Reklama

Wiadomości

Prawnik wyjaśnia

Jak długo jest ważny kurs przedmałżeński?

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. 57

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Jaka jest ważność kursu przedmałżeńskiego? Jeśli zrezygnuję ze ślubu, a za jakiś czas będę chciał z kimś innym go zawrzeć, to czy muszę ten kurs odbywać ponownie?

Odpowiedź eksperta
Przygotowanie do małżeństwa – jak zwrócił uwagę Jan Paweł II w Adhortacji apostolskiej o zadaniach rodziny w świecie współczesnym Familiaris consortio – jest procesem stopniowym i ciągłym. Papież wskazał na jego trzy etapy: przygotowanie dalsze, bliższe i bezpośrednie. Ta koncepcja jest bardzo ważna, bo od dziecka uczymy się – a przynajmniej powinniśmy się uczyć – właściwych postaw od swoich rodziców i bliskich, aby dobrze przygotować się do zawarcia małżeństwa. Pozwolę sobie przytoczyć pewne fragmenty ze wskazanej adhortacji.

Reklama

Przygotowanie dalsze to nic innego jak przykład własnej rodziny i mądra pedagogia rodzinna. Przygotowanie bliższe to odnowiona katecheza przygotowujących się do małżeństwa. Ten etap ma ukazać młodym ludziom małżeństwo jako relację międzyosobową mężczyzny i kobiety, relację, która winna być stale rozwijana. Ponadto młodzi powinni zostać wprowadzeni w temat płciowości małżeńskiej, odpowiedzialnego rodzicielstwa i właściwych metod wychowania dzieci. Wreszcie ostatni etap, czyli przygotowanie bezpośrednie, odbywa się w miesiącach i tygodniach poprzedzających ślub, „aby w ten sposób nadać nowe znaczenie, nową treść i nową formę tzw. egzaminowi przedślubnemu, wymaganemu przez prawo kanoniczne”.

W Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego czytamy, że „kandydaci do małżeństwa winni zgłosić się do właściwej kancelarii parafialnej nie później niż trzy miesiące przed ślubem w celu rozważnego i spokojnego podjęcia przygotowania bezpośredniego do ślubu, ewentualnego uzupełnienia katechezy przedmałżeńskiej i starannego dopełnienia formalności urzędowych”.

Przepraszam, że rozszerzyłem trochę wątek o przygotowaniu do małżeństwa, na które należy patrzeć w sposób całościowy. Słowo „kurs” nie oddaje prawdziwego wymiaru przygotowania do małżeństwa. Ten „kurs” trwa przecież przez całe życie i nie da się go powtórzyć. Od strony formalnej więc, jeśli myślimy o przygotowaniu bezpośrednim jako przeprowadzeniu rozmów z narzeczonymi i spisaniu tzw. protokołu przedślubnego – to, oczywiście, tę czynność należy powtórzyć, gdyż celem egzaminu przedślubnego narzeczonych jest rozeznanie ich sytuacji prawnej, wykluczenie przeszkód zrywających, upewnienie się, że nupturienci mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad. Zmiana kandydata do małżeństwa może przecież zmienić sytuację prawną narzeczonych i w konsekwencji sytuacja taka wymaga nowego badania.

2021-08-10 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat na zakończenie synodu biskupów o małżeństwie i rodzinie

Niedziela Ogólnopolska 44/2015, str. 7

[ TEMATY ]

małżeństwo

Synod o rodzinie

Grzegorz Gałązka

Abp Stanisław Gądecki przypominał na synodzie nauczanie św. Jana Pawła II o rodzinie

Abp Stanisław Gądecki przypominał na synodzie nauczanie św. Jana Pawła II o rodzinie

Kończący się dzisiaj synod biskupów na temat małżeństwa i rodziny był doświadczeniem jedności Kościoła i ubogacaniem się jego różnorodnością. Kościół, szczerze zatroskany o rodzinę, przypomniał światu jej niezastąpioną wartość. Zastanawiał się, w jaki sposób skutecznie chronić jej prawa w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.

CZYTAJ DALEJ

Biskup Legnicki prosi o modlitwę za Biskupa Seniora Zbigniewa Kiernikowskiego

2022-01-21 19:12

[ TEMATY ]

modlitwa

Legnica

biskup legnicki

Archiwum Diecezjii Legnickiej

Bp. Zbigniew Kiernikowski

Bp. Zbigniew Kiernikowski

Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski zwraca się z prośbą do duchowieństwa diecezji legnickiej, wszystkich zgromadzeń zakonnych, osób konsekrowanych oraz wiernych świeckich o modlitwę w intencji BISKUPA SENIORA ZBIGNIEWA KIERNIKOWSKIEGO, który przebywa w szpitalu, w Legnicy.

Jednocześnie Ksiądz Biskup prosi o modlitwę za wszystkich kapłanów naszej diecezji, którzy zmagają się w tym czasie z chorobą i cierpieniem.

CZYTAJ DALEJ

Kolędowanie z Alicją Janosz

2022-01-23 21:42

Magdalena Lewandowska

Alicja Janosz zaśpiewała najpiękniejsze polskie kolędy

Alicja Janosz zaśpiewała najpiękniejsze polskie kolędy

Radość Bożego Narodzenia wybrzmiała ponownie we wrocławskiej parafii Miłosierdzia Bożego podczas koncertu kolęda Alicji Janosz zorganizowanego przez Radio Rodzina.

Piosenkarka jest laureatką „Szansy na sukces”, zwyciężczynią pierwszej edycji polskiego „Idola”, mieszkanką Dolnego Śląska. Na koncercie zaśpiewała najpiękniejsze kolędy i pieśni Bożonarodzeniowe, a pomagali jej chętnie słuchacze zebrani w kościele na wrocławskim Gądowie. Nie zabrakło też jej autorskich piosenek świątecznych. – Kolędy niosą prawdę o Bożej Miłości i chcę, żebyśmy śpiewali razem – prosiła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję