Reklama

Aspekty

Jubileusz w Bytnicy

Parafia Bytnica świętuje 65-lecie. Jubileusz to okazja do dziękczynienia za dobro, które każdego dnia dzieje się w parafii. A dzieje się tu naprawdę bardzo wiele.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

Bytnica

Karolina Krasowska

Ks. Sławomir Strzyżykowski

Ks. Sławomir Strzyżykowski

Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy została erygowana 28 czerwca 1957 r. Należą do niej miejscowości Bytnica, Budachów, Dobrosułów, Grabin, Gryżyna i Struga. Parafia liczy ok. 2500 wiernych. – Mamy cztery zabytkowe kościoły. Te świątynie obejmujemy szczególną troską, aby zawartą w nich substancję historyczną przekazać następnemu pokoleniu – mówi proboszcz ks. Sławomir Strzyżykowski.

Wotum wdzięczności

Powstanie zabytkowego kościoła w Bytnicy datuje się na początki XIII wieku. W swojej historii z jednej strony był on rozbudowywany, z drugiej – doświadczył pożaru, po którym został odbudowany. W obecnej świątyni nie znajdziemy już trzynastowiecznych śladów, za to po dziś dzień zachowały się te z XVI wieku. Jest to charakterystyczna dla tamtego okresu budowa muru w południowej ścianie świątyni, wykazana w wyniku badań konserwatorskich. Obecny wygląd kościoła pochodzi z lat 1745–1750. W witrażach przedstawiono dwunastu Apostołów oraz Apostoła Narodów czyli św. Pawła. – W ołtarzu głównym świątyni znajduje się tryptyk przedstawiający Triduum Paschalne. W podstawie nastawy ołtarzowej przedstawiono scenę z Ostatniej Wieczerzy, namalowaną w charakterystyczny sposób – tak jakby ktoś oglądał to wydarzenie przez dziurkę od klucza. Główny obraz w ołtarzu to scena ukrzyżowania Pana Jezusa przedstawiona bardzo szczegółowo wraz ze zjawiskami atmosferycznymi, które towarzyszyły wydarzeniom na Golgocie, ludźmi i Jerozolimą. Ołtarz wieńczy scena Zmartwychwstania Pana Jezusa. Przekaz płynący z ołtarza jest bardzo prosty – Chrystus zmartwychwstał, Chrystus żyje i gromadzi sobie lud w tym miejscu – opowiada ks. Strzyżykowski. Przyznaje, że ołtarz główny udało się odnowić na jubileusz, co stanowi materialne wotum wdzięczności za 65 lat parafii.

Nie tylko Bytnica

Życie parafii nie koncentruje się tylko na Bytnicy, ale również w pozostałych miejscowościach parafii, gdzie są kościoły filialne. Wierni w swoich miejscowościach bardzo chętnie organizują festyny, z których część dochodu przeznaczają na swój kościół. – Taki festyn parafialny z okazji 65-lecia parafii odbył się ostatnio w Bytnicy. Pogoda była doskonała, nagrody przednie, no i wierni oczywiście dopisali – opowiada z uśmiechem proboszcz. Dodaje, że na uwagę w parafii zasługuje Liturgiczna Służba Ołtarza – w każdej miejscowości są chłopcy, którzy chętnie przychodzą na zbiórki i służą przy ołtarzu. W parafii działa Parafialny Zespół Caritas, w Bytnicy, Budachowie i Dobrosułowiu mamy Żywy Różaniec. – Jest to bardzo aktywna wspólnota, spotykamy się przy różnych okazjach, co roku bierzemy udział w Pielgrzymce Żywego Różańca do Rokitna. Mamy grupę Przyjaciół Paradyża, spotykamy się w pierwsze czwartki miesiąca i modlimy o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Prawie przy każdym kościele istnieją komitety społeczne, które zajmują się sprawami remontowymi – wylicza proboszcz.

Ogrody św. Franciszka

Kilka lat temu w parafii powstał parafialny zespół ekologiczny. Należą do niego proboszcz, wójt Sebastian Bartczak oraz Kamila i Bogdan Kasperscy, założyciele Anielskich Ogrodów z Budachowa. – Udało się zrealizować kilka projektów, znaleźliśmy osoby, które chcą to robić i pozyskaliśmy środki z projektów „Laudato si” Caritas. Dzięki temu przy kościele powstał społeczny ogród świętego Franciszka, w którym nasadziliśmy kwiaty i rośliny, odbywały się tu także zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkoły i przedszkola, uczyliśmy je jak przygotowywać potrawy z tego co urosło w ogrodzie – mówi ks. Strzyżykowski. Dziś kwiaty i rośliny cieszą oko i służą zarówno gospodarzowi parafii, jak i wiernym z Bytnicy. Co ciekawe tzw. ogródki św. Franciszka powstały w każdej z sześciu miejscowości parafii.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40-lecie profesji zakonnej Jorge Bergoglio

[ TEMATY ]

jubileusz

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Dokładnie dzisiaj przypada 40. rocznica złożenia przez obecnego Papieża profesji zakonnej. Miało to miejsce w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Towarzystwa Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję