Reklama

Niedziela plus

Katowice

Mikołów zakwitł muzyką

Już po raz 30. wiosna w Mikołowie zakwitła cudownymi dźwiękami, a świątynie zamieniły się w sale koncertowe.

Wszystko za sprawą Mikołowskich Dni Muzyki – wydarzenia, które od ponad 30 lat daje mieszkańcom szansę na kontakt ze sztuką w najlepszym wydaniu. Festiwal, który odbywał się pod patronatem honorowym metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, powrócił po 2-letniej pandemicznej przerwie w wielkim stylu – w ciągu 3 tygodni, od 23 kwietnia do 14 maja, odbyło się aż czternaście zróżnicowanych koncertów, na które ściągali melomani z całego województwa.

Trzydziestolecie festiwalu to niejedyny jubileusz. Tegoroczna edycja przypadła w roku 800-lecia Mikołowa i 200. rocznicy wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza, czyli początku polskiego romantyzmu. Cztery koncerty postanowiono połączyć z recytacją poezji narodowego wieszcza przez aktorów młodego pokolenia. Wybrzmiały ballady takie jak: Romantyczność, Świteź, Świtezianka, To lubię i Lilije, ale także pieśni wybitnych kompozytorów epoki romantyzmu i późniejszych, skomponowane do słów wielkich romantyków. Organizacja koncertów była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ballady i romanse”.

Choć zasadniczo koncerty odbywały się w świątyniach, melomanów zaproszono także do Miejskiego Domu Kultury, gdzie popis folkowych brzmień dała grupa Etnos Ensemble, oraz do Śląskiego Ogrodu Botanicznego, gdzie dźwięki instrumentów Koncertowej Orkiestry Dętej Power of Winds mieszały się ze śpiewem ptaków, a majowa zieleń i rozkwitłe kwiaty stanowiły niesamowite tło koncertu, który był hołdem dla Zbigniewa Wodeckiego.

Koncerty inauguracyjny i finałowy odbyły się w stanowiącej serce miasta bazylice św. Wojciecha. Kompozycje Mozarta, Schuberta, Beethovena, Knippera i Griega zagrały Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Bazylika była także miejscem recitali organowych – na największych zabytkowych organach na Górnym Śląsku, zbudowanych w 1862 r. przez Johanna M.V. Haasa, grali wirtuozi tego instrumentu z Włoch, Czech i Belgii.

Reklama

Przejmujący charakter miał koncert mikołowskiego Chóru Harmonia, który wraz z orkiestrą i solistami wykonał w kościele św. Antoniego Requiem d-moll Gabriela Fauré oraz Modlitwę o pokój Norberta Blachy, zaśpiewaną po polsku i po ukraińsku.

Dwa koncerty odbyły się także w ewangelickim kościele św. Jana – austriacka grupa Unicorn Ensemble na historycznych instrumentach prezentowała muzykę średniowieczną i wczesnorenesansową, zaś Chór Synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia zaśpiewał modlitewne pieśni żydowskie – Muzykę zamordowanych synagog.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: święcenia biskupie ks. Grzegorza Olszowskiego

[ TEMATY ]

święcenia

Katowice

www.encyklo.pl

Ks. prałat Grzegorz Olszowski przyjął w środę, w uroczystość Matki Bożej Piekarskiej, święcenia biskupie z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp senior Damian Zimoń. Uroczysta Msza św. odprawiona została w południe w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Zwracając się do biskupa nominata w homilii arcybiskup katowicki nawiązał do jego zawołania biskupiego, które brzmi: ku chwale Boga Ojca. – Zgodnie z wybranym hasłem - chcesz działać na chwałę Boga Ojca, stając się bratem Jezusa Chrystusa w posłudze, modlitwie, cierpieniu, kenozie, poniżeniu, w geście podejmowania codziennego krzyża biskupiej posługi – aby owce miały życie w całej obfitości – mówił abp Skworc.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję