Reklama

Niedziela Wrocławska

Wspomnienie o „Orzechu”

Od śmierci ks. Stanisława Orzechowskiego mija rok. Wychowankowie, przyjaciele nie zapominają o „Orzechu”. Pod redakcją ks. Aleksandra Radeckiego powstała książka o jego życiu i działalności.

Niedziela wrocławska 20/2022, str. V

[ TEMATY ]

książka

wspomnienie

ks. Orzechowski

Archiwum ks. Aleksandra Radeckiego

Premiera książki odbędzie się 15 maja

Premiera książki odbędzie się 15 maja

Podczas uroczystości pogrzebowej, ks. Stanisława Orzechowskiego żegnały tłumy. Był to wyraz wdzięczności za jego 57-letnią posługę duszpasterską, odprawione Eucharystie, spowiedzi, kierownictwa duchowe, wychowanie wielu pokoleń „Wawrzynów”, formację pielgrzymów, głoszone słowo Boże, przygotowywanie narzeczonych do małżeństwa podczas nauk przedmałżeńskich.

Ksiądz Aleksander Radecki, przyjaciel „Orzecha” oraz wykonawca Jego testamentu, postanowił zebrać świadectwa, wspomnienia, dokumenty, publikowane teksty o ks. Orzechowskim i inne ciekawe materiały związane z osobą tego kapłana. – Pomysł na napisanie tej książki pojawił się w momencie zawiadomienia o śmierci „Orzecha”. Już wtedy powstała myśl, aby zbierać świadectwa oraz dokumenty, które będą opowiadały o jego życiu. Mamy świadomość, że „Orzech” miał wielu wychowanków i działał przez kilkadziesiąt lat, ale to wszystko było o tyle trudne, że ci ludzie rozproszyli się po świecie. Materiały były zbierane przez prawie cały rok – zaznacza ks. Radecki. Słowo wstępne do książki napisał bp Andrzej Siemieniewski, ordynariusz diecezji legnickiej. Nazywa tam „Orzecha” człowiekiem błogosławieństw, „...a zwłaszcza tych błogosławieństw, które znajdujemy w księdze Apokalipsy, w księdze bliskości Boga na czasy przełomu”. Przytoczone zostały słowa: «Błogosławiony, który odczytuje, i którzy słuchają słów Proroctwa, a strzegą tego, co w nim napisane» (Ap 1,3) – Bo nie siebie głosił Orzech, nie swoją tylko mądrość i nie swoje wizje. Pragnął być tym, który wskazuje na Większego od siebie. I udało mu się to: całym sobą odczytywał słowa proroctwa i wielu słuchało…”.

Książka została podzielona na siedem rozdziałów. W pierwszym umieszczono Curriculum Vitae. W drugim poznajemy drogę „Orzecha” do kapłaństwa. W kolejnym rozdziale Kamil Zimnowoda pisze o ks. Stanisławie Orzechowskim jako autorytecie (nie) tylko na czasy trudne. Czwarty rozdział to historia filarów „Wawrzynów” – Marioli Korowiec, Wiesława Wowka (kuzyna) oraz Karola Żyromskiego. Kolejna część poświęcona jest tzw. duszpasterskim polom uprawnym „Orzecha” (DA Wawrzyny, Biały Dunajec, formacja narzeczonych i małżonków, Morzęcin – Orzechowe Castel Gandolfo, Stowarzyszenie Przyjaciół DA Wawrzyny, Duszpasterstwo Kolejarzy i wiele innych). Szósty rozdział zawiera świadectwa osób, które spotkały „Orzecha”. Siódmy zawiera testament ks. Orzechowskiego oraz kazania i przemówienia z pogrzebu. – Osoby dzielące się swoim świadectwem, podobnie jak my, przekonane były o tym, że trzeba utrwalić dorobek „Orzecha”, bo książka pokazuje, że przynajmniej na kilkunastu płaszczyznach realizował swoje powołanie. Dlatego ciekawe były rozmowy z poszczególnymi przedstawicielami „pól uprawnych” ks. Stanisława – zaznacza autor publikacji i dodaje: – Ta książka niech będzie prowokacją wobec tych, którzy nie zdążyli lub bali się wypowiedzieć.

Reklama

Książka Orzech – Dusz – Pasterz, który pachniał owcami swoją premierę będzie miała 15 maja, podczas modlitwy i spotkania w rocznicę śmierci „Orzecha”. Zachęcając do lektury, posłużę się słowami z recenzji prof. Jana Miodka: „Wyłania się z tych osobistych świadectw sylwetka kapłana niezwykłego, który na trwałe wpisał się w dzieje powojennego Kościoła we Wrocławiu i w Polsce”.

9 maja miała premierę strona internetowa poświęcona ks. prałatowi Stanisławowi Orzechowskiemu. www.orzech.wroc.pl – autorem jej jest Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orzechu, dziękujemy!

[ TEMATY ]

Orzech

ks. Orzechowski

Agnieszka Bugała

Weszłam dziś do małej, dusznej kaplicy na Bujwida. Dawno mnie tu nie było. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to piękne, polne kwiaty, które stały przed ołtarzem na drewnianych pniach. Następnie tłum ludzi, w tym studenci siedzący starym zwyczajem na czerwonym dywanie w czarne kropki. Nazwaliśmy go kiedyś „arbuzem”. Za chwilę rozbrzmiała pieśń do Ducha Świętego i rozpoczęła się jubileuszowa Msza Święta. Msza kapłana, który służy Bogu i ludziom od 55 lat!

–Tak na oko, to wszystkich Was znam – mówił do wiernych ks. Stanisław Orzechowski – Ze wszystkich rzeczy, które spotkały mnie na świecie, najlepszą jest Msza Święta. Cieszę się, że mogę w tej Mszy Świętej Was przygarnąć i polecić Panu Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję