Reklama

Porady

Alfabet dietetyczny

Dieta DASH

Uznawana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Ma dobroczynny wpływ na cały organizm.

Niedziela Ogólnopolska 14/2022, str. 46

[ TEMATY ]

przepisy

dieta

Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Polsce jest rekomendowana przez NFZ jako najlepszy i najskuteczniejszy sposób walki z nadciśnieniem tętniczym. Dieta ta obniża ciśnienie krwi oraz reguluje jej profil lipidowy. Zawiera bardzo dużo składników antynowotworowych, antyzapalnych, substancji odżywczych obecnych w warzywach, owocach, orzechach, nasionach, tłuszczach nierafinowanych i roślinach strączkowych. Profilaktycznie chroni przed zachorowaniem na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy rak jelita grubego.

Najważniejsze zalecenia to:

• Eliminacja soli kuchennej na rzecz świeżych ziół i soli kłodawskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• Eliminacja cukru i jego zamienników występujących w słodyczach, deserach, gotowych produktach oraz tego w cukierniczce, na rzecz spożywania owoców i orzechów.

• Eliminacja czerwonego mięsa, a w zamian jedzenie ryb, drobiu i owoców morza.

• Eliminacja produktów wysokotłuszczowych i bogatych w tłuszcze trans (margaryny, gotowe dania) na rzecz produktów o obniżonej zawartości tłuszczu.

• Eliminacja żywności o wysokim indeksie glikemicznym, takiej jak: ziemniaki, pszenica, mleko i żywność przygotowana na ich bazie – w zamian należy jeść żywność niskoglikemiczną.

• Eliminacja surowego mleka: świeżego, UHT i pasteryzowanego na rzecz niskotłuszczowego nabiału fermentowanego: maślanki, kefiru, jogurtu.

Reklama

• Eliminacja produktów na bazie mąki pszennej, takich jak: bułki, ciastka, makarony, naleśniki, słodkie bułki, pyzy, knedle – w zamian spożywanie produktów pełnoziarnistych z mąki żytniej, orkiszowej, owsianej.

• Eliminacja kwasów tłuszczowych trans, zawartych w margarynach, smarowidłach „obniżających cholesterol”, maśle roślinnym, na rzecz zdrowych orzechów, nasion, oliwy z oliwek, oleju lnianego, masła.

Awokado nie dość, że redukuje cholesterol, to zapobiega chorobom serca i spowalnia oznaki starzenia. Jeden owoc pokrywa 20% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy niezbędny do prawidłowej pracy serca, a dzięki wysokiej zawartości potasu obniża ciśnienie krwi.

Sałatka tuńczykowa w awokado

SKŁADNIKI:
3 duże dojrzałe awokado
1 puszka tuńczyka w oleju
sok z limonki
mała cebula
kilka pomidorków koktajlowych
kilka gałązek natki pietruszki
sól, pieprz

WYKONANIE:
Awokado przekrój na pół i przekręć, aby pozbyć się pestki. Wydrąż łyżeczką część miąższu – pozostaw warstwę przy skórce i skrop ją sokiem z limonki. Wydrążony miąższ posiekaj i również skrop sokiem. Tuńczyka osącz z oleju, rozdrobnij widelcem i wymieszaj z miąższem awokado oraz drobno posiekaną cebulą. Dodaj przekrojone na pół pomidorki oraz posiekaną natkę pietruszki. Dopraw solą i pieprzem. Napełnij wydrążone połówki awokado.

2022-03-29 12:16

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sałatka do obiadu

Niedziela Ogólnopolska 49/2018, str. 58

[ TEMATY ]

przepisy

Graziako/Niedziela

Bardzo prosty przepis na błyskawiczną sałatkę do obiadu lub na kolację.

SKŁADNIKI: • sałata lodowa • 100 g zielonych oliwek (mogą być nadziewane papryką) • ser feta • sos: łyżka majonezu, 3 łyżki jogurtu naturalnego • pomidorki koktajlowe do dekoracji
CZYTAJ DALEJ

W Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego Angelo Gugela

2026-01-17 18:36

[ TEMATY ]

Angelo Gugel

Vatican Media

Angelo Gugel

Angelo Gugel

W Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego Angelo Gugela. W wystosowanym dziś liście kondolencyjnym, Ojciec Święty z „wdzięcznością wspomina jego prawość życia oraz przykładną chrześcijańską postawę, jak również długą i cenną służbę na rzecz Stolicy Apostolskiej”. List podpisany przez watykańskiego Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina został przekazany na ręce żony zmarłego – Marii Luisy Dall’Arche - informuje Vatican News.

Vatican Media
CZYTAJ DALEJ

Kompromitacja Europy na Grenlandii

2026-01-17 12:02

[ TEMATY ]

komentarz

Grenlandia

Adobe Stock

Po wielu latach krytyki europejskiego kolonializmu prawie cała Europa staje w obronie duńskiej kolonii w Ameryce – tak najkrócej można określić całą awanturę wokół Grenlandii. Czy się komuś to podoba, czy nie, Grenlandia jest arcyważną wyspą z militarnego punktu widzenia, a Dania całkowicie ją zapuściła pod względem obronnym.

Wbrew pozorom ze stolicy Grenlandii do Nowego Jorku jest znacznie bliżej niż do Kopenhagi, bo wyspa leży na zachodniej półkuli i geograficznie należy do Ameryki Północnej. Grenlandczycy przez wieki przyzwyczaili się do Duńskiej dominacji na wyspie, ale nie pałają do nich przesadną sympatią. Także Duńczycy nic ze swojej kolonii nie mają, bo co roku muszą dopłacać do niej ok. 700 mln dolarów. A i tak jest to kropla w morzu potrzeb.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję