Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 41/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Relikwie kardynała na Jasnej Górze

Na Jasną Górę, która odegrała szczególną rolę w życiu i posłudze bł. Stefana Wyszyńskiego, uroczyście wprowadzone zostały jego relikwie. Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski (na zdjęciu) podkreślił, że są one symbolem obecności prymasa wśród nas i przypominają o jego duchowym dziedzictwie. – Z tego miejsca kard. Wyszyński formował sumienia Polaków, bronił godności każdego człowieka, upominał się o wolność i o godność życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci – przypomniał o. Pacholski.

Na dzień wprowadzenia relikwii kard. Wyszyńskiego na Jasną Górę wybrano pierwszą sobotę miesiąca, bo to dzięki Prymasowi Tysiąclecia, zwłaszcza w okresie przygotowań do obchodów milenium, nabożeństwo sobót Królowej Polski rozpowszechniło się w całej Polsce i jest pielęgnowane na Jasnej Górze. – Zawsze mówiliśmy o księdzu kardynale, że jest prymasem jasnogórskim. Przywiązywał wagę do świąt maryjnych, do miesięcy maryjnych – zauważyła Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Reklama

Przeor zapowiedział, że relikwie będą się znajdować na stałe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Śląskie obchody Światowego Dnia Turystyki

W sanktuarium odbyły się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki (28 września). Jasna Góra to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie, a zarazem największe centrum pielgrzymkowe w Polsce. Ukształtowany przez wieki zespół klasztorny to też najwyższej klasy obiekt zabytkowy, który znalazł się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Główne cele całego projektu to nie tylko pokazanie zabytków materialnych, ale także upowszechnianie i ochrona spuścizny duchowej, w której fundamentalne znaczenie ma dziedzictwo paulińskie. Sięga ono XIII wieku i obejmuje, obok architektury, liczne zabytki ruchome, m.in.: archiwalia, rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźbę, tkaniny czy muzykę.

– Hasłem Szlaku Paulinów jest „Duchowość w drodze” – przypomniał przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski (na zdjęciu). – Chodzi też o to, by z tego bogatego dziedzictwa kulturalnego, materialnego, a przede wszystkim duchowego wydobyć te wszystkie elementy, które chcemy przenieść dalej i pokazać współczesnemu człowiekowi, żyjącemu w cyberprzestrzeni, w innych warunkach, jak możemy żyć duchowością w drodze – wyjaśnił.

Reklama

W kolejnych etapach Szlak Paulinów ma zostać rozbudowany o inne regiony, m.in. Małopolskę, a nawet wykraczać poza granice Polski – na Węgry, które są kolebką zakonu, do Chorwacji, Włoch czy na Słowację.

Pokorna modlitwa na różańcu zmienia świat

Człowiek jest na właściwej drodze, gdy idzie za Maryją z różańcem w ręku – powiedział na Jasnej Górze przewodniczący Komisji Maryjnej KEP abp Wacław Depo podczas Sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej.

Uroczystość upłynęła w duchu dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Poprzedziły ją rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, w które w tym roku wpisało się właśnie wprowadzenie na Jasną Górę relikwii Prymasa Tysiąclecia, bo to on dał nową inspirację do ożywienia apostolstwa modlitwy różańcowej w częstochowskim sanktuarium.

O tym, że pokorna modlitwa na różańcu zmienia świat, mówił rekolekcjonista – mariolog o. Wojciech Dec.

Jasnogórska Rodzina Różańcowa ma stronę internetową, która zawiera treści nie tylko informacyjne, ale przede wszystkim formacyjne: www.jrr.jasnagora.pl .

Jasnogórski flesz

• 11-16 października – spotkanie prowincjałów z Europy Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów;

• 14-15 października – pielgrzymka braci zakonnych;

• 15 października – pielgrzymki: ratowników medycznych i maturzystów diecezji łomżyńskiej (I grupa);

• 16 października – pielgrzymki: seniorów i uniwersytetów trzeciego wieku, ZHP i maturzystów archidiecezji lubelskiej.

2021-10-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biegną z Rumunii na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymki 2019

Biuro prasowe Jasnej Góry

Pielgrzymka Biegowa wiodąca od Şumuleu Ciuc w Rumunii na Jasną Górę wyruszyła w sobotę, 17 sierpnia. W biegu sztafetowym pielgrzymi pokonują ponad tysiąc kilometrów przez Rumunię, Węgry, Słowację i miasta Polski. Dziś ok. godz. 13.00 dotrą na Jasną Górę.

Pomysłodawcą pielgrzymki jest Marian Płaszczyk, mieszkaniec Knurowa, członek Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy, który corocznie organizuje pielgrzymki biegowe z miasteczka Knurów w woj. śląskim na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

„Źródło ufności na każdy czas” – Apel Jasnogórski ma 68 lat

2021-12-08 12:09

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

Episkoat News

- Apel Jasnogórski jednoczy nas jako wspólnotę, stał się pomnikiem naszej katolickiej, ale i narodowej kultury i tożsamości - podkreślają ci, którzy każdego dnia o 21.00, choćby duchowo, łączą się z narodowym sanktuarium Polaków na Jasnej Górze.

68 lat temu, 8 grudnia 1953 roku, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej po raz pierwszy został odprawiony Apel Jasnogórski. Od tej pory wieczorna modlitwa w intencji Kościoła i Ojczyzny jest sprawowana codziennie o godzinie 21.00.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Katalończyków: powiedzcie „tak” łasce Pana i stanowcze „nie” grzechowi

2021-12-08 21:33

[ TEMATY ]

Franciszek

radiomaryja.pl

O otwartość na Bożą łaskę i stanowcze odrzucenie grzechu zaapelował Ojciec Święty do mieszkańców stolicy Katalonii- Barcelony w wideo przesłaniu z okazji inauguracji gwiazdy na Wieży Maryi Panny w bazylice Sagrada Família.

Franciszek zachęcił zgromadzonych do wzniesienia oczu, aby kontemplować naszą Matkę, „ponieważ za każdym razem, gdy patrzymy na Maryję, powracamy do wiary w rewolucyjną siłę czułości i miłości”. Pozdrawiając obecnych na inauguracji, papież przypomniał o ubogich, chorych, dotkniętych pandemią, starszych, młodych, którzy czują, że ich przyszłość jest zagrożona i tych, którzy przeżywają trudne doświadczenia. Podkreślił, że Maryja jest „Gwiazdą nowej ewangelizacji".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję