Reklama

Niedziela Rzeszowska

Czego uczą nas pszczoły?

Pierwsza połowa grudnia to czas, kiedy pszczelarze i miłośnicy pszczół czczą swego patrona – św. Ambrożego.

Niedziela rzeszowska 1/2022, str. IV

[ TEMATY ]

pszczelarz

Zbigniew Mijal

Pszczelarze wręczają dary ołtarza

Pszczelarze wręczają dary ołtarza

Liturgiczne wspomnienie patrona pszczelarzy przypada 7 grudnia. Dlatego w tym dniu i często w bliskości tej daty pszczelarze gromadzą się, by przez modlitwę wypraszać potrzebne łaski dla siebie i swoich „małych Bożych stworzeń”.

Rekolekcje z symbolem

W ub. roku również podjęto szereg inicjatyw duszpasterskich związanych z obchodami pszczelarskiego święta. W Rzeszowie w parafii akademickiej św. Jadwigi Królowej odbyły się rekolekcje, których hasłem była myśl: „Rój pszczół – symbolem Kościoła”. Oprócz pszczelarzy uczestniczyli w nich wierni w ramach parafialnych rekolekcji adwentowych, a także studenci z duszpasterstwa akademickiego. Mimo że pszczoły wśród Bożych stworzeń są małe, to możemy się od nich wiele nauczyć.

W pszczelej rodzinie

Podczas rekolekcyjnych nauk można było dowiedzieć się, że pszczoły przypominają nam bardzo podstawowe zasady, jakimi w życiu powinien kierować się każdy wierzący w Chrystusa. Pszczeli rój został ukazany tak, jak to czynili przed wiekami ojcowie Kościoła, jako przykład zorganizowanej społeczności. Tak jak w pszczelej rodzinie jest jedna królowa-matka, tak i my, jako wierzący mamy króla w osobie Jezusa Chrystusa. Podczas rekolekcji zwrócono uwagę także na relacje, jakie panują w pszczelej rodzinie. Obecność i troska o siebie na przykładzie pszczoły piastunki, która około 1300 razy na dobę, czyli średnio co minutę, sprawdza, czy u rozwijającej się larwy pszczelej wszystko jest w porządku, posłużyło w rekolekcyjnej nauce jako przypomnienie roli ojca i matki.

Przypatrujmy się pszczołom

Reklama

Pozwoliło to na wzbudzenie w sercach z jednej strony wdzięczności dla naszych rodziców, opiekunów za nasze wychowanie, ale także uświadomienie rodzicom, jak wielkie zadanie na nich spoczywa. Zadanie towarzyszenia swoim dzieciom, konieczność obecności matki i ojca do prawidłowego rozwoju dzieci; obecność, której nie da się zastąpić, której nie mogą przejąć telefony i tablety. Z pozoru małe pszczoły, ale przypominają nam o niesamowicie istotnych sprawach. Na przykładzie trutni i ich roli w pszczelej rodzinie ukazano jak powinno wyglądać prawidłowo realizowane ojcostwo. Truteń oddaje życie, by mogły na świat przyjść kolejne pokolenia pszczół. Ojciec rodziny będzie realizował się jako ojciec, gdy będzie dla rodziny poświęcał siebie, swoje siły, talenty, ale przede wszystkim czas na przebywanie i towarzyszenie rodzinie – co w dzisiejszym świecie jakże często jest zaniedbywane.

„Linie papilarne” Stwórcy

Pszczelarze spotykają się na Eucharystii z okazji wspomnienia ich patrona. Takie spotkanie co roku organizuje m.in. Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle oraz inne grupy pszczelarzy, dając przez to piękne świadectwo wiary. Niech praca przy pszczołach pozwala im jeszcze bardziej dostrzegać w tej społeczności „linie papilarne” Stwórcy, niech bliskość z pszczołami jeszcze bardziej przybliża ich do Boga.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie tylko dla pszczelarzy

Od wielu lat pod koniec listopada, tuż przed świętem św. Ambrożego (7 grudnia), patrona pszczelarzy, ukazuje się Kalendarz pszczelarza polskiego. Wielu jego odbiorców z dużym wyprzedzeniem, nawet rok wcześniej, rezerwuje sobie nowe wydanie – argumentują, że znajdują w tym kalendarzu treści, których nie ma w innych, także pszczelarskich kalendarzach. W listach do redakcji piszą np.: „Nie spotkałem w Polsce kalendarza bardziej wartościowego niż ten”; „Żaden ze znanych mi kalendarzy nie umywa się do tego”; „To kopalnia wiadomości”; „Jak to dobrze, że wśród różnego rodzaju blichtru, który zalewa czytelniczy rynek, można jeszcze spotkać takie perełki jak KPP”; „Brawo, redakcja, brawo, wydawca! Niech Was Bóg błogosławi za to, co robicie”; „To naprawdę mądry kalendarz”. Zdarza się, że czytelnicy, którzy mają w ręku ostatni kalendarz, zwracają się też po te wcześniej wydane, co uzasadniają faktem, że owszem, tzw. kalendarium się dezaktualizuje, ale pozostałe rozdziały są tak wartościowe, że chcą je mieć u siebie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję