyna Krawcewicz

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyż: warsztaty Tria Arcana

Klerycy z naszego seminarium zorganizowali w Paradyżu warsztaty dla służby liturgicznej przygotowujące do Triduum Paschalnego. Kurs odbył się w dniach 22-24 marca, a wzięło w nim udział kilkunastu uczestników z Czerwieńska, Sławy, Świebodzina i Zielonej Góry.

- Chcemy, żeby uczestnicy warsztatów przygotowali się do Triduum nie tylko od strony technicznej, ale też duchowej. Oprócz konferencji i zajęć praktycznych, mamy też części modlitewne, np. Drogę Krzyżową, którą odprawiliśmy pierwszego wieczora i oczywiście codzienną Eucharystię – mówi dk. Rafał Zbrożek.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję