Reklama

Niedziela plus

Gniezno

Wracają obchody

Przed odpustem św. Wojciecha i inauguracją Nawiedzenia Jasnogórskiej Ikony.

Niedziela Plus 16/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Gniezno

Marcin Mazur/episkopat.pl

Po pandemicznej przerwie gnieźnieńskie obchody odpustowe ku czci św. Wojciecha wracają do swojego pełnego wymiaru. Uroczystości odbędą się w dniach 23-24 kwietnia i zostaną połączone z inauguracją nawiedzenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

W programie m.in.: Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka; pielgrzymka młodzieży i wspólna modlitwa przy relikwiach patrona; wręczenie misjonarzom krzyży misyjnych; powitanie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, który rozpocznie blisko roczną peregrynację po archidiecezji gnieźnieńskiej; procesja z relikwiami św. Wojciecha oraz innych polskich świętych i błogosławionych.

Serwis informacyjny na s. V, IX, XII przygotowały J.M. i K.M.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Polak: obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu odbędą się w Gnieźnie

[ TEMATY ]

Gniezno

abp Wojciech Polak

KEP

B. Kruszyk/archidiecezja.pl

Obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski odbędą się w Gnieźnie w kwietniu 2019 roku – zapowiada w rozmowie z KAI Prymas Polski abp. Wojciech Polak. Będzie to rocznica pierwszego spotkania w pełnym składzie Konferencji Episkopatu Polski po odzyskaniu niepodległości, które odbyło się właśnie w Gnieźnie pod przewodnictwem kard. Edmunda Dalbora.

Abp Polak przypomina, że już w sierpniu b.r. Rada Biskupów Diecezjalnych podjęła decyzję, że obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski odbędą się w Gnieźnie. Wybrano Gniezno, gdyż pomimo, że biskupi polscy zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. spotykali się w Warszawie, to jednak pierwszy zjazd Konferencji w pełnym składzie odbył się od 24 do 29 sierpnia 1919 r. - właśnie w Gnieźnie, pod przewodnictwem kard. Edmunda Dalbora, Prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego i poznańskiego. Wówczas przyjęto statut Konferencji Episkopatu Polski oraz podjęto decyzję, że przewodniczyć jej będzie Prymas Polski rezydujący w Gnieźnie, a nie ówczesny metropolita warszawski kard. Aleksander Kakowski, który nosił tytuł Prymasa Królestwa Polskiego, nadany jego poprzednikom z inicjatywy władz carskich.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję