Reklama

Niedziela plus

Gniezno

Wołanie o pokój

Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Tego, który przychodzi do nas i ponownie mówi: pokój wam! Pokój, Polsko; pokój, Ukraino; pokój, Kościele, który jesteś w Polsce – wołał abp Wojciech Polak 24 kwietnia na placu św. Wojciecha.

Niedziela Plus 18/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Gniezno

Jerzy Andrzejewski/Episkopat News

Uroczysta celebra, stanowiąca centralny punkt dwudniowych uroczystości ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, była także ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – pierwszym z trzech zaplanowanych w najbliższym czasie w miejscach szczególnie bliskich Prymasowi Tysiąclecia. To właśnie jego słowami abp Wojciech Polak ponownie wyraził radość z obecności w Gnieźnie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, który rozpoczyna peregrynację po archidiecezji gnieźnieńskiej.

– Nasza najlepsza Pani! Stajesz się teraz, na rok Twego nawiedzenia, w jakiś szczególny sposób naszą Gospodynią – powiedział prymas Polski.

Za kard. Wyszyńskim abp Polak przypomniał, że dziedzictwo św. Wojciecha – od stuleci przechowywane i pielęgnowane w Gnieźnie – wyrosło z Ducha Ewangelii Chrystusowej, z ducha ewangelicznego ziarna, które wpadłszy w ziemię, obumiera i rodzi plon obfity. Wyraża w ten sposób prawdę o miłości zdolnej do poświęcenia, do ofiary, do oddania siebie dla drugiego człowieka.

– Wyniesienie do chwały ołtarzy naszego pasterza – kard. Stefana Wyszyńskiego stało się potwierdzeniem jego heroicznego świadectwa wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. To przecież z tego świadectwa rodziła się i wyrastała jego niezłomność wobec przeciwności i trudów, które spotykał na drodze swego życia i pasterskiej posługi. To ona inspirowała go do wręcz profetycznej postawy, w której głoszenie przebaczenia i pojednania, nawet za cenę niezrozumienia i sprzeciwów wielu, owocowało przemianą serc ludzkich – zaznaczył abp Polak.

Zgodnie z długoletnią tradycją po Ewangelii prymas Polski wręczył przedstawicielom młodzieży Pismo Święte, prosząc, by szukali w nim sensu i treści życia, by byli świadkami wiary tam, gdzie żyją, zwłaszcza wśród swoich rówieśników, w świecie, który tak często kusi i przekonuje, że łatwiejsze jest życie bez Boga.

Reklama

Szczególną intencją obok dziękczynienia za beatyfikację kard. Wyszyńskiego była modlitwa o pokój na Ukrainie. Modlono się także za górników, którzy zginęli w kopalni „Zofiówka”, i za ich rodziny.

Decyzją prymasa Polski wszystkie ofiary zebrane podczas Mszy św. zostaną przekazane Caritas Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej na Ukrainie.

Na początku Mszy św. bp Radosław Orchowicz odczytał słowo pozdrowień i zapewnienia o modlitwie papieża Franciszka skierowane do uczestników uroczystości, przesłane na ręce abp. Wojciecha Polaka.

Uroczystą Eucharystię na placu św. Wojciecha wspólnie z prymasem Polski celebrowali m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, prymas Czech kard. Dominik Duka, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowaki abp Wacław Depo, a także ordynariusz diecezji teleszyńskiej na Litwie bp Algirdas Jurevičius i ordynariusz diecezji kopenhaskiej bp Czesław Kozon.

Mszę św. odpustową poprzedziła procesja z relikwiami św. Wojciecha oraz innych polskich świętych i błogosławionych, która przeszła głównymi ulicami miasta. W tym roku niesiony był w niej także obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Wraz z biskupami w procesji podążali: przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, siostry zakonne, alumni gnieźnieńskiego seminarium duchownego, młodzież, członkowie różnych grup zawodowych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, bractw, zakonów, mieszkańcy Gniezna i przybyli pielgrzymi.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Jutrznia Lednicka i spotkanie młodych pod balkonem papieskim

[ TEMATY ]

Gniezno

Lednica

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Młodzi jadący na dzisiejsze spotkanie na Pola Lednickie zatrzymali się rano w Gnieźnie, by wspólnie z Prymasem Polski wziąć udział w Jutrzni Lednickiej. Po modlitwie wszyscy spotkali się pod balkonem papieskim - na pamiątkę historycznego już spotkania papieża Jana Pawła II z młodymi w 1979 roku.

Z uczestnikami jutrzni modlił się także dominikanin o. Maciej Zięba, który w krótkiej homilii objaśnił, co znaczy wskazanie św. Pawła, aby sprawować się w sposób godny Ewangelii, trwać mocno w jednym duchu i w niczym nie dać się zastraszyć przeciwnikom.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję