Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy została erygowana 28 czerwca 1957 r. Należą do niej miejscowości Bytnica, Budachów, Dobrosułów, Grabin, Gryżyna i Struga. Parafia liczy ok. 2500 wiernych. – Mamy cztery zabytkowe kościoły. Te świątynie obejmujemy szczególną troską, aby zawartą w nich substancję historyczną przekazać następnemu pokoleniu – mówi proboszcz ks. Sławomir Strzyżykowski.
Wotum wdzięczności
Reklama
Powstanie zabytkowego kościoła w Bytnicy datuje się na początki XIII wieku. W swojej historii z jednej strony był on rozbudowywany, z drugiej – doświadczył pożaru, po którym został odbudowany. W obecnej świątyni nie znajdziemy już trzynastowiecznych śladów, za to po dziś dzień zachowały się te z XVI wieku. Jest to charakterystyczna dla tamtego okresu budowa muru w południowej ścianie świątyni, wykazana w wyniku badań konserwatorskich. Obecny wygląd kościoła pochodzi z lat 1745–1750. W witrażach przedstawiono dwunastu Apostołów oraz Apostoła Narodów czyli św. Pawła. – W ołtarzu głównym świątyni znajduje się tryptyk przedstawiający Triduum Paschalne. W podstawie nastawy ołtarzowej przedstawiono scenę z Ostatniej Wieczerzy, namalowaną w charakterystyczny sposób – tak jakby ktoś oglądał to wydarzenie przez dziurkę od klucza. Główny obraz w ołtarzu to scena ukrzyżowania Pana Jezusa przedstawiona bardzo szczegółowo wraz ze zjawiskami atmosferycznymi, które towarzyszyły wydarzeniom na Golgocie, ludźmi i Jerozolimą. Ołtarz wieńczy scena Zmartwychwstania Pana Jezusa. Przekaz płynący z ołtarza jest bardzo prosty – Chrystus zmartwychwstał, Chrystus żyje i gromadzi sobie lud w tym miejscu – opowiada ks. Strzyżykowski. Przyznaje, że ołtarz główny udało się odnowić na jubileusz, co stanowi materialne wotum wdzięczności za 65 lat parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nie tylko Bytnica
Życie parafii nie koncentruje się tylko na Bytnicy, ale również w pozostałych miejscowościach parafii, gdzie są kościoły filialne. Wierni w swoich miejscowościach bardzo chętnie organizują festyny, z których część dochodu przeznaczają na swój kościół. – Taki festyn parafialny z okazji 65-lecia parafii odbył się ostatnio w Bytnicy. Pogoda była doskonała, nagrody przednie, no i wierni oczywiście dopisali – opowiada z uśmiechem proboszcz. Dodaje, że na uwagę w parafii zasługuje Liturgiczna Służba Ołtarza – w każdej miejscowości są chłopcy, którzy chętnie przychodzą na zbiórki i służą przy ołtarzu. W parafii działa Parafialny Zespół Caritas, w Bytnicy, Budachowie i Dobrosułowiu mamy Żywy Różaniec. – Jest to bardzo aktywna wspólnota, spotykamy się przy różnych okazjach, co roku bierzemy udział w Pielgrzymce Żywego Różańca do Rokitna. Mamy grupę Przyjaciół Paradyża, spotykamy się w pierwsze czwartki miesiąca i modlimy o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Prawie przy każdym kościele istnieją komitety społeczne, które zajmują się sprawami remontowymi – wylicza proboszcz.
Ogrody św. Franciszka
Kilka lat temu w parafii powstał parafialny zespół ekologiczny. Należą do niego proboszcz, wójt Sebastian Bartczak oraz Kamila i Bogdan Kasperscy, założyciele Anielskich Ogrodów z Budachowa. – Udało się zrealizować kilka projektów, znaleźliśmy osoby, które chcą to robić i pozyskaliśmy środki z projektów „Laudato si” Caritas. Dzięki temu przy kościele powstał społeczny ogród świętego Franciszka, w którym nasadziliśmy kwiaty i rośliny, odbywały się tu także zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkoły i przedszkola, uczyliśmy je jak przygotowywać potrawy z tego co urosło w ogrodzie – mówi ks. Strzyżykowski. Dziś kwiaty i rośliny cieszą oko i służą zarówno gospodarzowi parafii, jak i wiernym z Bytnicy. Co ciekawe tzw. ogródki św. Franciszka powstały w każdej z sześciu miejscowości parafii.