Reklama

Patron tygodnia

Święty niewolnik niewolników

Był miłosiernym misjonarzem. Poświęcił się posłudze wśród niewolników.

Święty Piotr Klawer wiedział, że język miłości i miłosierdzia rozumieją wszyscy. Rzeczywiście miłość pomaga zrozumieć prawdę, a prawda wymaga gestów miłości – powiedział papież Franciszek w trakcie modlitwy w jezuickim kościele św. Piotra Klawera w Cartagenie w 2017 r.

Święty Piotr Klawer w latach 1602-04 odbył nowicjat i złożył pierwsze śluby w zakonie jezuitów. Kiedy ci otworzyli w Kolumbii swoją misję, wyjechał tam do pracy wśród niewolników, których wówczas masowo zwożono z Afryki jako darmową, najtańszą siłę roboczą. Byli oni okrutnie traktowani: przewożono ich w najprymitywniejszych warunkach. Kiedy nie wytrzymywali długiej podróży, wyrzucano ich na pożarcie rekinom. Ich życiu zagrażały również liczne epidemie. Piotr Klawer przez swoje bezgraniczne poświęcenie stał się niewolnikiem niewolników. Nawet na kartce formuły ślubów zakonnych dopisał znamienne słowa: „Piotr Klawer, sługa Etiopczyków”.

Reklama

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1616 r. w Cartagenie. Jako kapłan mógł służyć niewolnikom z Afryki wszechstronną pomocą duchową i materialną. Nie tylko dbał o ich wyżywienie, ale również interweniował u osób prywatnych i u władz, by ulżyć ich niedoli.

Papież Franciszek podczas pielgrzymki do Kolumbii podkreślił, że „św. Piotr Klawer zachęca nas do pracy na rzecz godności wszystkich naszych braci, zwłaszcza ubogich i odrzucanych przez społeczeństwo, opuszczonych, emigrantów, na rzecz tych, którzy doznają przemocy i handlu ludźmi. Wszyscy oni mają swoją godność i są żywym obrazem Boga”.

Warto przypomnieć, że św. Piotra Klawera wiernie naśladowała bł. Maria Teresa Ledóchowska († 1922), która założyła Stowarzyszenie św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskiej. Niebawem przeobraziło się ono w nową rodzinę zakonną.

2021-08-31 12:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do Sejmu i Senatu

2021-12-02 10:55

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

o. Bernard Gonska SJ

Relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do mieszczącej się w gmachu Sejmu kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, a następnie złożone w specjalnym relikwiarzu – poinformował Sejm w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Relikwie na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz kapelana kaplicy sejmowej ks. Piotra Burgońskiego przekazali kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o. Waldemar Borzyszkowski oraz proboszcz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. Józef Niżnik.

CZYTAJ DALEJ

Biskup wyznaczył miejsca do sprawowania Mszy św. w rycie rzymskim

2021-12-02 09:09

[ TEMATY ]

Msza trydencka

Mszał z 1962 r.

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński wyznaczył miejsca w diecezji do sprawowania Mszy św. w rycie rzymskim.

Zgodnie z przepisem art. 3 § 2 listu apostolskiego Traditionis custodes, biskup wydał dekret wskazujący miejsca sprawowania Mszy św. według Mszału z 1962 r. Pasterz diecezji wskazał w nim następujące miejsca w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w których grupy wiernych przywiązanych do liturgii rzymskiej w kształcie sprzed reformy Soboru Watykańskiego II będą mogły gromadzić się w niedziele i dni świąteczne na sprawowanie Mszy św. Są to tzw. „dolny kościół” w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze; kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojcieszycach; kaplica pw. św. Jozafata Męczennika w Gorzowie Wlkp.; kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kostrzynie nad Odrą oraz tzw. „dolny kościół” w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie.

CZYTAJ DALEJ

Caritas. Zbiórka żywności „Tak. Pomagam!”

2021-12-03 05:04

CAL

Przed nami ogólnopolska zbiórka żywności Caritas „Tak. Pomagam!”, która odbędzie się w dniach 3 i 4 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję