Reklama

Edukacja

Jest mistrzem budowania nastroju

[ TEMATY ]

wyróżnienie

Maria Fortuna- Sudor

Prof. Wincenty Kućma dziękuje Senatowi ASP im. Jana Matejki w Krakowie za wyróżnienie

Prof. Wincenty Kućma dziękuje Senatowi ASP im. Jana Matejki w Krakowie za wyróżnienie

We wtorek 19 maja br. Senat ASP im. Jana Matejki w Krakowie nadał tytuł Honorowego Profesora tej uczelni dla znanego i uznanego twórcy, prof. Wincentego Kućmy, który został wyróżniony za wybitne osiągnięcia twórcze w zakresie rzeźby, rysunku, projektowania, i wielu realizacji monumentalnych, w tym także sakralnych, oraz za zasługi w kształceniu kilku pokoleń artystów - projektantów. Uroczystość, w której wzięli udział m.in. profesorowie ASP, studenci, przedstawiciele UMK, rodzina i przyjaciele uhonorowanego profesora, odbyła się w auli budynku głównego ASP w Krakowie.

Reklama

Wygłaszający laudację, prof. Jan Pamuła przedstawił prof. Wincentego Kućmę, jego drogę artystyczną i pedagogiczną. Przypomniał sylwetkę pedagoga i artysty. Podkreślił: - Lista dzieł Wincentego Kućmy, realizacji w przestrzeni publicznej w kraju i za granicą, realizacji we wnętrzach sakralnych, samodzielnych obiektów rzeźbiarskich, małych form rzeźbiarskich płaskorzeźb, plakiet, medali, cykli rysunków, cykli fotograficznych, a w ostatnich latach także witraży, jest ogromna. Są jednak dzieła, którymi zaznaczył się szczególnie. Są to monumentalne realizacje pomnikowe. Wśród nich najważniejszą jest pomnik powstania warszawskiego 1944 zrealizowany w latach 1988- 89 w Warszawie. Jest to realizacja kluczowa zawierająca w sobie główne cechy twórczości profesora; metaforyczność, narracyjność, ekspresję przedstawiającej formy oraz symbolikę zawartą w połączeniu figuratywności i abstrakcji - mówił prof. Jan Pamuła.

Podkreślił także mnogość i różnorodność realizacji sakralnych, spośród których wymienił trzy, jego zdaniem najważniejsze. Zaliczył do nich: projekt i realizację wnętrza katedry w Irkucku na Syberii, rzeźbę - nastawę ołtarzową w kościele pw. Najświętszej Rodziny w Krakowie - Nowym Bieżanowie i monumentalną Drogę Krzyżową w Pasierbcu. Charakteryzując styl artysty, laudator podkreślał: - Wincenty Kućma w sztuce sakralnej jest mistrzem budowania nastroju. Styl artysty jest strzelisty, bliski pionowym, wydłużonym rytmom będącym znakiem duchowości gotyckiej. Materiał zawsze szlachetny, dotknięcie ciepłe, nadające życie posłusznej materii.

Wzruszony prof. Wincenty Kućma podziękował za wyróżnienie. W swym krótkim wystąpieniu przypomniał zebranym m.in. o roli, jaką w życiu człowieka pełni słowo dziękuję: - Jego sens jest dla mnie bardzo ważny. Niejednokrotnie za mało go używamy, aby okazać szacunek swoim najbliższym, ale też przechodniom - za małe czy wielkie dary, uczynki. Aby tym słowem nagradzać i wyrażać swoją postawę wobec drugiego człowieka. Dziękujemy Bogu za kolejny dzień; że człowiek jeszcze żyje i ma możliwość podjęcia na nowo swoich zobowiązań. Dziękujemy za dobroć, za radość, za zjawiska, które pobudzają w nas wrażliwość i dają nam nową energię… Po zakończeniu oficjalnej uroczystości zebrani mogli obejrzeć rzeźby prof. Wincentego Kućmy prezentowane na wystawie z holu budynku głównego ASP. Wystawa potrwa do 28 maja br.

2015-05-20 06:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alumni – żołnierze

W czasach komunistycznego zniewolenia władza dokonywała wielu różnorakich aktów terroru. O wielu z nich jest powszechnie wiadomo, wiele jednak wciąż czeka na odkrycie i opublikowanie. Wśród takich działań komunistycznych władz PRL-u jest epizod związany z prześladowaniem Kościoła, które odbywało się na różny sposób, a o którym wiele jeszcze rzeczy nie jest znanych szerokiej rzeszy społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję