Reklama

Głos z Torunia

Rozbitkowie w adidasach

O Diecezjalnych Dniach Młodzieży, wartości wspólnoty i dlaczego nie zagłuszać działania Ducha Świętego z ks. Dawidem Wasilewskim rozmawia Renata Czerwińska.

Niedziela toruńska 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

Diecezjalne Dni Młodzieży

Ewa Melerska

Zależy nam, żeby dać młodzieży możliwość spotkania

Zależy nam, żeby dać młodzieży możliwość spotkania

Renata Czerwińska: Skąd się wziął pomysł na te trzy spotkania dla młodzieży?

Ks. Dawid Wasilewski: Przed pandemią mieliśmy możliwość 3-dniowego spotkania w Hartowcu na Diecezjalnych Dniach Młodzieży, a teraz restrykcje zostały zniesione na tyle późno, że ciężko by było organizować spotkanie 3– czy 4-dniowe w jednym miejscu. Jednak w ramach Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji toruńskiej „Kotwica” spotkaliśmy się wspólnie i to była inspiracja, żeby zorganizować 3 spotkania jednodniowe, które byłyby w jakimś cyklu. Nie tylko w Hartowcu czy Toruniu, ale jeszcze w Rywałdzie. Zależało nam, żeby dać młodzieży możliwość takiego spotkania. Wierzymy, że jak ktoś przyjedzie na pierwsze, to dobrze, żeby był na drugim i na trzecim.

Słowo rozeznane na spotkaniu zachęca, żeby młodzi byli świadkami Chrystusa.

Hasło jest zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich, kiedy Jezus przed swoim wstąpieniem do Nieba mówi ostatnie słowa do uczniów. „Gdy Duch Święty zstąpi na was” – to jest temat spotkania w Hartowcu. Drugie spotkanie w Rywałdzie to słowa: „Otrzymacie Jego moc”, czyli jak korzystać z tej siły, którą człowiek otrzymuje w sakramentach chrztu, bierzmowania, do czego Duch Święty nas popycha, z czego wyrywa, jak Go w sobie pielęgnować. A trzeci temat: „Będziecie Moimi świadkami”.

Dlaczego warto przyjechać na te spotkania?

Zawsze mamy jakieś oczekiwania. Myślę, że dobrze jest po prostu zaryzykować, skonfrontować się z treścią, samym sobą, drugim człowiekiem. Trzy spotkania będą prowadzone na podstawie klasycznej metody Kościoła: słowo, liturgia, wspólnota. Te trzy komponenty prowadzą nas do życia od środka, uzdrawiają. Dlaczego warto przyjechać? Może właśnie po to, by rozbić się o słowo Boże, wspólnotę, czyli żeby nie być samemu, zobaczyć rówieśników, że wiara to nie jest tylko twoja własna sprawa. To też dobra okazja do zrewidowania siebie, rozmowy, poznania kogoś. Liturgia zaś to przestrzeń działania Boga, adoracja, Eucharystia. Będzie też okazja do integracji, wypoczynku.

oraz goście specjalni.

Tak, np. w Hartowcu będzie ks. Jakub Bartczak, znany raper. Na plakacie jest znaczek QR, można wejść i zobaczyć jego teledysk. Będzie też ks. Andrzej Kowalski, odpowiedzialny za Nową Ewangelizację w diecezji. Program będzie podobny, spójny, ale gość będzie zawsze inny, konferencje będzie głosił ktoś inny, miejsce też zawsze inne. Jedni będą jechali do Hartowca, inni będą mieli bliżej do Rywałdu. Chodzi nam też o ludzi, którzy mieszkają na miejscu – to dla nich możliwość bycia, uczestniczenia, przeżycia. W Toruniu podsumowanie spotkań wypadnie w niedzielę Chrystusa Króla, czyli Światowy Dzień Młodzieży w diecezji.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne Dni Młodzieży w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, 14 i 15 czerwca odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży pod hasłem: „Zaczerpnijcie teraz!”. Młodzież diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dziękowała 350-lecia obecności cudownego obrazu w tamtejszym sanktuarium.

Wspólnie odtańczony Polonez, występ zespołu Muode Koty, Msza św., nabożeństwo Kany, akcja „Gramy dla Mamy” i koncert Maleo Reggae Rockers – to tylko niektóre punkty programu.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję