Reklama

Niedziela Łódzka

Pożegnali swojego przewodnika

Wiedzieliśmy, że jest bardzo chory. Od kilku lat nie mogliśmy się już z nim spotykać – wspominają publicyści Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Niedziela łódzka 20/2022, str. I

[ TEMATY ]

bp Adam Lepa

ostatnie pożegnanie

Ks. Paweł Kłys

Obecny kształt mediów katolickich jest zasługą bp. Adama Lepy

Obecny kształt mediów katolickich jest zasługą bp. Adama Lepy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nietrudno wyobrazić sobie, jak bardzo musiało być bolesne to wygasanie pracy kapłańskiej i – wyjątkowo bogatej – aktywności społecznej i twórczej. Mogliśmy mu ofiarować tylko modlitwę. To dużo, ale pamiętaliśmy, jak wielką radość sprawiało mu okazywane przez nas przywiązanie, regularne spotkania i snucie wspólnych planów.

Można bez przesady powiedzieć, że to bp Adam Lepa stworzył nasze niewielkie środowisko, skupione w Katolickim Stowarzyszeniu Dziennikarzy i od 2007 r. zaangażowane w organizację dorocznych konferencji Dziennikarz między prawdą a kłamstwem. To bp Adam wymyślił ich formułę, a potem aktywnie wspierał prace nad kolejnymi edycjami, podsuwając tematy przewodnie i osoby prelegentów (zawsze z grona wybitnych dziennikarzy, medioznawców, a niekiedy polityków).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzysztof Nagrodzki – sekretarz Oddziału KSD, współpracujący najbliżej z bp. Adamem przy konstruowaniu konferencji – wspomina, że gdy na spotkaniu inauguracyjnym witał uczestników, odruchowo powiedział: „Witamy na pierwszej konferencji!”. Biskup Lepa natychmiast to podchwycił: „Pierwsza? A zatem będą i następne!”. Z czasem ich liczba doszła do trzynastu. Konferencje były jego i naszą dumą, a – nierzadko – szokiem dla publiczności (ich nagrania można znaleźć na stronie https://www.katolickie.media.pl/; zostały też zapisane w książkach, dziś nieosiągalnych).

Reklama

Pierwsze konferencje (2007-14) były naznaczone walką dziennikarzy katolickich o kształt mediów, odpieraniem ataków na Kościół i patriotyzm. Rewolucyjny zapał niszczenia, jaki – zwłaszcza po Smoleńsku – ogarnął część „wiodących” mediów, znajdował w trakcie konferencji krytyczną analizę i zdecydowany odpór. Dogmatyzm politycznej poprawności chwiał się pod naporem referatów. Była to „wojna sprawiedliwa”. I był to autentyczny Kościół walczący.

Przewodniczący oddziału łódzkiego KSD ks. dr Roman Piwowarczyk przypomina, jak wiele uwagi poświęcił bp Adam – w licznych artykułach i książkach – zjawisku medialnej manipulacji. Wiedział on, że media nie mogą być równocześnie prawdomówne i zakłamane. Tak jak człowiek nie może być w stanie łaski uświęcającej i zarazem grzechu śmiertelnego.

A jeśli dziś cieszymy się wolnością i pluralizmem mediów, pamiętajmy, że ich obecny kształt jest – w poważnym stopniu – zasługą bp. Adama Lepy.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: obrzęd ostatniego pożegnania papieża Franciszka

Na zakończenie Mszy św. pogrzebowej na placu św. Piotra w Watykanie odbył się obrzęd ostatniego pożegnania zmarłego papieża Franciszka. Ojca Świętego pożegnała diecezja rzymska, której był biskupem, a także zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich.

„Umiłowani bracia i siostry, powierzmy Bożemu miłosierdziu duszę naszego papieża Franciszka, biskupa Kościoła katolickiego, który utwierdził naszych braci i siostry w wierze w zmartwychwstanie. Módlmy się do Boga Ojca przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym, aby ocalił go od śmierci i przyjął go do wiekuistego pokoju, a Jego ciało wskrzesił w dniu ostatecznym. Niech Najświętsza Maryja Panna, Królowa Apostołów i Ocalenie ludu rzymskiego, wstawia się u Boga, aby ukazała naszemu Papieżowi oblicze swego błogosławionego Syna i pocieszyła Kościół światłem Jego zmartwychwstania” - wezwał dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.
CZYTAJ DALEJ

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

2025-09-13 08:54

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

atak

Wasze Radio/Facebook

Msza święta w kościele świętego Michała Archanioła w Mieścisku została nagle przerwana. Do światyni wszedł mężczyzna, który był agresywny. W sposób wulgarny próbował skłonić wiernych i księdza do opuszczenia kościoła.

W pewnym momencie zaczął niszczyć kościelne wyposażenie. Na miejsce wezwano policję.
CZYTAJ DALEJ

Przed VIII Kongresem Przywódców Religii Świata i Tradycyjnych w Astanie

2025-09-14 20:32

[ TEMATY ]

Kongres Przywódców Religii Świata i Tradycyjnych

Materiały prasowe

Aida Balajewa, Minister Kultury i Informacji Kazachstanu

Aida Balajewa, Minister Kultury i Informacji Kazachstanu

Rozmowa z Aidą Balajewą, Minister Kultury i Informacji Kazachstanu.

Urszula Buglewicz: Pani Minister, jaka jest geneza Kongresu Przywódców Religii Świata i Tradycyjnych?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję