Reklama

Niedziela Świdnicka

Nowy blask katedry

Można już podziwiać efekty trzyletnich prac renowacyjnych nawy głównej w świdnickiej katedrze.

Zdemontowane rusztowania odsłoniły starannie odrestaurowane obrazy, rzeźby i malowidła na ścianach i sklepieniu. I chociaż do pełni piękna brakuje jeszcze ekspozycji ołtarza głównego, przy którym nadal trwają prace konserwacyjne, wsparte w minionym tygodniu kolejnymi dotacjami w kwocie 1,1 mln zł, to jednak całość robi wspaniałe wrażenie.

Remont nawy głównej ostatecznie zostanie zakończony w czerwcu tego roku. Do tego czasu wszystkie obiekty poddane konserwacji zostaną zdigitalizowane, co stanowić będzie dopełnienie prac konserwatorskich i umożliwi przyszłą prezentację obiektów w ramach multimedialnego projektu tzw. przewodnika elektronicznego oraz wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej. Całkowita wartość prac wyniesie około 20 mln złotych.

2022-03-22 13:23

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uratowane witraże

Niedziela wrocławska 2/2022, str. II

[ TEMATY ]

renowacja

witraż

Marek Perzyński

Zbigniew Jaworski: – Witraże przedstawione na kartuszach zostały już zrewitalizowane i zamontowane w kościele

Zbigniew Jaworski: – Witraże przedstawione na kartuszach zostały już zrewitalizowane i zamontowane w kościele

Opracowano projekt ratowania witraży w kościele św. Karola Boromeusza. Dwa pierwsze – Chrzest Polski i Św. Wojciech – już wróciły na swoje miejsca.

Montaż witraży zakończył się na początku grudnia 2021 r. – Były w katastrofalnym stanie – ocenia Zbigniew Jaworski, właściciel wrocławskiej pracowni, w której przeprowadzono rewitalizację. – Rozsypywały się w dłoniach, trzeba było kleić je taśmami, by wyjąć w całości poszczególne kwatery z ram. Jedna kwatera liczy 80x80 cm, a takich kwater jest 21, więc są to ogromne witraże– wysokie na 5,5 m i szerokie na 2,5 m.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję