Reklama

Niedziela Przemyska

Piękny wzorzec bohatera

W Ustrzykach Dolnych w rocznicę wybuchu II wojny światowej odsłonięto i poświęcono pomnik gen. Stanisława Maczka.

Niedziela przemyska 37/2021, str. I

[ TEMATY ]

pomnik

II wojna światowa

radiofara.pl

Odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka

Odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych abp Adam Szal przewodniczył Mszy św. z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej i inauguracji roku szkolnego 2021/2022 w powiecie bieszczadzkim. Podczas uroczystości odsłonięto i poświęcono pomnik gen. Stanisława Maczka (1892 – 1994).

We wstępie do wspólnej modlitwy metropolita przemyski położył akcent na znak krzyża, którym rozpoczyna się każda Eucharystia. – Pierwszy września to także okazja do tego, aby uczynić znak krzyża świętego na początku nowego roku szkolnego. Dzieci i młodzież przystępują dzisiaj do pracy nad sobą, do pracy nad charakterem. Tak jak gen. Maczek pracował nad swoim charakterem, tak trzeba, aby młode pokolenie – jak słyszymy to w dzisiejszej Ewangelii – pytając się „co mamy robić?”, uzyskiwało odpowiedź z naszej strony, ze strony ludzi dorosłych, duszpasterzy, ale także wiernych świeckich: „zachowujcie przykazania, idźcie drogą wyznaczoną przez Pana Boga” – powiedział hierarcha.

Reklama

Natomiast w homilii abp Adam Szal zaznaczył, że człowiek przez całe życie się formuje. – Dzisiaj, kiedy myślimy o dzieciach i młodzieży, którzy rozpoczynają rok szkolny, myślimy także i o nas samych, o ludziach dorosłych. Bo przecież przez całe życie jesteśmy uczniami, uczymy się. Dowiadujemy się tego, jak żyć, żeby swojego życia nie zmarnować – mówił metropolita przemyski. To ma ogromne znaczenie, kiedy w pierwszy dzień września wspomina się bohaterów walczących o wolność Polski.

– Bóg, Honor, Ojczyzna – to niezwykłe zawołanie, które ma swoje zakorzenienie także i w naszej wierze – zwrócił uwagę abp Szal. – Bóg to wyraz, że On jest wartością najwyższą. To dlatego rok szkolny rozpoczynamy w kościele, przyzywając pomocy Bożej – tłumaczył. – Honor to poczucie godności i odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za swoje środowisko i za swoją Ojczyznę. Człowiek honoru nie porzuca z byle jakiego powodu obowiązków i zadań, które zostały mu zlecone – dodał. – Ojczyzna to rzeczywiście rzecz wielka; ziemia to kultura, to ludzie, którzy tworzą tę nasza rzeczywistość, to kolebka w której wzrastamy, to dom rodzinny, to ojciec i matka – uzupełnił hierarcha.

Na zakończenie metropolita przemyski wyraził głębokie pragnienie, aby wszyscy włączali się w realizację hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”. – Byśmy umieli mieć trochę czasu i serca, by pomyśleć czy pracować dla Ojczyzny – prosił. Homilię zakończył odczytaniem modlitwy za Ojczyznę ułożonej przez ks. Piotra Skargę.

Po Eucharystii najstarszy czołgista Wojska Polskiego, służący w latach 1937-39 w koszarach w Żurawicy pod Przemyślem, 104-letni por. Tadeusz Lutak ps. Pancerz odsłonił pomnik gen. Stanisława Maczka, generała dywizji Wojska Polskiego, wybitnego dowódcy czasu II wojny światowej, uznawanego za polskiego prekursora broni pancernej. Na zakończenie abp Adam Szal poświęcił pomnik. Uroczystość zakończyły apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męczennik za prawdę i wolność

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2021, str. III

[ TEMATY ]

pomnik

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

odsłonięcie pomnika

Zygmunt Piotr Cywiński

Dwa palce prawej ręki układają się w literę V – Victoria

Dwa palce prawej ręki układają się w literę V – Victoria

W parafii św. Stanisława Kostki przy placu Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie został odsłonięty pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Patron NSZZ „Solidarność”, od momentu powstania związku stał się jego duchowym przywódcą. Za swoje zaangażowanie na rzecz ludzi pracy zapłacił cenę życia, zamordowany bestialsko przez funkcjonariuszy komunistycznego państwa w październiku 1984 r.

CZYTAJ DALEJ

Adwent – czas radosnego oczekiwania

2021-11-27 17:20

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

Bożena Sztajner

W niedzielę 28 listopada rozpoczyna się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, który bezpośrednio poprzedza Święta Bożego Narodzenia. To również okres duchowego przygotowania do upamiętnienia narodzin Jezusa Chrystusa, w którym jednym z najważniejszych zadań jest pojednanie się z Bogiem i ludźmi.

W tym roku Adwent rozpoczyna się 28 listopada i potrwa do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia. Składa się z czterech niedziel adwentowych, a pierwsza z nich rozpoczyna w kościele chrześcijańskim rok liturgiczny. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego "adventus" i oznacza przyjście. Jest to czas, w którym katolicy i ewangelicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Z Chrystusem i Jego Matką w nowy rok liturgiczny

2021-11-28 17:15

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Wychowankowie sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza spotkali się 28 listopada na modlitwie różańcowej i Eucharystii pod „Czwórką”. Spotkanie wpisuje się w dwudniowe sympozjum poświęcone „Wujkowi”. Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec.

W słowie powitania ks. prał. Andrzej Dziełak zachęcił do wspólnej modlitwy, prosząc by ta Najświętsza Ofiara była wyrazem naszej wdzięczności za „Wujka”, ale też za innych duszpasterzy. – Wielu z nas wzywa wstawiennictwa „Wujka” w codziennych sprawach – zdrowotnych, kłopotach ale i w radościach. Prosimy, by ksiądz biskup wszystkie te intencje wraz z nami zaniósł w tej Najświętszej Ofierze do Pana Boga – mówił ksiądz prałat.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję