Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jubileusz żywieckich serafitek

Serafitki świętowały 125-lecie posługi na ziemi żywieckiej.

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2021, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

serafitki

Archiwum sióstr serafitek

Siostry pragną jeszcze lepiej służyć dzieciom

Siostry pragną jeszcze lepiej służyć dzieciom

Jubileuszową Mszę św. w konkatedrze sprawował proboszcz parafii ks. Grzegorz Gruszecki w pierwszą niedzielę października. W kazaniu nawiązał do historii zgromadzenia na Żywiecczyźnie. Zauważył, że choć siostry doświadczyły różnych trudności, to miały głęboką wiarę i spotykały się z życzliwością ludzi, którzy wsparli je w tworzeniu dzieła, jakim była najpierw ochronka, a obecnie jest prowadzone przez serafitki przedszkole.

Reklama

W uroczystości uczestniczyły siostry z oświęcimskiej prowincji zgromadzenia, rodzice i dzieci uczęszczające do wspomnianego wyżej przedszkola, Asysta Żywiecka, przedstawiciele władz lokalnych z burmistrzem na czele, i wiele innych osób, które są wdzięczne siostrom za ich posługę. Na Mszy św. nie zabrakło podziękowań i życzeń. Dziekan ks. Stanisław Kozieł odczytał list gratulacyjny od bp. Romana Pindla. – Życzę siostrom, by stale na nowo odkrywały swój charyzmat i rozeznawały wolę Pana, który wezwał każdą z nich, by poszła za Nim – napisał pasterz diecezji, zapewniając o modlitwie.

W 1892 r. pochodzące z Żywca siostry: Alfonsa, Ludwika i Michalina Cholewińskie, wstąpiły do zgromadzenia. Ich rodzice przekazały zgromadzeniu jeden pokój, w którym siostry założyły ochronkę dla dzieci. Następnie wynajęły mieszkanie w części Żywca, ale trudno było je opłacić. Siostry marzyły o otworzeniu domu dla sierot. Fundusze otrzymały od arcyksięcia Albrechta Habsburga, co umożliwiło zakupienie w marcu 1895 r. parceli i rozpoczęcie budowy. 6 czerwca 1896 r. ks. prał. Makary Manecki poświęcił kamień węgielny, a rok później siostry mogły zamieszkać w budynku. Prócz ochronki prowadziły pracownię robót kościelnych. W latach 90. XX wieku odzyskały przedszkole, które w 1961 r. zabrały władze. Siostry również katechizują w Żywcu i są zakrystiankami.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia w Mokrsku darem od Boga

[ TEMATY ]

jubileusz

abp Wacław Depo

Wieluń

Damian Krawczykowski /Niedziela

Niedziela 15 września 2019 r. to szczególny dzień w historii zarówno parafii, jak i całej gminy Mokrsko. Tego dnia bowiem wierni, wraz ze swoim proboszczem ks. Zbigniewem Bigajem świętowali 700-lecie parafii oraz 500-lecie parafialnego kościoła. Mszy św przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo, w koncelebrze z księżmi, związanymi z miejscową parafią, wśród nich był m.in. biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk.

W kościele, który zaliczany jest do zabytków sztuki sakralnej, pojawiło się także wielu dostojnych gości, m.in. przedstawicieli władz parlamentarnych oraz samorządowych. Po zakończeniu Eucharystii odczytany został list, który Premier Mateusz Morawiecki skierował do parafii z okazji jubileuszy.

CZYTAJ DALEJ

Święci w „czterech ścianach”

2021-11-16 11:33

Niedziela Ogólnopolska 47/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Adobe.Stock.

Wizerunek Świętej Rodziny to popularny motyw obrazów zawieszanych na ścianach domów, szczególnie w okresie międzywojennym i w pierwszych latach po wojnie. Obrazy te malowano zwykle na płótnie lub deskach. Najpopularniejsze były tzw. oleodruki.

Uzyskane dzięki technice oleografii odbitki na płótnie naśladowały obrazy olejne, wykonane przez anonimowych artystów. Chociaż ich walor artystyczny był najczęściej nikły, miały wielką wartość sentymentalną dla osób, w których domach dzieła te nie tylko stanowiły ozdobę, ale też niosły konkretne duchowe przesłanie.

CZYTAJ DALEJ

Straciła wszystko, ale zyskała jeszcze więcej

2021-12-04 21:48

[ TEMATY ]

Częstochowa

odpust

parafia św. Barbary

o. Ryszard Bortkiewicz

Maciej Orman/Niedziela

Parafia św. Barbary w Częstochowie przeżywała 4 grudnia uroczystość odpustową. Mszy św. przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

– Stajemy przed obrazem naszej świętej patronki, by oddać jej cześć, by uczyć się także od niej tego, czym się kierowała w swoim pięknym życiu. Pragniemy uczyć się wierności Chrystusowi i wytrwałości na tej drodze, przez którą On ją prowadził – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii o. Ryszard Bortkiewicz, proboszcz parafii i przeor klasztoru św. Barbary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję