Reklama

Niemcy

Niemcy: episkopat przeciwny błogosławieniu par homoseksualnych

Konferencja Biskupów Niemieckich ostro skrytykowała stanowisko Centralnego Komitetu Katolików swego kraju (ZdK) domagające się zgody na błogosławienie par homoseksualnych przez Kościół.

[ TEMATY ]

homozwiązki

laverrue / Foter / Creative Commons Attribution-2.0-Generic-(CC-BY-2.0)

Żądanie błogosławieństwa dla partnerstwa osób tej samej płci oraz dla osób rozwiedzionych żyjących w związkach nieuznawanych przez Kościół jest sprzeczne z nauczaniem i tradycją Kościoła, oświadczył przewodniczący niemieckiego episkopatu, kard. Reinhard Marx. Podkreślił jednocześnie, że Kościół stanowczo mówi swoje „nie” wobec domagania się „bezwzględnej akceptacji” współżycia osób tej samej płci pozostających w stałych związkach.

„Oba tematy wymagają dalszych wyjaśnień teologicznych, a tego rodzaju żądania nie mogą być pospieszne i powierzchowne”, dodał kard. Marx podkreślając, że „w ten sposób nie można się przyczynić do niezbędnej z pewnością debaty teologicznej i dialogu wewnątrz Kościoła”.

Reklama

Ze swej strony sekretarz generalny ZdK Stefan Vesper oświadczył, że Komitet jest gotowy do rozmów. Jest to bowiem ważna debata, w której chodzi również o stosunek między nauką i duszpasterstwem.

Obok słów krytyki kard. Marx zwrócił również uwagę, że uchwalone w ubiegłym tygodniu jednogłośnie przez zgromadzenie plenarne ZdK oświadczenie zatytułowane „Budować mosty między nauczaniem a sferą życia – rodzina i Kościół we współczesnym świecie” zawiera wiele „pozytywnych sformułowań” podkreślających teologiczne i społeczne znaczenie rodziny i domagających się wspierania rodziny w środowisku kościelnym, a także w życiu społecznym i politycznym.

Tuż po ogłoszeniu oświadczenia przez Centralny Komitet Katolików Niemieckich bp Stefan Oster w ostrych słowach zareagował na ten dokument, a domaganie się błogosławienia par homoseksualnych określił mianem „niezrozumiałego”. Zdaniem ordynariusza Passawy, swoim żądaniem ZdK inicjuje „dramatyczną zmianę kursu” dotyczącą wielu spraw, które są wiążące dla Kościoła katolickiego jeśli chodzi o małżeństwo i sprawy seksualności.

Reklama

Krytykę ze strony bp. Ostera odrzucił Stefan Vesper. Podkreślił, że oświadczenie ZdK rozpoczyna się „jednoznacznym uznaniem, iż sakramentalne małżeństwo jest modelem związku na cale życie”. Zapewnił jednocześnie, że ZdK wyraźnie akceptuje ten model życia i zachęca pary do zawierania małżeństwa oraz do zakładania rodziny. Jednak organizacja świeckich katolików dostrzega także, iż wiele z wartości, które „wyróżniają sakramentalne małżeństwo jako wzór związku zawartego między Bogiem i ludźmi”, można dziś znaleźć także „w innych formach życia partnerskiego i rodzinnego”, podkreślił sekretarz generalny ZdK.

Dlatego - jak powiedział - komitet niemieckich katolików opowiedział się za „dalszym rozwojem form liturgicznych, zwłaszcza za błogosławieństwem dla partnerów tej samej płci i partnerstwa ludzi rozwiedzionych oraz dla ważnych zmian w życiu rodzinnym”. Jednak na te propozycje należy patrzeć w kontekście całego oświadczenia i nie traktować ich jako ataku na nauczanie Kościoła, stwierdził sekretarz generalny ZdK.

Dokument ZdK spotkał się też z ostrą krytyką innej organizacji niemieckich katolików - Forum Katolików Niemieckich. W swoim oficjalnym stanowisku organizacja zastanawia się „co się jeszcze musi zdarzyć, aby wreszcie Konferencja Biskupów Niemieckich odebrała ZdK prawo reprezentowania ogółu katolików niemieckich”. Ostatnie żądania ZdK „sprzeciwiają się jednoznacznie nauczaniu i tradycji Kościoła katolickiego”, podkreślił prof. Hubert Gindert, wieloletni przewodniczący Forum Katolików Niemieckich.

2015-05-19 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Filadelfia: duchownym nie wolno błogosławić związków homoseksualnych

[ TEMATY ]

USA

homoseksualizm

homozwiązki

Guillaume Paumier / Foter.com / CC BY

„W żadnym wypadku kapłan lub diakon archidiecezji nie może uczestniczyć, być świadkiem lub pełnić jakiekolwiek obowiązków w związku cywilnym osób tej samej płci, ani też w żadnej ceremonii religijnej, która usiłuje pobłogosławić takie wydarzenie” – napisał do duchownych archidiecezji filadelfijskiej abp Charles J. Chaput.

W swoim dokumencie metropolita Filadelfii zaznaczył, że jego decyzja nie ma na celu odrzucenia osób dążących do zawarcia takiego związku, ale raczej wynika z konieczności jasnego wyrażenia prawdy o naturze małżeństwa, rodziny oraz godności ludzkiej płciowości. Nawiązując do niedawnych wypowiedzi niektórych przedstawicieli Kościoła niemieckiego, dopuszczających możliwość jakieś formy błogosławienia związków homoseksualnych w określonych przypadkach, podkreśla swój niepokój związany z brakiem roztropności osób wypowiadających takie opinie. Wskazuje, że ewentualne ceremonie tego typu oznaczają w istocie wsparcie dla ludzi w ich aktualnej sytuacji życiowej – czyli życia w związku homoseksualnym. „Nie ma miłości ani miłosierdzia bez prawdy, tak jak nie ma miłosierdzia bez sprawiedliwości uzasadnionej i kierującej się prawdą” – przypomniał abp Chaput.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję