Reklama

Niedziela Kielecka

Czuły jak Józef, czyli jaki?

Czwartek, wieczór, niewielki drewniany kościółek w Mójczy. Zgromadzona grupa młodzieży i księży ledwo się w nim mieści. Co tu robią wieczorem? Przyprowadził ich tutaj św. Józef – patron tego roku, by modlić się Nowenną Młodych.

Niedziela kielecka 41/2021, str. VI

[ TEMATY ]

nowenna

młodzież

K.D.

Uczestnicy spotkania w kościele w Mójczy

Uczestnicy spotkania w kościele w Mójczy

Z młodzieżą modlą się również uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej. Mszy św. przewodniczy ks. Marek Blady – dyrektor pielgrzymki kieleckiej. Homilię głosi ks. Dariusz Węgrzyn, moderator RCS. „Czułość nie tyle jest uczuciem, ale jest bardzo konkretną postawą która podnosi, dotyka, leczy” – mówi. – Można być bardzo wrażliwym i w pewnym momencie nieczułym. Z powodu lęku jesteśmy w stanie czynić rzeczy złe (...) a grzech zawsze wprowadza niepokój, nie pozwala żyć i kochać – zaznacza. Mówi, że to Bóg przywraca pokój serca i czystość serca. – Jezus nas tutaj gromadzi i mówi do nas: „Nie bój się, bo jestem łaskawy, jestem pełen miłosierdzia, choćby dotknęły cię grzechy największe, to się nie bój, przychodzisz do mnie”.

Rozważania o czułości ks. Grzegorz Stachura – głoszący konferencję do młodych w Mójczy – kieruje na nowe tory.

Klucz do czułości

Do zrozumienia tematu potrzebne są słowa papieża Franciszka z listu Patris corde, że „Bóg czule wyprowadza dobro z naszych słabości” – wyjaśnia. Potem pokazuje „drogę czułego spojrzenia Boga na świat poprzez posyłanie na przestrzeni dziejów Kościołowi Józefów”, którzy w różnych okolicznościach społecznych podejmowali dzieła duszpasterskie i ewangelizacyjne. Będąc narzędziami Bożej czułości, wspierali chorych, ubogich, bezdomnych, organizowali szkoły do ubogich dzieci, duszpasterstwa dla marynarzy i żołnierzy, ratowali zarażonych tyfusem. Przez ich radykalną świętość życia, budowanie struktur, poświęcenie i zarazem mocne stąpanie po ziemi, Bóg okazywał czułość. Dziś Ci Józefowie czczeni są jako święci i błogosławieni. Ta jak mówi ks. Stachura – „geografia św. Józefów” rozpoczyna się w XVI wieku, trwa poprzez XX wiek i wiedzie przez Hiszpanię, Włochy i Polskę – ze św. Józefem Pelczarem, św. Józefem Bilczewskim, bł. Józefem Pawłowskim. Ks. Stachura nakreślił charakterystyczny rys każdej postaci. Jedyną świętą w tym panteonie była Józefina Bachita – pięć razy sprzedawana w niewolę.

Reklama

Tłumaczył, na czym polega metoda czułości Bożej wobec ludzkości, a przez Niego czułości św. Józefa. Prawdziwa czułość jest mocnym stąpaniem po ziemi, niesieniem nadziei do tych którzy ją zgubili. Metoda Bożej czułości to prawda i dobro. Prawda o naszych słabościach powiedziana z miłością. Mówił do młodych, że Pan Bóg realizuje historię zbawienia przez imię Józef i łączącą się z nim konkretną duchowość. Każdy z tych świętych Józefów traktował swoje imię jako zobowiązanie. „Św. Józef potrzebny jest nam teraz, w czasach kryzysu naszego świata. Powinniśmy sobie wziąć do serca jego twarde stąpanie po ziemi i słuchanie woli Bożej” – zachęcał.

Nowenna trwa

Pomysłów na ten wieczór pewnie młodym nie brakowało, ale wybrali. – Uwielbiam te wieczory i ten klimat modlitwy – mówi Dominika Krzemińska z RCS. Cieszę się, że możemy jako Ruch zapraszać inne wspólnoty młodych z diecezji i wspólnie modlić się o czystość serca za pośrednictwem św. Józefa. W czasie adoracji można przemyśleć swoje życie, wyciszyć się. Dzisiejsza konferencja z kolei uświadomiła mi, że Bóg posyła świętych Józefów do Kościoła w najcięższych momentach – mówiła.

Adoracja trwa do późnego wieczora. Każdy pielgrzymuje do Józefa ze swoją intencją w sercu, którą przynosi na Nowennę i do tego właśnie zachęca ks. Dariusz Węgrzyn – inicjator spotkań, które organizowane są w parafiach św. Józefa. Następne odbędzie się w Zagnańsku w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koronowana Patronka diecezji

Niedziela toruńska 38/2017, str. 4

[ TEMATY ]

nowenna

Archiwum

Na uroczystości koronacyjne przybyli duchowni, siostry zakonne i wierni świeccy z całej Polski, ok. 30 tys.

Na uroczystości koronacyjne przybyli duchowni, siostry zakonne i wierni świeccy z całej Polski, ok. 30 tys.

Jedną z form kultu Matki Bożej są nowenny. Do grona najbardziej znanych w Kościele należy Nieustanna Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej cechą charakterystyczną jest to, że wierni dziękują Maryi i proszą za jej wstawiennictwem, wyrażając to m.in. w formie pisemnej

Nieustanna Nowenna po raz pierwszy została odprawiona w 1922 r. w Stanach Zjednoczonych w świątyni redemptorystów w Saint Louis. Do Europy dotarła podczas II wojny światowej poprzez redemptorystów – kapelanów armii amerykańskiej. Po wojnie nabożeństwo rozwinęło się dynamicznie na całym świecie. Dla przykładu obecnie w stolicy Filipin Manili, w parafii prowadzonej przez redemptorystów, w Nieustannej Nowennie uczestniczy co tydzień ponad 100 tys. wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Górnicza modlitwa w Zagłębiu Miedziowym

2022-12-05 10:03

[ TEMATY ]

barbórka

Lubin

Zagłębie Miedziowe

ks. Piotr Nowosielski

Po raz kolejny miejscem modlitwy z intencji pracowników i ich rodzin Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi Polska Miedź S.A., był kościół św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie. To tradycyjne miejsce spotkań, związanych z uczczeniem św. Barbary patronki górników. Tak było i 4 grudnia bieżącego roku.

- Gromadzimy się przy tym ołtarzu, aby polecać Bogu przez pośrednictwo św. Barbary brać górniczą. Ich zanoszona dzisiaj modlitwa w tym miejscu, w naszym parafialnym wieczerniku, niech uprosi nam wszystkim światło, mądrość, abyśmy otwarci na Boże pouczenie, mogli jak najlepiej realizować nasze powołania, nabierając też odwagi do dalszych działań i w tych adwentowych dniach, z radością i nadzieją oczekiwali Pana - mówił ks. Piotr Zawadka proboszcz parafii, witając wszystkich uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję