Reklama

Niedziela Rzeszowska

Być dla... to program neoprezbiterów

Dzień poprzedzający uroczystość Zesłania Ducha Świętego był świętem diecezji i Kościoła – w rzeszowskiej katedrze odbyły się święcenia kapłańskie jedenastu diakonów.

Niedziela rzeszowska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

święcenia kapłańskie

Ks. Jakub Nagi

Tegoroczni neoprezbiterzy z bliskimi w katedrze rzeszowskiej

Tegoroczni neoprezbiterzy z bliskimi w katedrze rzeszowskiej

Szafarzem sakramentu święceń, które odbyły się 4 czerwca 2022 r. był bp Jan Wątroba – biskup diecezji rzeszowskiej. W Eucharystii uczestniczyli: abp Edward Nowak oraz bp Kazimierz Górny.

– Być kapłanem, to mieć udział w pasterskiej misji Chrystusa – powiedział w homilii bp Jan Wątroba. Nawiązując do obrzędu święceń zaznaczył, że misja pasterska powinna objawiać się w gotowości złożenia siebie samego w ofierze, bycia „dla” – dla Pana Boga, dla Kościoła, dla drugiego człowieka. Nawiązując do postaci bł. ks. Władysława Bukowińskiego – patrona rocznikowego kandydatów – ukazał, jak święci kapłani wypełniali tę misję za życia. – Jesteśmy wyświęceni nie po to, aby się oszczędzać, bo Chrystus się nie oszczędzał, lecz byśmy – uczestnicząc w Jego kapłaństwie – składali z siebie ofiarę – powiedział bp Wątroba. Tak właśnie żył bł. Władysław Bukowiński – kapłan czasów trudnych, okresu wojny, sowieckich łagrów, doświadczony posługą misyjną w Kazachstanie i sowieckiej Azji Środkowej – prześladowany za posługę dla ludu Bożego, lecz nieustannie wierny Bogu, ufny i oddany w ręce Opatrzności Bożej.

W imieniu nowo wyświęconych podziękował ks. Tomasz Sienicki, który powiedział: – Mamy prośbę. Wychodząc z kościoła, powiedzcie tym, których spotkacie, że nasz Kościół jest Kościołem dobrym i pięknym, pomimo tego, co się o nim słyszy. Nie zniechęcajmy się, ale róbmy wszystko, żeby Kościół był piękniejszy.

W święceniach prezbiteratu uczestniczyli członkowie rodzin, znajomi i przyjaciele, wspólnota seminaryjna oraz księża, których spotkali na swojej drodze neoprezbiterzy. Był to dzień pełen niezapomnianych emocji, głębokich wzruszeń i łez szczęścia. Ta chwila, na którą długo oczekiwali, była również okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom – szczególnie tę wdzięczność neoprezbiterzy wyrazili podczas swoich prymicji w rodzinnych parafiach, które odbyły się w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Kolejny tydzień był czasem sprawowania Mszy prymicyjnych w seminarium, szpitalach, parafiach, w których odbyli praktyki oraz na Jasnej Górze.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzialność za ludzi

Niedziela częstochowska 23/2021, str. V

[ TEMATY ]

prymicje

święcenia kapłańskie

Maciej Orman/Niedziela

Prymicyjne błogosławieństwo

Prymicyjne błogosławieństwo

Budowanie życia na Jezusie jest tajemnicą Jego krzyża, a nie interesu – powiedział abp Wacław Depo w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej.

Metropolita częstochowski przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, która była również dniem prymicji neoprezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję