Reklama

Kościół

Ochrona dzieci Bożych

W Warszawie odbyła się długo oczekiwana i szeroko komentowana w mediach konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

O wadze problemów poruszonych podczas trwającego 4 dni spotkania świadczy udział w nim członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, biskupów, wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich, a także świeckich liderów, którzy działają na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w dwudziestu krajach naszego regionu Europy. Obecni byli reprezentanci Kościoła rzymskokatolickiego i Kościoła greckokatolickiego: z Polski, Albanii, Chorwacji, ze Słowenii, z Węgier, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa.

Nawrócenie duszpasterskie

Obrady, a raczej cykl wykładów i dyskusji, dotyczyły duchowych, teologicznych, prawnych i duszpasterskich aspektów kryzysu związanego z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez księży. Papież Franciszek w specjalnym liście do uczestników konferencji wyraźnie zakreślił kierunek spotkania – „by dobro pokrzywdzonych nie zostało zepchnięte na drugi plan względem źle pojętej troski o wizerunek Kościoła jako instytucji”. Wskazał na to także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który mówił o konieczności leczenia się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy ofiar. Dość długo wydawało się bowiem, że problem wykorzystywania seksualnego w Kościele ominął Europę Środkowo-Wschodnią. Niestety, obecnie to właśnie w naszym kraju ujawniono najwięcej spraw i toczy się najwięcej procesów. Jego międzynarodowy charakter wskazuje natomiast, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół. Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich kard. Seán O’Malley, kapucyn, przekonywał o „konieczności nawrócenia duszpasterskiego”, które zaczyna się od uznania prawdy o tym, co się wydarzyło, i wysłuchania pokrzywdzonych. Dodał, że troska o ofiary nadużyć powinna być teraz priorytetem duszpasterskim Kościoła.

Ofiary i eksperci

Reklama

Na konferencji pojawili się też ludzie, którzy zostali skrzywdzeni przez duchownych. Jeden z nich, o. Tarsycjusz Krasucki, franciszkanin, wskazał m.in. na przewlekłość kościelnych procesów, brak informacji o ich przebiegu, a także na potrzebę przyznania pokrzywdzonym statusu strony, a nie wyłącznie świadka w postępowaniu kanonicznym. Dużo mówiono też o odpowiedzialności pasterzy. Myriam Wijlens, profesor prawa kanonicznego z Uniwersytetu w Erfurcie i członek Papieskiej Komisji, zwróciła uwagę, że gdy spogląda się w przeszłość, można dostrzec wiele błędów pasterzy w tym względzie. Znany czeski kapłan Tomáš Halík tłumaczył, że bagatelizowanie zjawiska i banalizowanie prawdy o nadużyciach seksualnych również przyczyniły się do potężnego kryzysu Kościoła w dzisiejszym świecie. Ksiądz Grzegorz Strzelczyk przekonywał z kolei, że od właściwej reakcji struktur Kościoła zależy w pewnym sensie samo przetrwanie wspólnot wiary. Chodzi o to, by Kościół dokonał także refleksji teologicznej, która zdaniem prelegenta, jest niezbędna do zrozumienia problemu w pełni. Wyjaśnił on, że Kościół może się stać wiarygodny tylko wtedy, gdy w obliczu wielkiego zła będzie zdolny do pokuty. Ta bowiem prowadzi do autentycznej i głębokiej przemiany ludzi.

Do wiadomości papieża

Profesor Hanna Suchocka, która jest członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, w rozmowie z Radiem Watykańskim przyznała, że zasadniczym celem obrad było zebranie doświadczeń i zobaczenie, na jakim etapie są poszczególne państwa w zmaganiu się ze zjawiskiem pedofilii. Posłuży to komisji do wypracowania rozwiązań na przyszłość, które zostaną zaproponowane papieżowi.

Konferencję zorganizowały: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

2021-09-28 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Delegat biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży: pracę wyznaczają konkretne zgłoszenia

Praca delegata wyznaczona jest konkretnymi sytuacjami zgłoszeń, które należy przyjąć, w miarę możliwości zweryfikować, przedstawić biskupowi i dopomóc domniemanej ofierze we właściwym zakończeniu traumatycznego doświadczenia z przeszłości – tak istotę swojej pracy wyjaśnia ks. dr Artur Skrzypek, delegat biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w diecezji kieleckiej.

Został on wyznaczony do tego zadania 25 czerwca 2015 r. Na stronie internetowej diecezji kieleckiej dostępny jest adres mailowy, telefon, adres biura delegata. – Każdy może z tego skorzystać – mówi ks. Skrzypek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Galbas: ważnym słowem jest dziś dla mnie słowo „nadzieja”

2021-12-04 20:13

[ TEMATY ]

Bp Adrian Galbas

Episkopat News

Ważnym słowem jest dziś dla mnie słowo „nadzieja” i myśl o wspólnym kierowaniu się ku Chrystusowi, jako Temu, kto tę nadzieję może nam wszystkim dać – mówi bp Adrian Galbas, który decyzją Ojca Świętego mianowany dziś został arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej. Bp Galbas, urodzony w Bytomiu, podkreśla swój głęboki związek ze Śląskiem, zarówno poprzez duchowość, jak i osobiste przyjaźnie. Wyraża też nadzieję na jeszcze bliższą współpracę z wieloma osobami zaangażowanymi w dzieło ewangelizacji w Kościele katowickim.

Bp Adrian Galbas przypomina, że dziś w pierwszą sobotę miesiąca adwentowego w szczególny sposób jesteśmy skoncentrowani na osobie Maryi. Przypada też dziś wspomnienie św. Barbary, niedługo przeżywać będziemy zakończenie roku św. Józefa, a niedawno w Katowicach odbyła się beatyfikacja ks. Jana Machy. – Wszystkie te osoby, chociaż bardzo różne, łączy pokorna wierność Chrystusowi i przekonanie, że to On jest naprawdę błogosławieństwem dla świata i jego wielkim sensem – mówi mianowany dziś arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej. – Te postaci, w dniu ogłoszenia nominacji, dodają mi wielkiej otuchy. Uczą mnie zaufania, które jest bardzo potrzebne, zwłaszcza gdy stajemy wobec zadania, które, jak czujemy po ludzku, jest większe od nas i nas przerasta – stwierdza.

CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Nieprzytomny 10-latek chory na COVID-19 pod respiratorem w szpitalu

2021-12-05 17:20

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Lekarze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku walczą o życie 10-latka, który leży nieprzytomny pod respiratorem po zarażeniu SARS-CoV-2. To pierwszy tak ciężki przypadek COVID-19 w Pomorskiem w tak młodym wieku - podają władze szpitala.

Jak powiedział PAP w niedzielę rzecznik prasowy Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego Jarosław Cejrowski, dziecko trafiło do tej placówki w czwartek ze szpitala w Starogardzie Gdańskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję