Reklama

Niedziela Łódzka

Wybrali Jezusa

Świat kierowany logiką indywidualizmu i egoizmu często ogranicza możliwość budowania mocnych relacji z Bogiem. Wśród zgiełku współczesnych spraw są osoby, które usłyszały i odpowiedziały na Boże wezwanie.

Niedziela łódzka 15/2022, str. VI

[ TEMATY ]

katechumenat

Ks. Paweł Kłys

Katechumeni podczas Wigilii Paschalnej

Katechumeni podczas Wigilii Paschalnej

Każda osoba, które nie została ochrzczona, ale pragnie przyjąć chrzest i dołączyć do wspólnoty Kościoła jest zaproszona do podjęcia drogi chrześcijańskiego wtajemniczenia. W Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym w Łodzi odbywają się przygotowania do przyjęcia trzech sakramentów: chrztu, bierzmowania i Eucharystii. Katechumenat trwa od roku do trzech lat. Składa się z kilku etapów, które pomagają stopniowo poznawać prawdy wiary i żyć nimi we wspólnocie. Pierwszy to prekatechumenat, czyli czas pierwszego nawrócenia trwający od Adwentu do Wielkiego Postu. Okres ten kończy się naznaczeniem krzyżmem i wręczeniem Ewangelii. Następnie, w pierwszych dniach Wielkiego Postu dokonuje się obrzęd wybrania, czyli dopuszczenia do przyjęcia sakramentów w Wigilię Paschalną. Wówczas następuje przekazanie symbolu wiary i modlitwy Pańskiej oraz oddanie symbolu wiary i Effatha. Finalnym momentem jest Wigilia Paschalna. To wtedy katechumeni przez ręce biskupa otrzymują sakramenty inicjacji chrześcijańskiej: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię. Ostatni etap – mistagogia – trwa w okresie Wielkanocnym. Dla nowo ochrzczonych jest to początek nowego życia i doświadczenia łask płynących z sakramentów.

Na każdym etapie katechumenów przygotowuje ksiądz, osoby konsekrowane i świeckie. – Ta posługa, jest ważną częścią mojego życia zakonnego i jej oddałam całą siebie. Towarzyszenie osobom w drodze do sakramentów, bo obok sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia, przygotowujemy też do poszczególnych sakramentów – do konwersji i małżeństwa, towarzyszę w pogłębieniu wiary osób żyjących sakramentami lub powracającymi po latach do Kościoła. Bardzo cenię sobie tę posługę. Jest dla mnie jak nieustające rekolekcje, gdzie doświadczam działającego żywego Boga w sercu i życiu poszczególnych osób. To łaska i przywilej widzieć, jak Bóg działa, a człowiek odpowiada. Jestem wdzięczna, że nie doświadczam tego sama, ale razem z osobami, które ze mną tworzą środowisko wiary – podkreśla s. Ewa Godzińska, jadwiżanka.

Kościół pozostaje otwarty dla wszystkich, którzy noszą w sobie pragnienie zmiany. Już wielu ludzi wyszło z ciemności dotychczasowego życia, aby z Chrystusem i całym ludem Bożym tworzyć żywą wspólnotę Kościoła.

Wielki Tydzień w łódzkiej katedrze:

Wielki Czwartek:

godz. 10 Msza Krzyżma Świętego

godz. 19 Liturgia Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek:

godz. 19 Liturgia Męki Pańskiej

Wielka Sobota:

godz. 21 Liturgia Wigilii Paschalnej

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃskiego:

godz. 12.30 Msza św.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa kościelna funkcja

Chodzi o „posługę świecką katechety”, którą papież Franciszek ustanowił 10 maja w liście apostolskim Antiquum ministerium – Starożytna posługa.

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, trzeba podkreślić, że nie jest to posługa tożsama z posługą kogoś, kto np. uczy religii w szkole. Pewnie świecki nauczyciel religii może w przyszłości zostać „świeckim katechetą”, niemniej jednak odpowiedni ryt ustanowienia takowej posługi będzie dopiero w najbliższym czasie podany do wiadomości przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję