Reklama

Wiadomości

Prawnik wyjaśnia

Jak długo jest ważny kurs przedmałżeński?

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. 57

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Jaka jest ważność kursu przedmałżeńskiego? Jeśli zrezygnuję ze ślubu, a za jakiś czas będę chciał z kimś innym go zawrzeć, to czy muszę ten kurs odbywać ponownie?

Odpowiedź eksperta
Przygotowanie do małżeństwa – jak zwrócił uwagę Jan Paweł II w Adhortacji apostolskiej o zadaniach rodziny w świecie współczesnym Familiaris consortio – jest procesem stopniowym i ciągłym. Papież wskazał na jego trzy etapy: przygotowanie dalsze, bliższe i bezpośrednie. Ta koncepcja jest bardzo ważna, bo od dziecka uczymy się – a przynajmniej powinniśmy się uczyć – właściwych postaw od swoich rodziców i bliskich, aby dobrze przygotować się do zawarcia małżeństwa. Pozwolę sobie przytoczyć pewne fragmenty ze wskazanej adhortacji.

Reklama

Przygotowanie dalsze to nic innego jak przykład własnej rodziny i mądra pedagogia rodzinna. Przygotowanie bliższe to odnowiona katecheza przygotowujących się do małżeństwa. Ten etap ma ukazać młodym ludziom małżeństwo jako relację międzyosobową mężczyzny i kobiety, relację, która winna być stale rozwijana. Ponadto młodzi powinni zostać wprowadzeni w temat płciowości małżeńskiej, odpowiedzialnego rodzicielstwa i właściwych metod wychowania dzieci. Wreszcie ostatni etap, czyli przygotowanie bezpośrednie, odbywa się w miesiącach i tygodniach poprzedzających ślub, „aby w ten sposób nadać nowe znaczenie, nową treść i nową formę tzw. egzaminowi przedślubnemu, wymaganemu przez prawo kanoniczne”.

W Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego czytamy, że „kandydaci do małżeństwa winni zgłosić się do właściwej kancelarii parafialnej nie później niż trzy miesiące przed ślubem w celu rozważnego i spokojnego podjęcia przygotowania bezpośredniego do ślubu, ewentualnego uzupełnienia katechezy przedmałżeńskiej i starannego dopełnienia formalności urzędowych”.

Przepraszam, że rozszerzyłem trochę wątek o przygotowaniu do małżeństwa, na które należy patrzeć w sposób całościowy. Słowo „kurs” nie oddaje prawdziwego wymiaru przygotowania do małżeństwa. Ten „kurs” trwa przecież przez całe życie i nie da się go powtórzyć. Od strony formalnej więc, jeśli myślimy o przygotowaniu bezpośrednim jako przeprowadzeniu rozmów z narzeczonymi i spisaniu tzw. protokołu przedślubnego – to, oczywiście, tę czynność należy powtórzyć, gdyż celem egzaminu przedślubnego narzeczonych jest rozeznanie ich sytuacji prawnej, wykluczenie przeszkód zrywających, upewnienie się, że nupturienci mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad. Zmiana kandydata do małżeństwa może przecież zmienić sytuację prawną narzeczonych i w konsekwencji sytuacja taka wymaga nowego badania.

2021-08-10 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przegląd techniczny małżeństwa

[ TEMATY ]

małżeństwo

warsztaty

Magdalena Niebudek

28 września 2013 r. w Częstochowie odbędą się warsztaty dla małżonków.

CZYTAJ DALEJ

To On ma być uwielbiony

Posługa stałego akolity przez pewien czas wzbudzała wątpliwości wśród wiernych, bo jak to możliwe, że Komunię św. podaje mężczyzna z obrączką na palcu? Jednak Pan Bóg wie, co robi i choć wszechmocny, to potrzebuje być zaniesiony, a czasem nawet zawieziony na rowerze.
O byciu akolitą stałym z Tadeuszem Tomaszewskim rozmawia Joanna Kruczyńska

JOANNA KRUCZYŃSKA: – Jak zdecydował Pan się na bycie stałym akolitą?

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - polska drużyna czwarta w Wiśle, triumf Austrii

2021-12-04 20:14

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

PAP

Polscy skoczkowie narciarscy zajęli w Wiśle czwarte miejsce w drużynowych zawodach Pucharu Świata. Zwyciężyła reprezentacja Austrii, która o zaledwie 0,3 punktu wyprzedziła ekipę Niemiec. Na trzeciej pozycji uplasowała się Słowenia.

Niemal do ostatniej chwili nie było pewne, czy zawody na skoczni im. Adama Małysza w ogóle się odbędą. Z powodu silnego wiatru odwołano serię próbną, natomiast w pierwszej konkursowej warunki cały czas się zmieniały. Na najlepsze spośród biało-czerwonych trafił Andrzej Stękała, który pokonał 129,5 m. Piotr Żyła skoczył na 120 m, Dawid Kubacki - na 119, a Kamil Stoch - na 117,5.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję