Reklama

Niedziela Świdnicka

Muzyczne atrakcje Sudeckiego Forum Inicjatyw

Każdego wieczoru przez pięć kolejnych dni trwania Forum Inicjatyw Gospodarczych plac obok kościoła Chrystusa Króla w Głuszycy wypełniał się publicznością, dla której występowali artyści i gwiazdy estrady.

Niedziela świdnicka 35/2021, str. IV

[ TEMATY ]

festiwal

muzyka

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mała Armia Janosika

Mała Armia Janosika

W sobotni wieczór 14 sierpnia podczas koncertu inauguracyjnego, na deskach głuszyckiego amfiteatru wystąpiła Mała Armia Janosika. Ten zespół folklorystyczny zainspirowany kulturą góralską nazywany jest również Największą Góralską Kapelą w Polsce. Gromadzi dzieci i młodzież z Raby Wyżnej i okolic, których łączy zamiłowanie do muzyki regionalnej, kultury i tradycji regionu Podhala. Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz – skrzypek, muzyk i wizjoner, który w lutym 2015 r. utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach podhalańskich. Do Głuszycy przyjechały trzy autokary młodych artystów, blisko 150-osoba grupa dzieci i młodzieży i rodziców, zjednała sobie sympatię publiczności, która tego wieczoru wysłuchała kompilacji podniosłego i patetycznego tonu z autentycznością, barwnością i charyzmą folkloru podhalańskiego. Energia muzyki góralskiej i utwory rozrywkowe przeplatane były z pieśniami papieskimi i patriotycznymi, w folkowej, ludowej i nowoczesnej aranżacji. Wszystko to okraszone homiliami, sentencjami i wierszami pozwoliło przywołać wspomnienia związane z św. Janem Pawłem II.

Reklama

Polska Orkiestra Muzyki Filmowej pod dyrekcją Przemysława Pasternaka wystąpiła podczas drugiego wieczoru głuszyckiego Forum. Jest to pierwsza i jedyna orkiestra symfoniczna w Polsce, specjalizująca się w tego typu muzyce. Wśród słuchaczy koncert wzbudził wiele emocji, a słysząc dany utwór, przenosili się oni w świat stworzony przez reżyserów i aktorów. Do orkiestry w drugiej części koncertu dołączył zespół Sound’n Grace, specjalizujący się w muzyce gospel, soul, r&b, jazz, funk, który zbudował atmosferę spokoju i wyciszenia, a także dzięki znanym piosenkom z debiutanckiej płyty Atom zafundował muzyczną eksplozję.

W pierwszym dniu uczestników Sudeckiego Forum Inicjatyw bawił znany i lubiany, polski satyryk i artysta kabaretowy Marcin Daniec. Z kolei 17 sierpnia swój benefis powiązany z 45-leciem pracy artystycznej świętowała piosenkarka Eleni, której akompaniowała orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy z udziałem chóru Octava Ensamble. – Dziękujemy za wyśpiewywane przez te 45 lat ludzkie historie, zarówno te piękne, jak i te trudne ludzkie doświadczenia. Dziękujemy Pani Eleni za świadectwo wiary, nadziei i miłości do Pana Boga i człowieka, i do ojczyzny. Jeżeli można spotkać aniołów na ziemi, to Pani Eleni jest właśnie jednym z nich – mówił bp Marek Mendyk, dziękując piosenkarce rodem z Bielawy za jej obecność i otwartość.

Natomiast 18 sierpnia finałowy koncert patriotyczny zakończył tegoroczną pierwszą edycję głuszyckiego Forum. Wraz Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach tego wieczoru wystąpili wokaliści Sylwia Banasik, Wiktoria Węgrzyn, Marta Wilk, Andrzej Lichosyt, Jakub Oczkowski, Marcin Jajkiewicz oraz młode solistki Wiktoria i Zuzanna Jajkiewicz. Gwiazdą wieczoru był piosenkarz, pianista i autor piosenek Mateusz Ziółko. Jak każdego koncertowego dnia, tak i na zakończenie wszystkie miejsca przygotowane dla widowni były zajęte, o czym mogą zaświadczyć konferansjerzy: znany prezenter telewizyjny Conrado Moreno oraz prezenter radiowy Dariusz Stańczuk.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Nie tylko gospel”

Dnia 1 maja br. znany zespół gospelowy „Spirituals Singers Band” miał tragiczny wypadek samochodowy, którego nie przeżył ich założyciel i lider Włodek Szomański. Nie napisałem Włodzimierz, ponieważ wszyscy najbliżsi, przyjaciele, do których i ja miałem zaszczyt się zaliczać, mówiliśmy do niego po prostu „Włodek”, a często używaliśmy również określenia „Szomol”. Ciężko ranny w tej katastrofie został zespołowy bas – Artur Stężała. Od ponad piętnastu lat Włodek wraz z żoną Elą mieszkał w Golińsku należącym do parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie.

CZYTAJ DALEJ

#adwentowaModlitwa: dla Ciebie, Jezu zawsze jestem najcenniejszy!

2021-12-03 08:40

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

#AdwentoweInspiracje

foto: Adobe Stock

W kolejnym artykule z serii #AdwentoweInspiracje dajemy ci przestrzeń do twojej osobistej rozmowy z Jezusem. Niech poniższa modlitwa, będzie początkiem czegoś niezwykłego. To czas tylko dla ciebie i Boga!

#adwentowaModlitwa

CZYTAJ DALEJ

Straciła wszystko, ale zyskała jeszcze więcej

2021-12-04 21:48

[ TEMATY ]

Częstochowa

odpust

parafia św. Barbary

o. Ryszard Bortkiewicz

Maciej Orman/Niedziela

Parafia św. Barbary w Częstochowie przeżywała 4 grudnia uroczystość odpustową. Mszy św. przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

– Stajemy przed obrazem naszej świętej patronki, by oddać jej cześć, by uczyć się także od niej tego, czym się kierowała w swoim pięknym życiu. Pragniemy uczyć się wierności Chrystusowi i wytrwałości na tej drodze, przez którą On ją prowadził – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii o. Ryszard Bortkiewicz, proboszcz parafii i przeor klasztoru św. Barbary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję