Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

JUBILEUSZ
Dziękczynienie w Rodzinie

30. rocznica powstania Radia Maryja obchodzona będzie w grudniu. Wcześniej, bo w pierwszy weekend września, przy tzw. Porcie Drzewnym w Toruniu, gdzie mieści się Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, toruńskie sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także Park Pamięci oraz gdzie wzrasta Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, odbędzie się coroczne Dziękczynienie w Rodzinie. Początek spotkania – 4 września o godz. 11. W samo południe zaplanowano Mszę św., której przewodniczyć będzie bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej. O godz. 17 natomiast odbędzie się procesja różańcowa. Na uczestników Dziękczynienia w Rodzinie czeka wiele atrakcji, także koncerty – wystąpią m.in. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego oraz zespół Bayer Full.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zdecydował, że Poczta Polska wyda okolicznościowy znaczek na 30-lecie Radia Maryja.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z KABULU DO RZYMU
Misja trwa

Zostali ewakuowani ostatni misjonarze, którzy posługiwali w Afganistanie: włoski barnabita o. Giovanni Scalese, przełożony tamtejszej misji katolickiej (na zdjęciu), oraz 5 sióstr zakonnych. Ewakuowano też 18 niepełnosprawnych dzieci, którymi zajmowały się siostry. – Misjonarze zgodzili się na ewakuację, ale liczą, że szybko będą mogli wrócić do Afganistanu, bo potrzeby są tam ogromne – powiedział ks. Matteo Sanavio ze Zgromadzenia Księży Rogacjonistów. Jego zdaniem, sytuacja Kościoła w Afganistanie musi zostać przemyślana na nowo. – Jest to zadanie Stolicy Apostolskiej obecnej w tym kraju dzięki księdzu mieszkającemu w ambasadzie Włoch, który odpowiadał za miejscową wspólnotę katolików. W ambasadzie była też jedyna kaplica w Kabulu. Taki stan rzeczy trwał od stu lat – mówi ks. Sanavio. – Afganistan zawsze był państwem, w którym dominował islam, i obecność tam katolickich kapłanów i sióstr zakonnych była na wpół ukryta. Mogli jedynie podejmować dyskretne działania związane m.in. ze służbą zdrowia czy działalnością charytatywną – dodał.
w.d.

Reklama

PROCES SYNODALNY
Delegat Kościoła w Polsce

Profesor Uniwesytetu Śląskiego dr hab. Aleksander Bańka (na zdjęciu) został delegatem Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego, które odbędzie się w Rzymie w dniach 9-10 października w związku ze zwołanym przez Ojca Świętego XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów. Będzie on jednym z dziesięciu przedstawicieli kontynentu europejskiego. Profesor Bańka zajmuje się historią filozofii, filozofią religii, pograniczami filozofii i psychologii oraz chrześcijańską duchowością. Pracuje w Instytucie Filozofii Wydziału Humanistycznego UŚ w Katowicach. Jest autorem wielu książek i artykułów naukowych oraz popularnonaukowych. Jest członkiem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, pełnił również funkcję przewodniczącego Komisji ds. Świeckich II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Od lat jest związany z Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. Prywatnie – mąż i ojciec.
Red.

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Źródło pokoju

W czasie audiencji ogólnej w watykańskiej Auli Pawła VI papież Franciszek kontynuował serię katechez poświęconych Listowi św. Pawła do Galatów. Napiętnował obłudę i hipokryzję. Powiedział, że wynikają one ze strachu przed prawdą i krytyką. Zauważył, że niestety są one obecne również w Kościele. Na zakończenie nawiązał do obchodzonej w polskim Kościele uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Wspomniał wizytę na Jasnej Górze. – Pięć lat temu i ja mogłem się zatrzymać z młodymi przed Jej czarnym obliczem i zawierzyć Jej Kościół w Polsce i na świecie – powiedział Franciszek. – Niech Jej matczyna opieka będzie dla was, dla waszych rodzin i dla wszystkich Polaków źródłem pokoju i wszelkiego dobra – podkreślił.
j.k.

RAPORT
Nie jest źle

Polska znalazła się wśród pięciu krajów z najlepszą sytuacją epidemiczną w Unii Europejskiej – wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Kraje te obok Polski to: Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry. Zostały one zaznaczone na zielono na mapie unijnej agencji. Na czerwono zaznaczone są m.in.: Hiszpania, Portugalia, Francja, południe i zachód Niemiec, Szwecja, Bułgaria, Grecja, Litwa i Estonia. Nieco lepsza sytuacja (kolor pomarańczowy) panuje we Włoszech, w Austrii, Chorwacji, Finlandii i na Łotwie. Mapa jest publikowana co tydzień. Przy tworzeniu statystyk brane są pod uwagę liczba wykonywanych testów oraz wskaźnik testów z wynikiem pozytywnym.
j.k.

Reklama

KRAJ RAJ
Pół na pół

Przebywający w więzieniu lider antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny wezwał Zachód do rozprawienia się z korupcją. W tekście, który napisał w celi więziennej, podkreśla, że korupcja to nie tylko problem wewnętrzny w krajach takich jak Rosja, Erytrea, Birma, Wenezuela, ale i jedna z głównych przyczyn globalnych wyzwań, przed którymi stoi Zachód. Nawalny ubolewa, że większość przywódców postrzega korupcję jako drugorzędny problem. Wzywa do podjęcia realistycznych, łatwych do wprowadzenia kroków w celu jej zwalczania. Mają one obejmować utworzenie specjalnej kategorii krajów, które zachęcają do korupcji, przez co można byłoby nakładać na nie ogólne sankcje oraz żądać publikowania wszelkich umów między zachodnimi firmami a ich partnerami z krajów zagrożonych korupcją, jeśli umowy te byłyby powiązane z państwem, jego urzędnikami lub ich krewnymi.

W wywiadzie przeprowadzonym listownie przez dziennikarzy New York Timesa Nawalny napisał, że swoje szanse na przeżycie w więzieniu ocenia pół na pół: „Albo mnie zabiją, albo nie zabiją” – stwierdził półżartem. W rocznicę próby zgładzenia Nawalnego z wizytą do Rosji przybyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Spotkała się z prezydentem Władimirem Putinem, którego opozycjonista podejrzewa o wydanie rozkazu otrucia go.
w.d.

Reklama

MAROKO – ALGIERIA
Za zamkniętymi granicami

Algieria zerwała stosunki dyplomatyczne z Marokiem, oskarżając sąsiadów o szpiegowanie algierskich urzędników przy wykorzystaniu programu Pegasus, a także wspieranie grup odpowiedzialnych za pożary, które ostatnio wybuchały w północnej Algierii i doprowadziły do śmierci ok. 100 osób. Władze państwa ponadto oskarżają Maroko o wspieranie kabylijskich separatystów i ich ruchu na rzecz niezależnej Kabylii (MAK), a same oskarżane są o wspieranie Frontu Polisario, który dąży do niepodległości Sahary Zachodniej. Relacje dyplomatyczne zostały zerwane w trybie natychmiastowym, ale konsulaty algierski w Maroku i marokański w Algierii nadal mają działać. Granica między krajami jest zamknięta od 27 lat.
j.k.

BIAŁORUŚ
Szantaż Łukaszenki

Reżim Alaksandra Łukaszenki jest gotów uwolnić siedzących w areszcie Andżelikę Borys, szefową nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB), i Andrzeja Poczobuta, znanego dziennikarza oraz działacza ZPB. Warunkiem jest ich przyznanie się do winy i prośba dyktatora o łaskę. Pod koniec maja nie zgodzili się na opuszczenie kraju i zostali za kratami. Teraz reżim Łukaszenki po raz kolejny składa Polakom propozycję. Napisanie listu oznaczałoby jednak przyznanie się do sfabrykowanych zarzutów i uznanie Łukaszenki za legalnego prezydenta Białorusi. Na razie przedłużono im areszt o 3 miesiące.
w.d.

AFGANISTAN
Zakazane melodie

Muzyka będzie zakazana w miejscach publicznych – zapowiedział rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid w wywiadzie dla New York Timesa. To pierwszy wywiad udzielony zachodniej redakcji od czasu, gdy przejęli oni władzę w tym państwie. – W islamie muzyka jest zakazana, ale mam nadzieję, że uda nam się przekonać ludzi do tego stanowiska, a nie zmuszać ich do jego przyjęcia – dodał Mudżahid, który starał się przedstawić talibów jako ruch znacznie bardziej tolerancyjny niż jego powszechny obraz. Zapewniał, że chcą oni budować przyszłość i zapomnieć o tym, co było. Obawy o to, że zmuszą kobiety do pozostania w domach, każą im zakrywać twarze i przemieszczać się w towarzystwie męskich opiekunów, są bezpodstawne. Kobiety będą potrzebowały towarzystwa męskiego krewnego tylko podczas podróży trwających dłużej niż 3 dni. Gazeta przypomina, że wcześniej Mudżahid zalecił afgańskim kobietom, by na razie pozostały w domach, bo nie wszystkich talibów poinstruowano, jak się mają wobec nich zachowywać. Podkreślił, że jest to tylko tymczasowe rozwiązanie, z czasem kobiety będą mogły wrócić do pracy i szkół. Powtórzył także zapowiedzi, że osoby z ważnymi dokumentami podróży będą mogły opuścić kraj. Odrzucił też oskarżenia o to, że talibowie poszukują dawnych współpracowników amerykańskiego wojska, i zaznaczył, iż takie osoby mogą czuć się bezpiecznie w Afganistanie. Skrytykował jednak masową ewakuację prowadzoną przez państwa zachodnie. – Nie powinni ingerować w sprawy naszego kraju i zabierać naszego personelu: lekarzy, profesorów i innych potrzebnych tutaj ludzi, którzy w USA mogą zostać tylko pomywaczami czy kucharzami – podkreślił.
j.k.

2021-08-31 12:08

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję