Reklama

Aspekty

Dorośli bliżej chrztu

W niedzielę 30 stycznia odbyła się pierwsza w dziejach Diecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego naszej diecezja narada nad zdolnością katechumenów do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Zatem już niedługo przyjmą chrzest.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2022, str. I

[ TEMATY ]

katechumenat

Ks. Adrian Put

Narada nad zdolnością katechumenów do przyjęcia chrztu odbyła się w Zielonej Górze

Narada nad zdolnością katechumenów do przyjęcia chrztu odbyła się w Zielonej Górze

Nasz diecezjalny ośrodek przygotowujący katechumenów do chrztu, bierzmowania i Komunii św. powstał w 2019 r. Jednak dopiero w ostatnią niedzielę odbyła się pierwsza wymagana przepisami kościelnymi narada. W 137. punkcie „Obrzędów chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych” czytamy: „Aby wszystko było zgodne z prawdą, obrzęd liturgiczny powinna poprzedzać narada nad zdatnością katechumenów. Powinni wziąć w niej udział przede wszystkim kierujący przygotowaniem katechumenów, a więc kapłani, diakoni i katecheci oraz chrzestni i przedstawiciele miejscowej wspólnoty”.

Obecnie w naszej diecezji do sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych przygotowują się cztery osoby. Podczas niedzielnej narady pierwsze dwie zostały dopuszczone do Obrzędu wybrania, który będzie celebrowany na początku Wielkiego Postu. Katechiści, poręczyciele oraz odpowiedzialni za ośrodek wydali o nich bardzo dobre świadectwo. Narada nad zdolnością dwóch następnych odbędzie się jeszcze w lutym.

Katechumenat to droga stawania się chrześcijaninem, czas w którym nieochrzczeni mieszkańcy naszej diecezji poznają podstawowe prawdy wiary, Pismo Święte, uczą się modlić i uczestniczyć w liturgii, a przede wszystkim poznają wspólnotę Kościoła. Zadaniem ośrodka jest przyjąć osobę nieochrzczoną w Kościele, aby towarzysząc jej w praktykowaniu życia chrześcijańskiego, uczynić ją żywym członkiem Kościoła.

Formacja katechumenów realizowana w naszej diecezji zmierza nie tylko do przygotowania osoby nieochrzczonej do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Jej celem zasadniczym jest uformowanie dojrzałego chrześcijanina, który nie tylko przyjmie wiarę w Pana, ale także wyda owoce nawrócenia i odkryje swoje miejsce we wspólnocie Kościoła.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa kościelna funkcja

Chodzi o „posługę świecką katechety”, którą papież Franciszek ustanowił 10 maja w liście apostolskim Antiquum ministerium – Starożytna posługa.

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, trzeba podkreślić, że nie jest to posługa tożsama z posługą kogoś, kto np. uczy religii w szkole. Pewnie świecki nauczyciel religii może w przyszłości zostać „świeckim katechetą”, niemniej jednak odpowiedni ryt ustanowienia takowej posługi będzie dopiero w najbliższym czasie podany do wiadomości przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2022-12-09 15:07

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać błogosławioną. Powołano postulatora procesu beatyfikacyjnego, którym został salwatorianin ks. Paweł Wróbel.

Ksiądz Paweł Wróbel SDS w kaplicy arcybiskupów krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra - delegata ds. kanonizacyjncyh archidiecezji krakowskiej - dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję