Reklama

Kościół

Będzie się działo

Kanonizacja bł. Karola de Foucauld, beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 towarzyszek, sióstr elżbietanek, 400-lecie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz możliwa pod koniec 2022 r. wizyta Ojca Świętego w Kanadzie – to tylko niektóre z wydarzeń, które czekają nas w Kościele w 2022 r.

Wygląda na to, że w Kościele najbliższy rok będzie stał pod znakiem misji. Na najbliższy czas przypada bowiem 400-lecie istnienia Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, 200-lecie Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz 100. rocznica podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi dzieł papieskich.

Z tej racji również w Kościele w Polsce planowane są różne wydarzenia. W dniach 6-9 lutego ma się odbyć sympozjum „400 lat Kongregacji Ewangelizacji Narodów” oraz spotkanie Stowarzyszenia Misjologów Polskich połączone z Zebraniem Statutowym Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Kilka miesięcy później (3-4 czerwca) odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę połączona z II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym. W program pielgrzymki wpisany jest oczywiście jubileusz 200-lecia powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Papież w Kanadzie?

Na możliwość wizyty Ojca Świętego w Kanadzie pod koniec 2022 r. wskazał m.in. przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Kanady (CCCB) – bp Raymond Poisson. Hierarcha nie podał konkretnej daty, ale mówił o możliwości takiej wizyty w drugiej połowie bieżącego roku. Zdaniem dziennikarzy, mogłaby ona mieć miejsce 30 września. Na tę datę przypada bowiem Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania.

Rodzina i Europa

W tym roku odbędzie się w Rzymie X Światowe Spotkanie Rodzin z Ojcem Świętym (22-26 czerwca). Jego tematem będzie miłość rodzinna jako powołanie i droga do świętości. W tym samym czasie, zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami Stolicy Apostolskiej, zaplanowano spotkania rodzin we wszystkich diecezjach na świecie. Mają one przebiegać w różnych formach.

Watykan ogłosił również program III Europejskich Katolickich Dni Społecznych, które zaplanowano na 17-20 marca w Bratysławie, stolicy Słowacji. Ich organizatorami są Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz Konferencja Biskupów Słowacji. Spotkanie ma przebiegać pod hasłem: „Europa po pandemii: nowy początek”. Według informacji organizatorów, na obrady do Bratysławy przybędzie ok. 300 delegatów kościelnych, by wspólnie dyskutować na temat sprawiedliwości społecznej.

Reklama

Do wydarzeń wymagających odnotowania należy kanonizacja bł. Karola de Foucauld, która odbędzie 15 maja 2022 r., jak również w duchu ekumenicznym warta odnotowania jest informacja, że 22 marca 2022 r. w katedrze św. Piotra w Genewie zostanie odprawiona pierwsza od czasów reformacji w XVI wieku katolicka Msza św.

Kościół w Polsce

Rok 2022 jest bardzo ważny również dla Kościoła w naszym kraju. Otóż 11 czerwca we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 jej towarzyszek, sióstr elżbietanek pochodzenia niemieckiego, które wobec inwazji wojsk sowieckich pod koniec II wojny światowej na terenie Dolnego Śląska nie zdecydowały się na ucieczkę, lecz zostały przy osobach, którymi się opiekowały. Wszystkie zginęły z rąk żołnierzy radzieckich, broniąc czystości własnej i innych osób.

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie z pewnością 20. rocznica Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. Obchody zostały zaplanowane na 14 sierpnia. W tym roku przypada również 200. rocznica urodzin abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-95), dlatego w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, którego był założycielem, już rozpoczęto rok poświęcony jego osobie. Był on metropolitą warszawskim, ale był też pisarzem ascetycznym, autorem cennych pamiętników i wygnańcem – przez 20 lat pozostawał na wygnaniu w głębi Rosji.

Duszpasterstwo w Kościele w Polsce naznaczone będzie trwającym synodem pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” oraz realizacją programu duszpasterskiego na rok 2022/23. Tematem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce jest: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

2021-12-27 12:46

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grób w Warszawie, trybunał we Francji

Niedziela warszawska 39/2014, str. 1

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

kanonizacja

JN

Zaprzysiężenie Trybunału Kanonizacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 20 września 2014 r. W skład Trybunału wszedł jeden kapłan archidiecezji warszawskiej, ks. prof. Józef Naumowicz (na zdjęciu trzeci z lewej), który jest notariuszem w procesie

Zaprzysiężenie Trybunału Kanonizacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 20 września 2014 r. W skład Trybunału
wszedł jeden kapłan archidiecezji warszawskiej, ks. prof. Józef Naumowicz (na zdjęciu trzeci z lewej),
który jest notariuszem w procesie

Mimo że ks. Jerzy Popiełuszko jest kapłanem archidiecezji warszawskiej, i że w stolicy znajduje się jego grób, proces kanonizacyjny bł. Męczennika toczy się we Francji. Tam bowiem zdarzył się cud za jego wstawiennictwem. W skład Trybunału Kanonizacyjnego wszedł jeden kapłan archidiecezji warszawskiej, ks. prof. Józef Naumowicz, wykładowca w seminarium i na UKSW. To on, jako notariusz, wraz z pozostałymi członkami Trybunału, przesłuchuje teraz w diecezji Créteil świadków uzdrowienia za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego i zajmuje się badaniem prawdziwości cudu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję