Reklama

Niedziela Łódzka

Błogosławieni, których połączyła miłość

Błogosławieni kard. Stefan Wyszyński i m. Elżbieta Róża Czacka to zwykli ludzie, którzy wspierali się modlitwą, radą i darzyli przyjaźnią. To dwie twarze, które dziś stają się dla nas wielką pomocą.

Niedziela łódzka 38/2021, str. I

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Matka Elżbieta Czacka

Ks. Paweł Kłys

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. m. Elżbiety Róży Czackiej

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. m. Elżbiety Róży Czackiej

Przez liturgię beatyfikacji dwojga wielkich przyjaciół, których połączyła miłość do Boga i troska o każdego człowieka, 12 września 2021 r. już na stałe wpisał się w historię Kościoła w Polsce. Dzięki telewizyjnej i internetowej transmisji uroczystości beatyfikacyjnych ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wielu z nas mogło duchowo uczestniczyć w tym niepowtarzalnym wydarzeniu. W wygłoszonej homilii usłyszeliśmy bogate życiorysy dwóch skromnych, a jakże wyjątkowych osób. Nie sposób nie zauważyć, że to, co cechowało ich oboje, to miłość do Boga i zawierzenie się Mu przez Maryję; cierpienie, którym naznaczone było ich życie; wielkie oddanie ojczyźnie i każdemu człowiekowi.

Reklama

Zapewne wielu z nas z wygłoszonej homilii dowiedziało się, że bł. m. Elżbieta Róża Czacka, założycielka ośrodka dla niewidomych w podwarszawskich Laskach, dostosowała alfabet Braille’a do języka polskiego i opracowała skróty ortograficzne, dzięki którym do dziś tysiące niewidomych może podejmować naukę. Może ktoś również i pierwszy raz usłyszał o nadpalonej kartce przyniesionej przez wiatr z płonącej w 1944 r. Warszawy, którą bł. kard. Stefan Wyszyński znalazł, i na której odczytał dwa słowa: „Będziesz miłował”. Słowa te stały się dla niego znakiem z nieba i wielką motywacją do tego, by każde zło przezwyciężać miłością i przebaczeniem. Bo jak zwykł mówić: „Człowiek, który nie lubi i nie umie przebaczać, jest największym wrogiem samego siebie”. Jak widzimy, to Ewangelia uformowała nowych błogosławionych Kościoła, dlatego wśród wydarzeń ewangelizacyjnych w Łodzi nie mogło zabraknąć modlitwy dziękczynnej za wyniesie ich na ołtarze.

Odnosząc się do czytania z Listu św. Jakuba – „Pokaż mi swoją wiarę”, abp Grzegorz Ryś w homilii podczas Mszy św. dziękczynnej na płycie stadionu Orła mówił do wiernych o wierze, która może być dostrzeżona przez innych. Przywołując postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, kaznodzieja powiedział o momentach jego aresztowania i osadzenia w więzieniu. W dniu aresztowania, kiedy to pies ugryzł funkcjonariusza SB, kard. Wyszyński poprosił siostry o opatrzenie rany, a jedną z pierwszych rzeczy, jaką uczynił wchodząc do miejsca osadzenia, było oznaczenie na ścianie czternastu stacji Drogi Krzyżowej. Wiarę widać po tym, w jaki sposób człowiek podnosi swój krzyż, bo okazywanie miłosierdzia innym i krzyż to dwa znaki, po których dostrzega się wiarę innych – podkreślił metropolita łódzki. Krzyż również był znakiem rozpoznawalnym bł. m. Elżbiety Róży Czackiej, zresztą do dziś siostry mieszkające w Laskach pozdrawiają się słowami: „Przez Krzyż – do Nieba”. Całe życie błogosławionej – Matki niewidomych fizycznie i duchowo – było naznaczone cierpieniem i niesieniem krzyża. To właśnie krzyż uczynił ją Matką dla innych – zaznaczył abp Ryś.

Wieczorna liturgia dziękczynienia rozpoczęła się od uroczystego wniesienia relikwii błogosławionych i zakończyła błogosławieństwem nimi. W uroczystości uczestniczyli biskupi pomocniczy diecezji łódzkiej oraz arcybiskup senior Władysław Ziółek.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posłowie jednogłośnie za uchwałą upamiętniającą uwięzienie kard. Wyszyńskiego w Prudniku

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu posłowie jednogłośnie przyjęli uchwałę upamiętniającą 65. rocznicę uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie. Prymas Tysiąclecia przebywał tam decyzją komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w latach 1954-1955. Podczas odosobnienia we franciszkańskim klasztorze postanowił odnowić śluby jasnogórskie, oddając w Polskę w opiekę Matce Bożej.

Parlamentarzyści uczcili "Czcigodnego Sługę Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, Męża Stanu, Pasterza Kościoła polskiego w trudnych czasach komunizmu, wybitnego kapłana i humanistę, nieugiętego obrońcę polskich interesów narodowych".

CZYTAJ DALEJ

Każdy ma jakąś pustynię

Niedziela Ogólnopolska 49/2018, str. 33

Św. Jan, mozaika (XXI wiek)/fot. Graziako

Czas Adwentu jest zaproszeniem do myślenia o powtórnym przyjściu Jezusa, a czytania mszalne są pełne otuchy. Każdy z nas ma jakąś pustynię w sobie, w swoim życiu. Może pustynię niemocy, bezradności, bezsilności? Pustynię zmarnowanego i przegranego życia? Może pustynię samotności, cierpienia? Może wreszcie pustynię upadku i grzechu? Na pustyni nie pomogą pieniądze, godności, układy, wykształcenie.

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2021-12-05 19:52

Marzena Cyfert

Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie spotkania

Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie spotkania

To tytuł spotkania modlitewnego, zorganizowane przez Dzielnicę Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, które 5 grudnia odbyło się w parafii św. Mikołaja we Wrocławiu. Modlitwę poprowadził o. Marcin Sylwan Wirkowski, paulin.

– Oczekując na Mesjasza, my, chrześcijanie, oczekujemy na powtórne Jego przyjście, natomiast Żydzi modlą się o przyjście Mesjasza na ten świat. Istotnym jest, abyśmy w tym miejscu mogli wołać do Pana Boga jako jedna rodzina – powitał zebranych Stanisław Rybarczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję