Reklama

Niedziela Podlaska

Jest za co dziękować

Półwiecze to długi czas wypełniony pracą, radościami i smutkami, zdobywaniem doświadczeń i życiowej mądrości – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego.

Niedziela podlaska 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Złote Gody w Drohiczynie

Złote Gody w Drohiczynie

W tym roku swój jubileusz przeżywa 17 par z gminy Drohiczyn. – Gromadzimy się dzisiaj w drohiczyńskiej katedrze, aby wraz ze złotymi jubilatami oraz ich bliskimi wznieść dziękczynną modlitwę za przeżycie razem pięćdziesięciu lat w małżeństwie – powiedział 21 września podczas homilii pasterz diecezji. Nie miałoby miejsca świętowanie, gdyby nie powołanie, o którym zdaniem bp. Sawczuka, mówimy nie tylko w kontekście kapłaństwa czy zakonu, ale także małżeństwa. – Skoro po 50 latach wspólnego życia w sakramentalnym związku małżeńskim, razem dziś stoicie przed ołtarzem, jak w dniu ślubu, to znaczy, że wszystko to się wam udało zrobić. Udało się wam przejść razem życiową drogę, jak napisał św. Paweł – z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości – zauważył biskup.

Reklama

Pasterz diecezji przypomniał, że jubilaci zawierali związek małżeński w 1971 r. Były to czasy, kiedy do władzy doszedł Edward Gierek. Wprawdzie na początku dało się zauważyć odżywienie gospodarcze po rządach Gomułki, ale wkrótce okazało się, że wszystko było na kredyt. – Wy jednak pełni optymizmu, postanowiliście założyć rodzinę i budować wspólną przyszłość. Z wzajemnym zaufaniem i we wzajemnym wspieraniu się, postanowiliście budować wspólny dom i wspólne szczęście – dodał bp Sawczuk.

Biskup życzył, aby Bóg darzył jubilatów swoim błogosławieństwem na dalsze lata życia, by cieszyli się zdrowiem, i aby mogli jeszcze długo dokładać kolejne, cenne cegiełki do życia społeczności drohiczyńskiej gminy. Do życzeń dołączył się także ks. Wiesław Niemyjski, proboszcz i dziekan drohiczyński, który sprawował razem z bp. Sawczukiem dziękczynną Eucharystię. Słowa uznania skierował także Wojciech Borzym, burmistrz Drohiczyna. Na zakończenie bp Sawczuk wręczył obecnym jubilatom listy gratulacyjne.

Następnie wszyscy przeszli do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie, gdzie miała miejsce druga część uroczystości. Tam jubilaci zostali odznaczeni medalami przyznanymi przez Prezydenta RP. Życzenia, kwiaty i upominki dla małżonków z pięćdziesięcioletnim stażem przygotowała gmina Drohiczyn i powiat siemiatycki. Na scenie wystąpił zespół Klub Tańców Polskich Krajka, natomiast w muzyczny i uroczysty nastrój wprowadziła kapela Sami swoi z Brańska. Oprócz rodziny i znajomych jubilatów, w ośrodku kultury obecni byli przedstawiciele władz samorządowych – burmistrz oraz wicestarosta siemiatycki Sylwester Zgierun, a także kapłani – ks. Wiesław Niemyjski oraz ks. Krzysztof Kościelecki.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół Pionierów

Niedziela wrocławska 23/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

rocznica

Dział Dokumentacji Życia Społecznego Biblioteki Publicznej w Oławie

Wizyta prymasa Polski kard. Augusta Hlonda i towarzyszącego mu prymasa Anglii kard. Griffina w Oławie, kwiecień 1947 r.

Wizyta prymasa Polski kard. Augusta Hlonda i towarzyszącego mu prymasa Anglii kard. Griffina w Oławie, kwiecień 1947 r.

W tym roku mija 70 lat od zakończenia II wojny światowej, obchodzimy także 70. rocznicę ustanowienia polskiej administracji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Jak wyglądała sytuacja Kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku w pierwszych latach po II wojnie światowej?

W lutym 1945 r., gdy klęska militarna hitlerowskich Niemiec pozostawała kwestią najbliższych miesięcy, zgromadzeni w Jałcie przedstawiciele wielkich mocarstw USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR podjęli rozmowy o powojennym ładzie w Europie. W związku z zamierzeniem włączenia w granice Polski części terytoriów Niemiec, już w marcu 1945 r. zdominowany przez komunistów Rząd Tymczasowy RP rozpoczął przygotowania do administracyjnego przejęcia tych ziem. Pełnomocnikiem Rządu na Dolny Śląsk mianowany został Stanisław Piaskowski, pełnomocnikiem zaś Rządu na miasto Wrocław – Bolesław Drobner.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwy za zmarłych

Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować drogę Panu w Adwencie?

2021-12-04 22:16

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

Wszyscy czterej ewangeliści cytują fragment z księgi Izajasza, który zapowiada misję św. Jana Chrzciciela. Tylko ewangelista Łukasz cytuje dłuższy fragment niż pozostali ewangeliści. Mówi on, że zbawienie ujrzą wszyscy ludzie, nie tylko Żydzi. Ten dłuższy cytat pozwala zrozumieć nie tylko działalność Jana Chrzciciela, ale także Boży plan zbawienia przez Jezusa.

1. Słowa Klucze

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję