Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Z Edytą Stein w parku

Obchodzony w mieście Rok Edyty Stein to czas wielu ciekawych inicjatyw naukowych i kulturalnych, stanowiących okazję do spotkania z patronką Europy.

Niedziela wrocławska 26/2022, str. III

[ TEMATY ]

wystawa

św. Edyta Stein

Marzena Cyfert/Niedziela

Kadr z wystawy poświęconej Edycie Stein

Kadr z wystawy poświęconej Edycie Stein

Jedną z nich była „Niedziela z Edytą Stein” w parku Tołpy, niedaleko domu rodzinnego świętej. – Z tej okazji przygotowaliśmy atrakcje, z których będziemy mogli tutaj korzystać. Są to m.in. różne stanowiska dla dzieciaków. Pod drzewem p. Agata prowadzi warsztaty malowania kamyków i dodatkowo warsztaty tworzenia portretów Edyty Stein techniką kolażu – zachęcał Piotr Misztela, aktor prowadzący spotkanie plenerowe. W warsztatach chętnie uczestniczyły dzieci. Tworzyły portret Edyty, wykorzystując do tego różne tkaniny i nasiona. Drugą propozycją było malowanie kamieni przy pomocy specjalnych farb, co było nawiązaniem do nazwiska Stein, czyli „kamień”.

Wśród atrakcji były potrawy z czasów Edyty Stein, jak np. miodowe ciasto żydowskie, ale też oferta dźwiękowa – odsłuchanie myśli i informacji o świętej poprzez zeskanowanie kodu QR.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję do obejrzenia plenerowej wystawy z wieloma unikatowymi zdjęciami. Można było zapoznać się z faktami dotyczącymi życia świętej i wiedzę tę wykorzystać w grach i zabawach nawiązujących do jej postaci. Jedną z nich była gra miejska, w której można było wygrać bilety do różnych wrocławskich instytucji. Być może w parku Tołpy Edyta również spędzała swój wolny czas. Z parku można było przejść do jej domu i o pełnych godzinach zwiedzić miejsce, w którym przez wiele lat mieszkała.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radosna perspektywa śmierci

Niedziela warszawska 13/2019, str. VII

[ TEMATY ]

wystawa

Łukasz Krzysztofka

Obrazy egzystencji przemieniane są przez duchową siłę wiary

Obrazy egzystencji przemieniane są przez duchową siłę wiary

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na wystawę niezwykłych grafik sakralnych pt. „Niebieska Trumna”

Na ekspozycji, która celowo prezentowana jest w okresie Wielkiego Postu, obrazy egzystencji przemieniane są przez duchową siłę wiary. Proza życia, wyrażająca się w surowych portretach prostych ludzi łączy się tu z interpretowanymi twórczo twarzami z Całunu Turyńskiego oraz z feeriami świetlistych aniołów obecnych w przestrzeni wystawy. Tytułową niebieską trumnę zobaczyć można w centralnej części ekspozycji. Jest tak usytuowana, że widz musi przejść między jej wiekiem a dnem. Wykonana została w zakładzie stolarskim według opisu artysty, pokryta gęstą siecią wzorów graficznych symbolizujących duchowy wymiar życia oraz perspektywę chrześcijańskiego odkupienia i zmartwychwstania. – Kupiłem tę trumnę w zakładzie stolarskim. Jechałem z nią na naczepie pod Warszawą 40 km na godzinę... Nikt nas nie wyprzedził, nawet luksusowe samochody. Bali się, taki przesąd – mówi Marek Jaromski, autor prezentowanych na wystawie prac i dodaje: – Wiem, że taki będzie mój koniec na ziemi, niech więc będzie piękny, kolorowy! I niech mi grają „Dom wschodzącego słońca”!

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję