Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielki odpust u Pani Rzeszowa

Od setek lat uroczystości ku czci Patronki w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej były bardzo uroczyście obchodzone i zawsze z udziałem wielkich rzesz wiernych.

Niedziela rzeszowska 39/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Rzeszów

odpust parafialny

O. Kajetan Kowalski

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

Tak było począwszy od koronacji 8 września 1763 r. w święto Narodzenia Matki Bożej, której przewodniczył abp lwowski Wacław Hieronim Sierakowski. Kroniki podają, że w uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów i niemal 200 kapłanów.

Tak było w przeszłości...

Równie uroczyście obchodzona była setna rocznica koronacji w 1863 r., która zgromadziła ok. 100 tys. wiernych. Pielgrzymi przybyli z Galicji, Królestwa Kongresowego, diecezji tarnowskiej, lwowskiej i przemyskiej. Uroczystościom przewodniczył abp lwowski Franciszek Ksawery Wierzchlejski. Do kolejnych znaczących uroczystości na cześć Matki Boskiej należał w 1913 r. jubileusz objawienia Matki Bożej w Rzeszowie. Warto podkreślić, że tej uroczystości przewodniczył przemyski ordynariusz bp Józef Pelczar. Znaczący w historii parafii jest dzień 12 września 2008 r., kiedy ogłoszono Matkę Bożą Patronką Miasta Rzeszowa.

…a tak w tym roku

Tegoroczne świętowanie trwało tradycyjnie kilka dni. Był to czas modlitwy różnych grup. Byli to na przykład: młodzież i dzieci, Domowy Kościół, chorzy. Wśród kaznodziejów głoszących homilie byli: bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, abp Edward Nowak, dziekan ks. Janusz Kurasz oraz inni kapłani. W homiliach przypominano, że Maryja prowadzi nas do Jezusa, uczy wiary, ale naszym zadaniem jest troska, staranie o wiarę. Ten dar dany od Boga mamy rozwijać. Jeden z kapłanów pytał: jakim jestem uczniem Chrystusa? Grupy w Kościele służą temu, aby w nich doświadczać – jak być uczniem Chrystusa. Chorych i starszych kaznodzieja zapewnił, że ich obecność w sanktuarium Pani Rzeszowa jest dziękczynieniem za opiekę i wyrazem miłości do Matki i Królowej Polski, udział we Mszy św. jest darem najpiękniejszym – bo dołączają swoje wielorakie cierpienia do męki i śmierci Pana Jezusa sakramentalnie uobecnianej w każdej Eucharystii.

Bp Damian Muskus zwieńczył wrześniowe Dni Maryjne w święto Matki Bożej Rzeszowskiej w koncelebrze z abp. Edwardem Nowakiem, bp. Edwardem Białogłowskim, bp. Kazimierzem Górnym i licznymi kapłanami. Uroczystość uświetniła obecność 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z orkiestrą. Uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, starostwa oraz miasta z prezydentem Konradem Fijołkiem oraz licznie zgromadzeni czciciele Matki Bożej Pani Rzeszowa.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wątroba do młodzieży: nasze życie może stać się narzędziem dla ulepszenia świata

[ TEMATY ]

młodzi

Rzeszów

bp Jan Wątroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

Podobnie jak Maryję z Nazaretu, i nas Pan wzywa do wielkich rzeczy. W rękach Boga nasze życie może stać się narzędziem dla ulepszenia świata – mówił biskup rzeszowski Jan Wątroba do młodzieży zgromadzonej w rzeszowskiej katedrze w Niedzielę Palmową w ramach obchodów 32. Światowego Dnia Młodzieży.

W diecezji rzeszowskiej spotkania w ramach ŚDM odbyły się w Gorlicach, Jaśle i Rzeszowie. Rzeszowskie spotkanie rozpoczęło się przy scenie w Parku Papieskim. Po wybraniu najładniejszych i najdłuższych palm zebrani przeszli w procesji do katedry, aby uczestniczyć w Mszy św., której przewodniczył biskup rzeszowski.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję