Reklama

Niedziela Rzeszowska

MISJE

Ćwierć wieku w Afryce

Ksiądz Edward Ryfa obchodzi w tym roku dwudziestopięciolecie pracy misyjnej w Czadzie.

Niedziela rzeszowska 37/2021, str. II

[ TEMATY ]

misje

Afryka

Tomasz Nowak

Ks. Edward Ryfa podczas jubileuszu

Ks. Edward Ryfa podczas jubileuszu

Mszy św. w dniu parafialnego odpustu w kościele św. Rocha na osiedlu Słocina przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Paweł Pietrusiak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, przed laty misjonarz w Czadzie, ks. Daniel Nowak, dyrektor Referatu Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i ks. Mariusz Matuszewski, proboszcz parafii św. Rocha. Był również obecny bp Edward Białogłowski. Podczas Mszy św. 16 sierpnia bp Wątroba przekazał jubilatowi nominację na członka honorowego Kapituły Katedralnej w Rzeszowie.

Biskup Wątroba przypomniał m.in. napad rabunkowy na ks. Ryfę w 2005 r., kiedy misjonarz został ciężko ranny i po leczeniu w Czadzie był hospitalizowany w Polsce. To dramatyczne wydarzenie nie osłabiło żaru i miłości, z jaką przed laty ks. Edward wyruszył na Czarny Ląd. Po powrocie do zdrowia powiedział: Muszę wracać! I wrócił do swoich.

Po Komunii św. ks. Daniel Nowak odczytał list od bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Krótkie przemówienia wygłosili przedstawiciele parafii w Błędowej Zgłobieńskiej oraz ks. Stanisław Tarnawski, emerytowany proboszcz parafii św. Rocha w Rzeszowie i były dyrektor Referatu Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Reklama

Ksiądz Edward Ryfa zwrócił uwagę, jak ważne jest zaplecze duchowe i materialne pracy misjonarza. – Te 25 lat to nasz wspólny wysiłek, wysiłek Kościoła rzeszowskiego, który mnie posłał i wspiera. Jestem przekaźnikiem między wami a braćmi z Afryki, którzy na tę pomoc czekają i ją otrzymują – podkreślił.

Ks. Edward Ryfa wyjechał do Czadu 8 października 1996 r. Zasłynął m.in. z promowania akcji „Studnia za makulaturę”, dzięki której wybudował wiele studni w Czadzie. W swojej parafii wybudował również kościół i internat – budowę wsparli materialnie duchowni diecezji rzeszowskiej.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misjonarz z Zambii: w trzy miesiące udało się wyremontować szkołę

[ TEMATY ]

misje

Afryka

misjonarz

wms.sds.pl

Misjonarz pochodzący z diecezji świdnickiej ks. Paweł Fiącek, SDS jest obecnie proboszczem parafii misyjnej w Mungu, w Zambii w Archidiecezji Lusaka. W ostatnim czasie w trzy miesiące została wyremontowana szkoła, która przez 10 lat była zamknięta. Ponowne otwarcie placówki odbyło się w minionym roku. W parafii, w której pracuje misjonarz jest siedem kościołów, ósmy w budowie, katolików jest 4-5 tys.

- Na terenie parafii znajdują się trzy szkoły, zapewniające edukację łącznie blisko 500 uczniom. W największej, przy jednej podstacji misyjnej mamy 8 klas. Na terenie parafii są również dwie inne placówki. W zeszłym roku udało się w trzy miesiące wyremontować budynek szkoły na wyspie. W podobnej sytuacji znajduje się szkoła w jednej podstacji misyjnej w buszu. Tam również placówka była kilka lat zamknięta i udało się ją ponownie otworzyć - powiedział ks. Paweł Fiącek, SDS w rozmowie z KAI.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję