Reklama

Niedziela Częstochowska

Duszpasterz i naukowiec

Przez wiele lat łączył posługę duszpasterską z pracą naukową. Ksiądz dr Franciszek Dylus od 60 lat służy w kapłaństwie dla dobra Kościoła. W niedzielę 5 września wspólnota parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie świętowała jego jubileusz.

Niedziela częstochowska 37/2021, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Franciszek Dylus

Ks. Franciszek Dylus

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, uczeń i pierwszy wikariusz jubilata w tej parafii. W homilii wskazał, że istotną częścią posługi kapłańskiej jest przyprowadzanie ludzi do Boga, modlenie się za nich i żarliwe głoszenie wielkich dzieł Bożych.

Przykłady pociągają

Właśnie sam jubilat został najpierw przyprowadzony do Boga, przede wszystkim przez przykład wiary rodziców, rodzeństwa i kapłanów rodzinnej parafii Krzepice. Nie bez znaczenia było również spotkanie w krzepickim liceum wielkiej klasy pedagogów i niezłomnych świadków wiary, którymi byli Ignacy Kozielewski, twórca hymnu harcerskiego, i Jadwiga Myszczyńska. Wstąpił do Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie z rąk bp. Zdzisława Golińskiego przyjął 13 sierpnia 1961 r. w rodzinnych Krzepicach, jako wyraz uznania dla tej wspólnoty, określanej mianem „zagłębia powołań kapłańskich”. Ksiądz jubilat łączył posługę duszpasterską z pracą naukową. Wierni i studenci cenili sobie jego kazania i wykłady. Szeroką wiedzę teologiczną nabył przez studia na KUL i w wielu prestiżowych ośrodkach zagranicznych. Jego artykuły naukowe ukazywały się w renomowanych periodykach teologicznych (m.in. Communio). Przesłanie duszpasterskie i teologiczne jubilata zostało zawarte w książce zatytułowanej Zamyślenia nad tajemnicą Boga i człowieka i niedawno wydanej Obronić tożsamość człowieka.

Troska o dynamiczną wspólnotę

Reklama

Pracował w tzw. Czerwonym Zagłębiu, tworząc w Sosnowcu prężne duszpasterstwo akademickie, które zaowocowało powołaniem Klubu Inteligencji Katolickiej. Był proboszczem w częstochowskich parafiach: Wniebowstąpienia Pańskiego (1981-83), Podwyższenia Krzyża Świętego (1983-85) i św. Franciszka z Asyżu (1993 – 2014). Szczególnie tutaj dał się poznać jako gorliwy duszpasterz i gospodarz. Dbał o to, aby parafia stawała się dynamiczną wspólnotą wiary, miłości i drogą zbawienia. Temu służyły zakładane wspólnoty duszpasterskie, m.in. Akcja Katolicka czy chór Cantilena. W trosce o dzieci i młodzież poparł inicjatywę budowy przy kościele parafialnym boiska sportowego. Wielokrotnie okazywał pomoc osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Przez wiele lat prowadził kursy przygotowujące młodych do odpowiedzialnego życia małżeńskiego i rodzinnego.

Wrażliwy na dyskryminację

Jubilat był kapelanem Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków Ziemi Częstochowskiej oraz wikariuszem biskupim ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Sam doświadczywszy licznych szykan ze strony władzy komunistycznej, która m.in. uniemożliwiła mu w początkach kapłaństwa wyjazd na studia zagraniczne, był szczególnie wrażliwy na wszelkie przejawy dyskryminowania katolików. W okresie stanu wojennego dzięki jego odwadze i determinacji doprowadzono do powrotu krzyży do sal szkoły podstawowej w Częstochowie-Brzezinach.

Uroczystości jubileuszowe, starannie przygotowane przez ks. prał. Romana Szecówkę, stały się okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za dar kapłaństwa jubilata.

2021-09-07 11:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oto nasza Matka!

W parafii pw. św. Klemensa Papieża i Męczennika w Lgocie Wielkiej 11 maja 2019 r. obchodzono jubileusz 250-lecia konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Łaskawej.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wygłosił również homilię. Odniósł się w niej m.in. do aktualnych wydarzeń w ojczyźnie. W mocnych słowach skomentował atak na drogie każdemu wierzącemu Polakowi symbole wiary i święte wizerunki. Zaapelował do sumień zgromadzonych wiernych aby odważnie i szczerze realizowali chrześcijanskie zobowiązania i z pokorą oddał wszystkie troski w miłosierne i ramionacMatki Bożej Łaskawej, która to Matka została dana ludziom z wysokości krzyża. „Bo kto ma nadzieję w Chrystusie ma również przyszłość” - mówiłcabp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Wieczory Młodych w Rokitnie i Grodowcu

2021-12-04 23:28

[ TEMATY ]

Rokitno

Adwentowe Wieczory Młodych

Karolina Krasowska

Do Rokitna przyjechała młodzież z północnych dekanatów diecezji

Do Rokitna przyjechała młodzież z północnych dekanatów diecezji

W Rokitnie i Grodowcu 4 grudnia odbyły się Adwentowe Wieczory Młodych.

Adwentowe Wieczory Młodych to propozycja modlitewnego skupienia dla młodzieży przed świętami Bożego Narodzenia. W tym roku spotkaniom towarzyszyło hasło „Pan z Tobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję