Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecińska Ambasada Serca

Od kliku lat archidiecezja szczecińsko-kamieńska wspiera i rozwija misje w Afryce.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2022, str. III

[ TEMATY ]

misje

Afryka

Archiwum kurii/ks. Paweł Płaczek

IV misyjna wyprawa do Kenii – luty 2020 r.

IV misyjna wyprawa do Kenii – luty 2020 r.

Szczecin – dekanat Goleniów – Kipsing, chociaż dzieli nas odległość wielu tysięcy kilometrów, to z pewnością łączy nas jedność serc i hojna odpowiedź na potrzeby Kościoła w Kenii. Wyjazdy kapłanów i świeckich w tamte rejony i poruszające świadectwa odwiedzających nasz kraj misjonarzy, jak np. ks. Simona Kariuki w październiku 2021 r., zaowocowały nie tylko wielką przyjaźnią, ale wzajemnym ubogaceniem i poznawaniem innej kultury.

Przyjaźń

Skoro mowa o przyjaźni, to na myśl przychodzą słowa św. Pawła z Listu do Galatów „Jeden drugiego brzemiona noście”. Sprawdzona przyjaźń jest godna zaufania i dzielenia się wszelkimi troskami. A tych drugich w Afryce podczas pandemii COVID-19 nie brakuje. Do tego susza, wzrost cen i wiele innych czynników potęgują dramatyczną sytuację. Przyjaciele z Kenii potrzebują naszej pomocy. Ponad 600 uczniów Primary School z Kipsing, ale również wiele innych dzieci, jest zagrożonych głodem. Ksiądz Steven, jeden z misjonarzy, napisał do dyrektora Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej i Papieskich Dzieł Misyjnych w Szczecinie, ks. kan. dr. Pawła Płaczka: „Błagam Was, pozwólcie mi kupić żywność dla uczniów w celu wsparcia ich edukacji. Proszę, pomóżcie nam”.

Pomoc

Jaką można dać odpowiedź w obliczu tak wielkiego cierpienia i niepewności o przyszłość? Maryja przychodzi z pomocą: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5-6). „Wy dajcie im jeść!” (Mt 14, 16-17) mówi Jezus do apostołów w innym fragmencie Ewangelii. Ksiądz Płaczek podzielił się tymi troskami z wiernymi dekanatu Goleniów i na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Parafie Maryjne Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Goleniów – Helenów, Matki Bożej Gromnicznej w Mostach i Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku wraz z filiami zebrały 12.150 zł na zakup żywności dla dzieci z Kipsing.

Dwa światy

Reklama

Po wizycie ks. Simona w październiku 2021 r. w Krępsku, odległości między Polską i Afryką bardzo się zmniejszyły. Ogromne wrażenie wywarły na nas pokazy zdjęć i filmów ukazujące życie rówieśników naszych dzieci. Egzotyczna kultura, barwne stroje, ręcznie robione instrumenty, wyplatane zabawki, radość z możliwości chodzenia do szkoły i zjedzenia jednego ciepłego posiłku dziennie. Chłopcy grający w piłkę nożną, zamiast piłki kopią związane w kłębek gałganki/szmaty. Ksiądz Simon odwiedzał nas w domach, spędzał z nami czas, poznając zwyczaje i polskie tradycje. Nasze światy zaczęły się przenikać. Serca wielu osób otwarły się na oścież. W krótkim czasie do założonej w internecie zbiórki na żywność dla dzieci w Kenii zaczęli dołączać inni. Szkoły, parafie z całej diecezji i ci, którzy chcieli się podzielić, tym co mają. Z zakładanej kwoty 6 tys. zł zebrano blisko 30.200 zł, a do końca zbiórki został jeszcze tydzień. Radość w nas wszystkich nie ma końca.

Misja

Na początku lutego ks. kan. dr Paweł Płaczek wraz ze świeckimi misjonarzami i przedstawicielami mediów wyruszy do naszych przyjaciół w Kenii, by przy okazji wsparcia nowego projektu misyjnego „Polski Dom Katolicki” w Isiolo, zakupić na miejscu worki ryżu, fasoli i kukurydzy dla dzieci z Kipsing. Dzięki hojności wszystkich ludzi dobrej woli, uda się kupić kilka ton jedzenia, które zapewni uczniom posiłki na cały rok szkolny. Już dzisiaj wiemy, że nasi przyjaciele w Afryce, czekają na tę wizytę z wielką radością i wdzięcznością. Dziękujemy Wszystkim za każdy gest, modlitwę i wsparcie tego pięknego dzieła. Wszystko Panie czynimy na większą Twoją chwałę.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana z pozytywnym przesłaniem

Z abp. Henrykiem Jagodzińskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Agnieszka Dziarmaga: Księże Arcybiskupie, jakim krajem jest Ghana?

Abp Henryk Jagodziński: Ghana jest krajem w większości chrześcijańskim (71%), gdzie katolicy stanowią 13,1%, a ich liczba ciągle rośnie. Ma się wrażenie, że jest tutaj nieustannie lato. Najwyższa temperatura w ciągu roku to +40, a najniższa w nocy +20. Dzień ma, z kilkuminutowymi wahaniami, 12 godzin, podobnie noc. Nie ma zmiany czasu na zimowy i letni, dlatego tutaj ludzie i zwierzęta nie cierpią od sztucznie stworzonych problemów przy zmianie czasu. Ghana jest drugim na świecie eksporterem kakao, a tego o najwyższej jakości – pierwszym. Myślę, że wielu z nas przez czekoladę zetknęło się z Ghaną, nawet o tym nie wiedząc. Ghańczycy z natury są bardzo gościnni i radośni, posiadają też dość duże poczucie humoru. W porównaniu ze światem Zachodnim (Europa + USA) pandemia koronawirusa przebiega tutaj dość łagodnie. A do tego ocean Atlantycki, palmy i słońce sprawia, że i przybyszom udziela się ten optymizm, jaki charakteryzuje mieszkańców kraju. Tak naprawdę, o tym, czy czujemy się szczęśliwi, czy nie, decyduje to, co dzieje się w naszym sercu, jak przeżywamy otaczającą nas rzeczywistość. W moim przypadku ten poziom radości zwiększa fakt, że jako przedstawiciel Ojca Świętego Franciszka wszędzie jestem witany bardzo serdecznie i to nie tylko przez katolików, ale również przez wyznawców religii niechrześcijańskich, ponieważ papież cieszy się tutaj bardzo dużym autorytetem. Wielu Ghańczyków na wieść, że pochodzę z Polski, z rozrzewnieniem wspomina wizytę św. Jana Pawła II w Ghanie w 1980. Była to pierwsza podróż apostolska naszego rodaka do Afryki.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Małujowicach oficjalnie uhonorowany

2023-02-03 22:29

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazł się kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję