Reklama

Niedziela Łódzka

Otworzyć się na światło Ewangelii

Arcybiskup Grzegorz Ryś zaprasza wszystkich do otwarcia się na doświadczenie ewangelizacji.

Niedziela łódzka 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

ewangelizatorzy

Piotr Drzewiecki

Doświadczenie wiary jest kluczowym pojęciem nowej ewangelizacji

Doświadczenie wiary jest kluczowym pojęciem nowej ewangelizacji

W dniach 9-11 września w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji Miasto Rewitalizacja. Kongres odbędzie się w kościele Ojców Jezuitów w Łodzi (ul. Sienkiewicza 60). Jego rozpoczęcie poprzedza siedmiodniowe Jerycho modlitewne, które przygotuje duchowo nas wszystkich do owocnego przyjęcia słowa Bożego, które będzie nam głoszone podczas ewangelizacji. Uczestnicy Kongresu będą dokonywać pogłębionej refleksji nad wskazaniami papieża Franciszka dotyczącymi procesu ewangelizacji w miastach.

Dać dobry przykład

Doświadczenie wiary jest kluczowym pojęciem nowej ewangelizacji. Głoszenie Dobrej Nowy nie polega na walce na argumenty, ale na świadczeniu o Chrystusie. Narzędziem świadkowania jest całe życie chrześcijanina. Ruch nowej ewangelizacji wprowadza w przestrzeń dawania dobrego przykładu całym swoim życiem.

Intensywne 3 dni

Reklama

Pierwszy dzień będzie dedykowany kapłanom. Drugi i trzeci to wydarzenia przeznaczone dla ewangelizatorów. W ramach Kongresu 11 września w godz. 16.00-20.00 odbędzie się także otwarte dla wszystkich spotkanie ewangelizacyjne na stadionie Orła w Łodzi zatytułowane Ku doświadczeniu wolności. Wstęp jest bezpłatny.

Warto wspomnieć, że podczas Kongresu jeden z warsztatów będzie poświęcony Ewangelizacji w sieci. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak wykorzystywać kursy online i dzięki nim dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców.

Przemienić ludzkie serca

Kongres opiera się na idei Szkoły Nowej Ewangelizacji, a to pobudza nas do pytania: Czy ewangelizacja, czyli głoszenie nauki o Jezusie Chrystusie, może w ogóle dzielić się na nową i starą?

Reklama

Ruch nowej ewangelizacji powstał jako odpowiedź na wezwanie papieża św. Jana Pawła II wyrażone w encyklice Redemptoris Missio oraz adhortacji apostolskiej Christifideles Laici. Nowością ewangelizacji nie jest głoszone Słowo Boże, bo ono zawsze jest aktualne i świeże, lecz że jest nią m.in wykorzystanie w głoszeniu nowych środków przekazu. Nowa ewangelizacja zakłada taką formację katolików, aby każdy z nich potrafił w codziennym życiu głosić Ewangelię prosto i praktycznie.

Główne cechy ruchu nowej ewangelizacji to: kerygmat (czyli głoszenie głównych prawd wiary katolickiej), charyzmat (dawanie świadectwa wiary, zamiast przekonywanie do niej) oraz wspólnotowość (ewangelizacja dokonuje się we wspólnocie). Jednakże podstawową zasadą ewangelizacji jest jej otwartość na działanie Ducha Świętego – to bowiem dzięki Jego Światłu dokonuje się przemiana człowieka. Innymi słowy – to nie rozbudowana argumentacja czy osobisty dar przekonywania, ale łaska ma dokonywać przemiany ludzkiego serca. Człowiek jednak musi się otworzyć na jej działanie. Bez dobrowolnej zgody osobiste spotkanie z Chrystusem nie dojdzie do skutku.

2021-08-31 12:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohater drugiego planu podczas Ewangelizacji w Beskidach

[ TEMATY ]

ewangelizacja

ewangelizatorzy

facebook.com/EwangelizacjaWBeskidach

Eucharystia przy schronisku na Hali Miziowej na jednym ze stoków Pilska w Beskidzie Żywieckim była kulminacyjnym momentem kolejnego spotkania w ramach tegorocznej „Ewangelizacji w Beskidach”. Wydarzeniu towarzyszy w tym roku hasło: „Bohater drugiego planu”, odnoszące się do patrona tego roku – św. Józefa. Ta największa wakacyjna akcja ewangelizacyjna w diecezji bielsko-żywieckiej odbywa się po raz dziewiąty.

Mszy św. przewodniczył ks. Wojciech Olesiński z parafii św. Macieja w Andrychowie. Kazanie wygłosił ks. Adam Wandzel z Bestwiny. Duchowny zwrócił uwagę, w jaki sposób Józef, wpatrujący się w Boga Ojca, starający się Go naśladować niczym „cień”, ucieleśnia w swym ziemskim życiu ojcowski model, stając się wyznacznikiem ludzkiego ideału ziemskiego ojcostwa dla nas samych. Podkreślił znaczenie właściwej inspiracji współczesnych ojców, którzy powinni szukać w św. Józefie – czuwającym i obecnym – wzoru postępowania.

CZYTAJ DALEJ

O. Rydzyk: dziękujemy Ci, Matko Najświętsza, za te 30 lat, oddajemy Ci się na następne lata

Dziękujemy Ci Matko Najświętsza za te 30 lat, oddajemy Ci się na następne lata — powiedział w sobotę założyciel i dyrektora Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk na zakończenie uroczystości jubileuszowych rozgłośni w Toruniu. Redemptorysta podziękował też wszystkim wspierającym stację.

W uroczystości, których kulminacyjnym momentem była msza święta pod przewodnictwem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego w hali widowiskowo-sportowej, wzięło udział kilka tysięcy osób. Obecni byli m.in. ministrowie, posłowie, liczni biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Nieprzytomny 10-latek chory na COVID-19 pod respiratorem w szpitalu

2021-12-05 17:20

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Lekarze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku walczą o życie 10-latka, który leży nieprzytomny pod respiratorem po zarażeniu SARS-CoV-2. To pierwszy tak ciężki przypadek COVID-19 w Pomorskiem w tak młodym wieku - podają władze szpitala.

Jak powiedział PAP w niedzielę rzecznik prasowy Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego Jarosław Cejrowski, dziecko trafiło do tej placówki w czwartek ze szpitala w Starogardzie Gdańskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję