Reklama

Niedziela Świdnicka

Uhonorowali zmarłego proboszcza

Zmarły przedwcześnie ks. kan. Marek Żmuda, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu pozostał w sercach wielu ludzi.

Niedziela świdnicka 43/2021, str. VII

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

Ryszard Wyszyński

Tablicę upamiętnijącą zmarłego proboszcza poświęcił bp Ignacy Dec

Tablicę upamiętnijącą zmarłego proboszcza poświęcił bp Ignacy Dec

Był wielkim autorytetem, nie tylko dla swoich parafian. Bardzo lubiany, szanowany i otwarty kapłan służył każdemu pomocą, jednocząc lokalną społeczność. Odgrywał wielką rolę w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym na terenie miasta i sołectw. W dowód uznania Rada Miejska Strzegomia w 2017 r. nadała ks. kan. Markowi Żmudzie tytuł honorowego obywatela miasta. W rok po śmierci kapłana władze samorządowe, parafianie i mieszkańcy przypomnieli, że pamięć o zmarłym proboszczu nadal trwa, co potwierdzono pamiątkową tablicą i nazwą ulicy, której będzie patronował.

Postać zmarłego kapłana

– Nowa ulica w Strzegomiu będzie upamiętniać człowieka, którego bardzo ceniliśmy i szanowaliśmy. Dziś nie ma go już z nami. Zmarł przedwcześnie. Odszedł od nas, ale pamięć pozostała – mówił Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. Zmarły kapłan pod koniec lat dziewięćdziesiątych nie tylko stanął na czele nowo utworzonej parafii, ale wraz z wiernymi przeprowadził odbudowę wielowiekowego i długo nieużytkowanego kościoła w centrum miasta, któremu przywrócił pierwotną funkcję i bogactwo piękna.

Reklama

Uroczystościom odsłonięcia pamiątkowej tablicy i nadania imienia ks. Żmudy jednej z miejskich ulic przewodniczył bp Ignacy Dec, który sprawował 10 października Mszę św. i wygłosił okolicznościową homilię, w której przypomniał postać zmarłego kapłana. – Byłem jego nauczycielem w seminarium duchownym. Jestem pewien, że on wymodlił swoje powołanie do kapłaństwa. Cieszył się w swoim ziemskim życiu bardzo z tego, że głosił słowo Boże i sprawował sakramenty. Wierzymy, że po śmierci został przyjęty do szczęśliwej wieczności. Taką nagrodę obiecał nam Jezus Chrystus, gdy się służy Bogu i ludziom wedle jego przykazań. Otrzymał życie wieczne! Ale widzimy też, że przyszła także dla ks. Żmudy nagroda na ziemi – nagroda pośmiertna – podkreślił biskup, dodając, że jest to pamięć i modlitwa parafian.

Dedykacja ulicy

– Ks. kan. Marek Żmuda z pewnością nie przestał was kochać. I troszczyć się o was w nowym niebiańskim świecie. Tą nagrodą widzialną jest także dedykowanie mu ulicy i poświęcenie tablicy o tym mówiącej. To są widzialne znaki, które przypominają jego troskę o was, jego zasługi dla parafii i miasta – zauważył biskup senior.

Po Mszy św. jej uczestnicy udali się w procesji przed kościół, gdzie na murze ogradzającym dom parafialny odsłonięta została okolicznościowa tablica informująca o nowej nazwie rozpoczynającej się tutaj ulicy imienia śp. ks. kan. Marka Żmudy, pierwszego proboszcza tej parafii. Aktu odsłonięcia tablicy dokonał, w obecności przedstawicieli władz miasta i parafian, bratanek proboszcza – Tomasz Żmuda, a tablicę poświęcili bp Dec oraz proboszcz ks. kan. Tadeusz Karasiewicz, który na zakończenie podziękował zarówno biskupowi, jak i władzom miasta, mamie zmarłego kapłana oraz parafianom za udział i zaangażowanie w wydarzeniu upamiętniającym zasłużonego proboszcza. – Myślę, że tam w niebie cieszy się, że o nim pamiętamy – dodał burmistrz Suchyta.

2021-10-19 13:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadek 800-lecia

Niedziela częstochowska 38/2017, str. 7

[ TEMATY ]

jubileusz

tablica pamiątkowa

Danków

Julia A. Lewandowska

Tablica upamiętniająca zjazd książąt piastowskich w Dankowie w 1217 r., odsłonięta z okazji jubileuszu miejscowości

Tablica upamiętniająca zjazd książąt piastowskich w Dankowie w 1217 r.,
odsłonięta z okazji jubileuszu miejscowości

W przedostatni weekend sierpnia w Dankowie, obok murów obronnych dawnego zamku Warszyckich, okalających kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 800. rocznicę zjazdu książąt piastowskich w Dankowie

Rok 1217 traktowany jest jako umowna data założenia miejscowości Danków, bowiem to pierwsza o niej wzmianka w źródłach historycznych. Historycy przypuszczają, że do zjazdu książąt piastowskich doszło wczesną wiosną tego roku. Nad rzekę Liswartę przybył wówczas Leszek Biały, będący z racji zasiadania na tronie pierwszym spośród książąt piastowskich. W Dankowie spotkał się z Henrykiem Brodatym, księciem wrocławskim, z którym zawarł sojusz, i z księciem wielkopolskim Władysławem III Laskonogim. Układ w Dankowie zawarty między książętami dotyczył wzajemnej pomocy w przypadku zagrożenia ziem jednego z nich.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwy za zmarłych

Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas spotkania z uchodźcami: proszę, powstrzymajmy to pogrążanie się cywilizacji!

2021-12-05 12:20

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

O niewystarczającej pomocy uchodźcom i obojętności względem ich losu, jako przejawach kryzysu współczesnej cywilizacji, mówił papież Franciszek podczas wizyty w Ośrodku Przyjęcia i Identyfikacji (Reception and Identification Centre) na wyspie Lesbos.

W swoim przemówieniu papież Franciszek stanowczo mówił o niewystarczających wysiłkach i wciąż obecnych uprzedzeniach, związanych z przyjmowaniem uchodźców na terenie Europy. Przypomniał, że kryzys migracyjny to problem, który dotyczy całego świata i, że, o ile innym kryzysom związanym z pandemią, czy zmianami klimatycznymi udaje się powoli stawiać czoła, o tyle "wszystko wydaje się być straszliwie nieudane, jeśli chodzi o migracje". Zwrócił uwagę, że stawką podejmowanych działań jest nie tylko doraźna pomoc, ale zapewnienie pokojowej przyszłości świata, która wymaga zintegrowanych działań i pojednania z najsłabszymi. "Historia uczy nas, że zamknięcie i nacjonalizm prowadzą do skutków katastrofalnych" - przestrzegał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję