Reklama

Tygodnik

Beatyfikacja

Niezwykła więź

Niedziela była bliska kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a jej redaktor naczelny ks. Antoni Marchewka należał do grona bliskich współpracowników Prymasa Tysiąclecia.

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dXV

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Tygodnik Katolicki Niedziela

ks. Stefan Wyszyński

Archiwum Zgrodzomadzenia Córek Najczystszego Serca NMP

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Antoniego Marchewki

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Antoniego Marchewki

Szczególna więź Niedzieli z kard. Wyszyńskim rozpoczęła się już na progu jego prymasostwa. Otóż w nr. 4. z datą 22 stycznia 1949 r. ukazał się na łamach tygodnika artykuł Na progu nowego prymasostwa. Autor tekstu – K. Szwarcenberg Czerny podkreślił m.in., że nowy prymas Stefan Wyszyński wstępuje na tron prymasowski „otoczony wielkimi nadziejami, wielką miłością i głęboką czcią wszystkich, którzy się z nim zetknęli, jako godny następca szeregu Arcybiskupów Gnieźnieńskich, Prymasów Polski i Legatów urodzonych Papieskich – znakomitych i świetnych Mężów Kościoła i Narodu”.

Czas zmagań

Więź prymasa Wyszyńskiego z Niedzielą wzmocniła się jeszcze bardziej, kiedy tygodnik musiał się zmagać z trudną sytuacją w PRL. Władze komunistyczne utrudniały wydawanie pism katolickich, zaczęły ograniczać prenumeratę i nakład papieru. Od 8 sierpnia 1952 r. decyzją „Ruchu” możliwa była wyłącznie prenumerata indywidualna, a 15 marca 1953 r. ukazał się ostatni numer pisma.

Do grona bliskich współpracowników prymasa należał ks. Antoni Marchewka, redaktor naczelny Niedzieli w latach 1945-53. Jego osobę kard. Wyszyński wspomina na kartach swoich Pro Memoria. 11 grudnia 1951 r. odbyła się z woli prymasa Wyszyńskiego konferencja redaktorów tygodników katolickich w Warszawie. Dotyczyła ona zmagań prasy katolickiej z cenzurą. Wziął w niej udział ks. Marchewka. Spotkań z prymasem Wyszyńskim, także tych osobistych, było więcej. Odnotował je również w Pro Memoria kard. Wyszyński. 28 marca 1952 r. podczas spotkania z prymasem Polski ks. Marchewka zrelacjonował zalecenie min. Antoniego Bidy, by redakcja wypowiedziała się na swoich łamach o Katyniu jako zbrodni hitlerowskiej i równocześnie potępiła wszelkie zbrodnie hitlerowskie. 5 maja 1952 r. redaktor Niedzieli pokazał prymasowi Wyszyńskiemu pokreślony niemal w całości przez cenzurę PRL numer tygodnika.

Miejscem spotkań ks. Marchewki z kard. Wyszyńskim była również Jasna Góra. Jedno z takich spotkań odbyło się 16 sierpnia 1952 r. Uczestniczył w nim brat redaktora naczelnego Niedzieli ks. Stanisław Marchewka. Warto dodać, że ks. Antoni Marchewka od 11 stycznia 1955 r. był również konsultorem w sprawach małżeńskich Trybunału Prymasowskiego. Kardynał Wyszyński bardzo cenił ks. Marchewkę, czego dowodem jest obecność prymasa na uroczystości z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich księdza redaktora na Jasnej Górze w 1968 r.

Reklama

Prymas walczył o Niedzielę

W okresie PRL władze komunistyczne utrudniały wydawanie Niedzieli, aż do jej zamknięcia. Przez długie lata, począwszy od 1953 r., nie odpowiadały pozytywnie na pisma częstochowskiej Kurii Diecezjalnej, bp. Zdzisława Golińskiego, ks. Marchewki, interwencje kard. Stefana Wyszyńskiego. Niedziela nie mogła się ukazywać aż do 1981 r.

O przywrócenie tygodnika bardzo mocno zabiegał Prymas Tysiąclecia. 8 maja 1953 r. episkopat Polski pod jego przewodnictwem przygotował Memoriał do rządu PRL Non possumus, w którym zdecydowanie zaprotestował wobec niszczenia przez władze PRL prasy i wydawnictw katolickich. Po Październiku '56 r. w sprawie przywrócenia Niedzieli interweniował u władz państwowych sam prymas. Odnotować też trzeba fakt, że 14 stycznia 1957 r. odbyła się rozmowa kard. Wyszyńskiego w gmachu Urzędu Rady Ministrów z premierem rządu PRL Józefem Cyrankiewiczem w sprawie złagodzenia cenzury wobec pism katolickich. Prymas poruszył wówczas kwestię wznowienia wydawania Niedzieli. W następnych latach wielokrotnie wracał do sprawy prasy katolickiej, m.in. w rozmowach z Władysławem Gomułką.

List prymasa

Pierwszy numer reaktywowanej Niedzieli ukazał się 7 czerwca 1981 r. Redaktorem naczelnym pisma został ks. Ireneusz Skubiś. Warto zaznaczyć, że dużo wcześniej w liście do bp. Stefana Bareły kard. Wyszyński zaproponował, by ks. Skubiś, ówczesny duszpasterz akademicki, został moderatorem Stowarzyszenia Odrodzenie. Było ono ruchem katolicko-społecznym młodego pokolenia inteligencji katolickiej.

Reklama

W pierwszym numerze po wznowieniu Niedziela zamieściła Słowo prymasa Wyszyńskiego, w którym życzył „aby Słowo Boże biegło przez całą Polskę i rozświetlało umysły, krzepiło serca i ostrzyło wolę służby Bogu i Ojczyźnie”.

Numer otwierał artykuł Stefana Kisielewskiego poświęcony zmarłemu 28 maja 1981 r. Prymasowi Tysiąclecia. Niezwykle mocno, a w pewien sposób proroczo brzmią jego słowa: „Śmierć Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-81) naznaczy nasze polskie życie nieodwołalnie i na długo; nie będzie ono już takie jak przedtem. Oznacza bowiem ta śmierć dla narodu przejście w inną, nową, nieznaną jeszcze fazę historyczną”.

Kard. Stefan Wyszyński o „Niedzieli”:

„Ufamy, że bolesne ograniczenia pracy Kościoła w przeszłości minęły. Wydawnictwo «Niedziela» pragnie wrócić do szerzenia i pogłębiania eklezjalnej teologii Maryjnej. Duchowość Maryjną chce uczynić niejako specjalnością tego pisma, które ma podjąć pracę w wybitnie Maryjnej diecezji Częstochowskiej”.

„«Niedziela» już dawniej służyła Kościołowi i Narodowi przez pogłębianie świadomości Kościoła, przez pomoc rodzinom w budowaniu wspólnoty wiary i miłości. Dziś, gdy powstało tyle nowych problemów moralnych, społecznych, kulturalnych, zawodowych, pole pracy Redakcji jest jeszcze rozleglejsze”.

2021-09-07 11:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: sesja o dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Sodalicji Mariańskich

„Co nam zostało z dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia?” nosi tytuł sesja, która odbędzie się w środę 28 maja, w 33. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Jednym z patronów sesji jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Na program sesji złożą się wystąpienia historyków, dziennikarzy i publicystów, którzy przedstawią m.in. obecność kard. Wyszyńskiego w polskiej literaturze i sztuce, jego wkład w obrady Soboru Watykańskiego II oraz inicjatywy służące upamiętnieniu Prymasa Tysiąclecia.

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję