Reklama

Niedziela Rzeszowska

W sercu samego Boga

Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej świętuje w tym roku jubileusz 25-lecia. Celebrowano go 23 października w sanktuarium Ojców Bernardynów w Rzeszowie.

Niedziela rzeszowska 46/2021, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Rzeszów

Ks. Jakub Nagi

Akcję Katolicką tworzy laikat

Akcję Katolicką tworzy laikat

Akcja Katolicka jest urzędem Kościoła – jego fundamentalną strukturą, czyli szczególnym miejscem organizowania laikatu, w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną. Początki Akcji Katolickiej w Polsce sięgają 1930 r. Jej odrodzenie – z wyraźnej inspiracji św. Jana Pawła II – nastąpiło w latach 90. XX wieku. W diecezji rzeszowskiej powołana została 2 czerwca 1995 r. dekretem biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego. Uczestnikom jubileuszu, zgromadzonym na spotkaniu w auli zespołu klasztornego, przypomniał te fakty i daty Jeremi Kalkowski, prezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Podziękował obecnym na spotkaniu biskupom – bp. Janowi Wątrobie, bp. Kazimierzowi Górnemu i bp. Edwardowi Białogłowskiemu – za życzliwość i duszpasterską troskę. Podkreślił rolę asystentów kościelnych, w tym szczególnie asystenta diecezjalnego ks. prał. Stanisława Potery. Nadmienił, że podstawową jednostką, w której realizowane są cele stowarzyszenia, czyli krzewienie wiary i postaw chrześcijańskich, są Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej.

Jubileusz był okazją do podkreślenia dobrej współpracy z władzami państwowymi reprezentowanymi przez wojewodę Ewę Leniart i samorządowymi reprezentowanymi przez marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla. Był okazją do spotkania z osobami zasłużonymi, m.in. Haliną Szydełko – prezesem KIAK w latach 1998 – 2016, Waldemarem Furmankiem – pierwszym prezesem DIAK w Rzeszowie oraz wręczenia im okolicznościowych statuetek, a dyplomów – przedstawicielom POAK.

Następnie uczestnicy jubileuszu wysłuchali wykładu ks. prof. dr. hab. Tadeusza Borutki Akcja Katolicka wobec wyzwań współczesności – w XXV rocznicę reaktywacji. Prelegent podkreślił zakorzenienie stowarzyszenia w parafii: – Tam, gdzie jest dobra współpraca z Akcją Katolicką, tam jest radość przeżywania wiary – powiedział prof. Borutka. Zwrócił uwagę, że można mówić o odrębnej duchowości członków Akcji Katolickiej, a za główny problem uznał brak zastępowalności pokoleniowej. Na zakończenie przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „Akcjo Katolicka, nie lękaj się, należysz do Kościoła i jesteś w sercu samego Boga!”.

Najważniejszym punktem jubileuszu była dziękczynna Msza św., której w bazylice Ojców Bernardynów przewodniczył bp. Jan Wątroba. Homilię wygłosił ks. prof. Tadeusz Borutka. Kaznodzieja nawiązał do śpiewanego w tym dniu psalmu: „Oto lud wierny, szukający Boga” (Ps 24). Za św. Pawłem wzywał do życia według ducha, a nie według ciała, za św. Łukaszem – do nawrócenia. Podkreślił, że największym darem, jaki członkowie Akcji Katolickiej mogą ofiarować Kościołowi i światu, jest świętość życia: – Nie marnujmy przynależności do Akcji Katolickiej na byle co – apelował kaznodzieja. – Niedocenienie świętości byłoby zmarnowaniem naszego życia, które jest zbyt cenne, żeby je marnować – podkreślił na zakończenie.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie II linia w ITPOE w Rzeszowie

[ TEMATY ]

Rzeszów

energia

odpady komunalne

PGE

Rzeszów - spalarnia

Rzeszów - spalarnia

W Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie powstanie II linia technologiczna. Linia będzie wykorzystywać już istniejącą infrastrukturę i ma powstać do 2023 r.

ITPOE znajduje się na terenie Elektrociepłowni w Rzeszowie i należy do spółki PGE Energia Ciepła. Jak przypomniała spółka w komunikacie, rzeszowska instalacja została oddana do użytku pod koniec 2018 r. Od początku została zaplanowana jako instalacja składająca się z dwóch linii technologicznych o łącznej zdolności przetwarzania 180 tys. ton odpadów rocznie. Zgodnie z tymi założeniami został zaprojektowany budynek główny wraz z rozwiązaniami komunikacyjnymi oraz instalacjami pomocniczymi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Wyznali wiarę w Kościół Chrystusowy.

2022-11-26 08:12

ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę 10 listopada blisko 150 dzieci wraz z duszpasterzami i opiekunami przyjechało do Chojnowa, do parafii św. ap. Piotra i Pawła, na spotkanie wspólnot ERM-u.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję