Reklama

Niedziela Świdnicka

Zatroskani o ubogich

Caritas Diecezji Świdnickiej w tym roku rozdała ponad 1200 paczek na Boże Narodzenie. Dwie torby produktów żywnościowych pozwalały na zorganizowanie Wigilii i świąt.

Niedziela świdnicka 2/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc charytatywna

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk pobłogosławił opłatki

Bp Marek Mendyk pobłogosławił opłatki

W pierwszej z nich znalazły się: świeżo smażony karp, barszcz z uszkami, pierogi, kluski z makiem i inne popularne w tradycji polskiej potrawy. W drugiej: wędliny, kiełbasa, ciasto i inne odświętne potrawy.

Hojne dary

– Te obfite paczki udało się przygotować dzięki życzliwości sieci sklepów „Selgros”, czy „Biedronka”. Otrzymaliśmy również wsparcie ze strony władz miasta Wałbrzycha, które zawsze chętnie nam pomagają w akcjach charytatywnych. W ostatnich dniach rozdaliśmy tak około 600 paczek, a jak doliczymy do tego Bielawę, Dzierżoniów, Nową Rudę i Świdnicę, to będzie tego ponad 1200 sztuk – wylicza dyrektor ks. prał. Radosław Kisiel.

To on był głównym organizatorem spotkań 24 grudnia w Świdnicy i Wałbrzychu, na których byli obecni również pasterze diecezji – bp Marek Mendyk i bp Adam Bałabuch.

– Spotykamy się z wami dzisiaj, by nikt nie czuł się w tym dniu samotny. Rezygnujemy ze spotkania z naszymi rodzinami i chcemy ten czas poświęcić wam, abyście nie czuli się opuszczeni – podkreślił dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej.

Obdarowani miłością

Zauważył również, że modlitwa, podarunek serca, życzenia świąteczne pomagają zbudować poczucie bezpieczeństwa i miłości. Zapowiedział też jasełka przygotowane przez podopiecznych świetlicy socjoterapeutycznej Caritas diecezji świdnickiej. Po nich życzenia w świdnickiej siedzibie złożył bp Marek Mendyk.

– To wyjątkowy czas, w którym składając sobie wzajemnie życzenia dzieląc się opłatkiem, chcemy pokazać drugiemu człowiekowi i całemu światu, że jest w nas dobro. Że dobrocią, życzliwością, otwartością potrafimy i chcemy dzielić się z innymi. Bardzo serdecznie dziękujemy najpierw za dobro, które stało się udziałem tych dzieci. Poprzez to przedstawienie przypomniały nam, a może na nowo pomogły nam sobie uświadomić, że w Betlejem narodziła się Miłość. Narodził się Bóg, który jest miłością. W odpowiedzi nie pozostaje nam nic innego, jak tylko miłością obdarowywać innych. Każdy z nas ma na tyle mocną dłoń, otwarte serce, żeby uśmiechem, życzliwością, potwierdzić, że Bóg rodzi się w moim sercu – zauważył biskup.

Reklama

Przywołując słowa Matki Teresy z Kalkuty skierowane do osób posługujących bezdomnym i głodnym, przypomniał, że zawsze kiedy podajemy drugiej osobie pomocną dłoń – rodzi się Bóg, jest Boże Narodzenie.

Biskup podziękował też wolontariuszom i pracownikom Caritas, którzy zarówno tego dnia od wczesnych godzin rannych, jak i przez cały rok troszczyli się o to, by nikomu nie brakło świątecznego posiłku. Potem pobłogosławił opłatki i rozdał je zebranym. Patronat nad wydarzeniem objęli biskup świdnicki i Anna Zalewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

2022-01-04 18:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wsparcie

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

pomoc charytatywna

Krzysztof Wydra

To, co było na stoiskach, szybko znajdowało nabywców

To, co było na stoiskach, szybko znajdowało nabywców

Zbiórka środków na leczenie Grzegorza Rycaka.

Wierni parafii św. Marcina w Międzyrzeczu Górnym wraz z pozostałymi mieszkańcami zmobilizowali się, by zebrać środki na leczenie tutejszego mieszkańca 34-letniego Grzegorza Rycaka – męża i ojca trójki dziewczynek. W sierpniu 2018 r. zdiagnozowano u niego raka żołądka.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Święta Maryjo, Matko Boża”

2022-10-05 20:00

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Archiwum

Dzisiejsze wezwania Pozdrowienia anielskiego przybliżają nam jeszcze inną maryjną modlitwę a dokładnie Litanię loretańską. Po wezwaniach do Trójcy Przenajświętszej następują tam wezwania maryjne, do których wprowadzają nas rozważane dzisiaj: Święta Maryjo i Święta Boża Rodzicielko. Rodzi się zatem pytanie: czy o świętości Maryi świadczy jedynie tajemnica wybrania Jej przez Boga? Czy może Maryja osiągała świętość wypełniając Boże plany? Na czym polega świętość Maryi?

Teologowie wskazują, że świętość Maryi polegała nie tylko na pełni łaski, którą została obdarzona ze względu na przyszłe, tak dostojne macierzyństwo ale nade wszystko o Jej świętości świadczy doskonała, bezwzględna współpraca z tą łaską we wszelkich zmiennych okolicznościach jej długiego życia. Świętość Maryi to przede wszystkim chętna gotowość i zgoda na wszelką w stosunku do Niej Wolę Bożą. Maryja – co zresztą bardzo wyraźnie widać już w scenie zwiastowania - godziła się z góry na przyjęcie Bożej woli ale też na wszelkie wyrzeczenia podejmowane na rzecz umiłowanego Dziecka. Jej udziałem stała się zgoda na ubóstwo, na trwogę o jego bezpieczeństwo, na smutek rozłąki, na Jego krzyż i mękę, na cierpliwą niezmordowaną służbę Kościołowi już po chwalebnym odejściu Chrystusa. Jej pokorne „fiat” wypowiedziane przy zwiastowaniu rodziło później kolejne „tak” wypowiadane wobec Boga, stąd Jej posłuszeństwo Bogu świadczy o Jej świętości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję