Reklama

Niedziela Kielecka

To jest potrzeba ludzkich serc

Tak mówi o przygotowywanej o koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Stradowskiej proboszcz Stradowa – ks. Arkadiusz Borusiński. Uroczystość zaplanowano na 31 maja, w odpust parafialny.

Niedziela kielecka 10/2022, str. VI

[ TEMATY ]

koronacja obrazu

Archiwum parafii

Słynący łaskami Obraz Matki Bożej Stradowskiej wkrótce zostanie przyozdobiony koronami

Słynący łaskami Obraz Matki Bożej Stradowskiej wkrótce zostanie przyozdobiony koronami

Z chwilą objęcia posługi proboszcza przez ks. Arkadiusza Borusińskiego 15 listopada 2015 r. rozpoczęły się duchowe przygotowania do koronacji. Wszystkie rekolekcje w parafii miały wymiar maryjny. Parafianie uczestniczyli również w 33-dniowych rekolekcjach zawierzenia Matce Bożej, które trwały od 4 września do 7 października ub.r. Przyjęło się również, wprowadzone przez księdza proboszcza, nabożeństwo fatimskie. O dobre przeżycie i owce uroczystości koronacji parafianie modlą się także stale przed niedzielną Mszą św. o godz. 11. W parafii właśnie kończą się misje, które prowadzone były od 26 lutego.

Akt koronacji

Pochodzący z XVII wieku słynący łaskami wizerunek aktualnie jest w renowacji. Nieznany jest autor dzieła. Być może prace konserwatorskie rzucą nowe światło na jego historię lub pochodzenie. Na pewno kult tego wizerunku jest silny od wieków. Świadczą o tym liczne wota (choć część z nich została skradziona). Ale niektóre cuda, jakich doświadczyli czciciele, zostały utrwalone na drewnianej tablicy w kościele. Korony, nałożone na skronie Maryi i Jezusa, wykonane są ze złota pochodzącego z biżuterii i precjozów, przekazanych jako wotum wdzięczności przez parafian. – To również wyraz wielkiej czci do Maryi – przekonuje proboszcz. Aktu koronacji dokona bp Jan Piotrowski.

– Kiedy przyszedłem do parafii, mogłem od razu zaobserwować wielkie nabożeństwo mieszkańców do Matki Bożej Stradowskiej – składne przez mieszkańców kwiaty i wota przed Jej wizerunkiem, który jest uroczyście odsłaniany, śpiewane lokalne pieśni na Jej cześć, tradycję modlitwy jubilatów przed obrazem Matki Bożej – mówi proboszcz.

Liczne wymodlone łaski

Proboszcz miał również okazję usłyszeć i zapisać od wielu osób liczne świadectwa o trzymanych przez nie nadzwyczajnych łaskach za przyczyną modlitwy przed tym właśnie wizerunkiem w kościele św. Bartłomieja. Pewna para podarowała Matce Bożej srebrne serce za wymodlony dar upragnionego macierzyństwa. Jest również wiele świadectw uwolnienia z nałogów, uratowania zdrowia i życia w trudnych sytuacjach. Wszystkie te łaski, jakich doświadczyli czciciele Maryi, spisała komisja z Kurii Biskupiej, specjalnie powołana przez bp. Jana Piotrowskiego, który przychylił się do prośby parafian i następnie wydał specjalny dekret o koronacji Matki Bożej Stradowskiej.

Reklama

Ks. Arkadiusz dodaje, że przygotowania do koronacji objęły również prace materialne. Wykonano remont schodów, dokończono ogrodzenie, powstał chodnik, przebudowano główne wejście na plac kościelny, dokonano remontu dzwonnicy, zamontowano elektryczny napęd dzwonów, założono monitoring kościoła.

Na prośbę czcicieli

Starania o koronację wizerunku Matki Bożej Stradowskiej rozpoczęli poprzednicy obecnego proboszcza – ks. Piotr Olejarz i ks. Jan Piłat. – Odkąd przyszedłem do parafii wielokrotnie spotykałem się z prośbą mieszkańców o koronację wizerunku i podjąłem decyzję o rozpoczęciu przygotowań do niej. Najpierw w lutym 2021 r. skierowałem do Księdza Biskupa specjalną prośbę z dołączonymi do niej podpisami parafian, będącymi również świadectwem żywego kultu – opowiada ks. Arkadiusz, który cieszy się razem z parafianami z koronacji. – To jest nasze lokalne sanktuarium, do którego kiedyś na odpust przychodzili licznie pielgrzymi. Obecnie pielgrzymuje pieszo do nas co roku parafia Skalbmierz. W wakacje chętnie zaglądają do kościoła turyści, chcąc się pokłonić Matce Bożej – mówi. I tak, jak przed wiekami, tak i dziś Stradowska Pani czczona w tym kościele, słucha próśb swoich dzieci.

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od wieków jest naszą Matką

[ TEMATY ]

koronacja obrazu

diecezja kielecka

Stradów

Katarzyna Dobrowolska

Wakacje rozpoczęte. Czemu nie wybrać się do urokliwego sanktuarium maryjnego w Stradowie na Ponidziu, które kryje wyjątkowy skarb?

Spełniły się marzenia wielu pokoleń wiernych i pragnienia serc czcicieli Maryi, wdzięcznych za otrzymane tutaj łaski - 31 maja biskup kielecki Jan Piotrowski Podczas Mszy Świętej dokonał koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Stradowskiej. Uroczystość odbyła się w święto Nawiedzenia NMP przy bardzo licznym udziale parafian, czcicieli Pani Stradowskiej i duchowieństwa diecezji kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję