Lecznicza moc pietruszki znana była już w starożytnym Egipcie, gdzie dziko rosnącą pietruszką leczono choroby nerek. Również Grecy i Rzymianie, a potem Germanie i Słowianie znali jej właściwości lecznicze. W czasach nowożytnych Paracelsus (ok. 1493 – 1541), lekarz i przyrodnik, wykorzystywał pietruszkę jako lek rozpuszczający kamienie moczowe oraz czyszczący krew. Informacje potwierdzające skuteczność pietruszki znajdujemy także u Szymona Syreńskiego (ok. 1540 – 1611), medyka i botanika, który napisał, że „pietruszka kamień wypędza, krusząc go w nerkach i pęcherzu”.
W czasach współczesnych pojawiają się świadectwa ciężko chorych, którym wywar z korzenia i natki pietruszki uratował nerki. Przepis na niego jest prosty: należy pokroić 3 średniej wielkości korzenie pietruszki (można też dodać natkę), włożyć do garnka, zalać 4 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na małym ogniu przez ok. 20 minut. Otrzymany napój należy pić ciepły, a ugotowany korzeń pietruszki można zjeść.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ktoś zauważył, że tylu ludzi cierpi z powodu chorych nerek, a na półkach sklepowych leży tyle pietruszki! Dlatego dbajmy o nerki, bo od ich dobrego stanu zależy nasze zdrowie.
Zachęcam także, aby często sięgać po natkę pietruszki. W ten sposób tanim kosztem zmineralizujemy i dowitaminizujemy nasz organizm. Szczególnie zimą włączmy natkę pietruszki do naszego jadłospisu. Jest ona bogata w witaminę C, która chroni nasz organizm przed przeziębieniem. Pietruszka to także bogate źródło żelaza. Dlatego osoby cierpiące na anemię powinny ją jeść jak najczęściej.
Osobom cierpiącym na serce polecam przepis na wino pietruszkowe. Wielki propagator tego przepisu – dr Gottfried Hertzka, entuzjasta leczenia według św. Hildegardy, zapewniał, że pomaga ono w kłuciach i bólach serca.
Wino pietruszkowe
Weź 8 (albo więcej) dużych, świeżych łodyg (liści) pietruszki, włóż je do 1 litra dobrego wina, dodaj do tego jeszcze 1-2 łyżki (w zależności od smaku i słodkości wina) czystego octu winnego i gotuj przez 10 minut na dużym ogniu. Uwaga: pieni się! Potem dodaj ponad połowę funta (ok. 300 g) czystego miodu pszczelego i gotuj wszystko razem jeszcze 4-5 minut na małym ogniu. Może być każdy czysty miód; może też być miód z importu. Wlewaj gorące i dobrze odcedzone przez sitko do czystych (sterylnych) półlitrowych butelek (z nagwintowaną zakrętką). Gotowe. (G. Hertzka, Tak leczy Bóg, Legnica 2015, s. 180)