Reklama

Niedziela Świdnicka

Najważniejsza jest rodzina

Trwając w szczególnym roku poświęconym Świętej Rodzinie w drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego biskupi w głoszonych homiliach podkreślali rolę małżeństwa, domu i rodziny.

2022-01-04 18:35

Niedziela świdnicka 2/2022, str. I

[ TEMATY ]

Rok Świętej Rodziny

Nie wyobrażamy sobie budowania rodziny bez Boga – mówią Karolina i Mariusz Staniszewscy ze Świdnicy, rodzice Weroniki i Michała

Nie wyobrażamy sobie budowania rodziny bez Boga – mówią Karolina i Mariusz Staniszewscy ze Świdnicy, rodzice Weroniki i Michała

Pasterz diecezji świdnickiej 26 grudnia sprawował świąteczną Eucharystię w wałbrzyskim kościele Świętej Rodziny, gdzie lokalną wspólnotą opiekuje się ks. kan. Mirosław Krasnowski.

Nasz duchowy dom

– Modlimy się, aby naszymi sercami rządził Chrystusowy pokój! Byśmy nosili w sobie zdolność do przebaczania, byśmy byli cierpliwi wobec siebie, wyrozumiali, łagodni, byśmy umieli siebie nawzajem znosić w miłości – mówił w homilii bp Marek Mendyk, tłumacząc, jak ważny dla człowieka jest dom rodzinny. – To przede wszystkim kochające dłonie rodziców – matki i ojca, to przytulenie, doświadczenie miłości i szacunku, dobre słowo, czas przeżywany wspólnie, wzajemny dar z samego siebie. Dom to miejsce, gdzie drugi człowiek po prostu jest mądrze i serdecznie obecny. Dzisiaj dom rodzinny trzeba wypełnić wzajemną miłością, zgodą, dobrocią, prawdą, sprawiedliwością, a nade wszystko Bożą obecnością – mówił.

Reklama

Jednak oprócz domu rodzinnego biskup wskazał na dom naszego wnętrza. – Dom obszerny z dużymi możliwościami, ale jednak trudny do zagospodarowania. Na szczęście w tym domu – zaraz przez drzwi – mieszka wspaniały Sąsiad, zawsze gotowy nam pomagać. To Bóg, który stał się człowiekiem i zamieszkał między nami! Przyszedł, aby spotkać właśnie najsłabszych, żeby im pomagać. Nasze serca to takie domy, do których puka Bóg – tak jak do betlejemskiej gospody. Czy Mu otworzymy? – pytał biskup, zachęcając do refleksji.

Bóg tylko wie

Z kolei bp Adam Bałabuch w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie Zdroju – Czermnej błogosławił małżeństwa i rodziny, wcześniej mówiąc im o pełnieniu woli Bożej w życiowych decyzjach, na wzór Jezusa, Maryi i Józefa. – Wola Boża to dobrze opracowany plan, wielkie pragnienie Boga, które ma na celu uszczęśliwić człowieka. Tylko bowiem Bóg tak do końca wie, co dla każdego z nas jest dobre, ponieważ On patrzy na nas i na naszą przyszłość wielopłaszczyznowo. Jesteśmy powołani, by pełnić wolę Bożą, z całkowitym posłuszeństwem i zaufaniem, że jest to dla nas droga najlepsza – wyjaśniał bp Adam Bałabuch.

Nie wolno poprawiać Boga

O rodzinie, jako przestrzeni, w której można urzeczywistniać miłość mówił w katedrze bp Ignacy Dec. – Rodzina to naturalna, fundamentalna wspólnota, którą Bóg powołał do istnienia jeszcze w raju. Dziś niektórzy chcą zmienić definicję rodziny. Nie wolno Pana Boga poprawiać. Wszelcy poprawiacze Pana Boga marnie kończą – przestrzegał biskup senior. – Najważniejsza jest rodzina. Pilnujmy tej wspólnoty, gdzie są kochający rodzice, gdzie się dzieci rodzą i są dobrze wychowywane – apelował hierarcha wskazując biblijne wzory małżeństw i rodzin do naśladowania, wśród których wskazał Annę i Elkanę, Elżbietę i Zachariasza, Annę i Joachima, a wśród współczesnych biskup wymienił rodzinę Wiktorii i Józefa Ulmów, czy Emilię i Karola Wojtyłów.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Fotografując wydarzenia służyła Bogu i ludziom

2022-01-20 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W sobotę - 22 stycznia o godz. 13.00 w kaplicy cmentarza pw. św. Doroty w Mileszkach, sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa w intencji zmarłej Marii Niedzieli - redaktor i fotograf od lat współpracującej z łódzką redakcją Tygodnika Niedziela.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - czym tak naprawdę jest ta wyjątkowa świeca?

2022-01-18 15:04

[ TEMATY ]

gromnica

BOŻENA SZTAJNER

Już 2 lutego będziemy obchodzić w Kościele święto Ofiarowania Pańskiego, z którą nierozerwalnie związana jest tradycja tzw. gromnicy. Czym jest ta niezwykła świeca i dlaczego warto zadbać o nią już dziś?

CZYTAJ DALEJ

Rzym: poświęcono baranki, z których wełny powstaną nowe paliusze

2022-01-21 12:57

[ TEMATY ]

paliusz

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Jak co roku w uroczystość św. Agnieszki, w rzymskiej bazylice św. Agnieszki za Murami poświęcono dwie owieczki, których wełna zostanie użyta do utkania paliuszy dla nowych arcybiskupów.

I choć tradycja ta ewoluowała w ostatnich latach, bowiem od 2019 r. papież nie błogosławi już zwierzątek w Watykanie, to jednak, nieprzerwanie od drugiej połowy XIX w., ważną rolę w całym obrzędzie odgrywają polskie siostry zakonne - nazaretanki z domu macierzystego zgromadzenia przy via Machiavelli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję