Reklama

Niedziela Kielecka

Sposób na wakacje

Czas pandemii nauczył nas odkrywać uroki Polski, których bez liku. Jednak rok temu nikt nie spodziewał się, że razem z nami wakacje spędzi tak wielu Ukraińców.

Niedziela kielecka 28/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

Ukraina

T.D.

Rokrocznie w Kaczynie Caritas kielecka organizuje turnusy kolonijne, tym razem dla dzieci z Ukrainy

Rokrocznie w Kaczynie Caritas kielecka organizuje turnusy kolonijne, tym razem dla dzieci z Ukrainy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co wybrać z bogatej oferty? Legalność wypoczynku warto sprawdzać na rządowej stronie internetowej wypoczynek.mein.gov.pl. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty planuje skontrolować 25 procent wypoczynków organizowanych w województwie świętokrzyskim. Tradycyjnie uruchomiono również numer interwencyjny, pod którym rodzice i uczestnicy obozów czy kolonii mogą zgłaszać ewentualne nieprawidłowości. Numer 512 172 140 działa od pierwszego dnia wakacji.

Wypróbowana oferta Caritas kieleckiej

Wakacje nad morzem i w polskich górach – tam Caritas kielecka organizuje cztery wyjazdowe turnusy kolonijne dla ok. 400 dzieci. Dodatkowo organizacja proponuje półkolonie stacjonarne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieci z diecezji kieleckiej będą wypoczywały w Chłapowie nad Bałtykiem podczas trzech turnusów, a jeden turnus odbywa się w Zakopanem. Dodatkowo – w leśnym ośrodku Caritas w Kaczynie, Caritas kielecka organizuje w lipcu wypoczynek dla ok. 30 dzieci z Ukrainy przebywających na Kielecczyźnie, chodzi przede wszystkim o dzieci, które znalazły schronienie w Kazimierzy Wielkiej – wychowanków domu dziecka ze Lwowa. Jak mówi ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej, ładnie położony Kaczyn i atrakcje lokalne pomagają się wyciszyć, złapać oddech. – Niektóre z dzieci ukraińskich dołączą do naszych turnusów stacjonarnych – dodaje kapłan.

W ramach kolonii wyjazdowych organizatorzy przewidują wiele atrakcji, ale także wspólną modlitwę, prowadzoną przez duszpasterzy oraz elementy patriotyczne i profilaktyczne. To dobry sprawdzony zwyczaj pracowników Caritas – tworzenie dorocznych programów autorskich w nawiązaniu do ważnych rocznic, wydarzeń itd. Chodzi także o zaradzenie brakom wychowawczym, edukacyjnym.

W tym roku praca z dziećmi na koloniach bazuje na programie „Odkrywcy talentów”, w którym chodzi o odkrywanie własnych możliwości, budowanie pozytywnego wizerunku w oparciu o potencjał osobowy. – Chcemy zarazem pokazać, że talent to nie tylko uzdolnienia plastyczne, muzyczne, czy sportowe, to także zdolność do bycia dobrym, koleżeńskim, wartościowym – tłumaczy ks. Banasik.

Reklama

Kolonie Caritas kieleckiej są organizowane dzięki środkom uzyskanym z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, wsparcie otrzymano od samorządów Jędrzejowa, Miechowa, Słomnik oraz od świętokrzyskiego kuratorium oświaty. Zdecydowana większość dzieci nie ponosi odpłatności, niektóre – częściową. Caritas Polska pomaga z kolei finansowo zorganizować pobyt dla dzieci z Ukrainy.

Natomiast półkolonie odbędą się w dwóch świetlicach kieleckich, w Chmielniku oraz w Jędrzejowie, z bogatym programem wycieczkowym, wieloma konkursami, zadaniami twórczymi i elementami wychowania religijnego.

Instytucje miejskie w wakacje

Dla tych, którzy wakacje zamierzają spędzić w mieście, kieleckie instytucje kultury przygotowały moc atrakcji – każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie dzieje się w większych miastach diecezji. Widmo pandemii, inflacja i trudna sytuacja materialna wielu rodzin sprawiają, że decydują się one na wakacje w mieście. Warto odwiedzać strony poszczególnych instytucji i sprawdzać ich letnią ofertę.

– W tym roku propozycje kierujemy nie tylko do kielczan, ale również do dzieci z Ukrainy – będziemy gościć ok. dwustu dzieciaków z Winnicy. We współpracy z województwem zorganizujemy dla nich cztery turnusy letniego wypoczynku wypełnione różnego rodzaju aktywnością i zwiedzaniem nie tylko Kielc, ale też całego regionu – mówi wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przygotowało ofertę dla wszystkich, którzy akurat mają wakacje, czyli nie tylko dla dzieci, ale również osób dorosłych i seniorów. Jak informuje dyrektor Daria Dyktyńska, oferta nosi nazwę „Buduj swój dobrostan w Muzeum Zabawek i Zabawy”. Jej ideą jest praca z emocjami, gdyż obcowanie z obiektem muzealnym łagodzi obyczaje, wycisza i pozwala odetchnąć. W ramach tego projektu odbędą się m.in. zajęcia z bajkoterapii, dogoterapii i muzykoterapii.

Reklama

Z kolei OMPiO zapowiada spacery historyczne po okolicy Wzgórza Zamkowego, a Instytut Dizajnu – warsztaty projektowe „Dzika glina” oparte na materiałach pozyskanych z remontu nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Kielecki Teatr Tańca zapowiada – od 23 do 26 sierpnia bezpłatne warsztaty. Kieleckie „Lato w mieście” rozpoczęło się 25 czerwca.

Upalna pogoda zachęca do odwiedzania kąpielisk i tutaj także warto zadbać o bezpieczeństwo. W województwie mamy 13 kąpielisk, w których wodę nadzoruje Sanepid. Jak informuje Robert Orzechowski, kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, spośród 13 kąpielisk, 4 znajdują się w powiecie kieleckim. To obiekty w Strawczynie, Morawicy, Wilkowie i Borkowie.

„Kościelny” wyjazd

Pielgrzymka autokarowa do sanktuarium w Polsce czy gdzieś w świecie, pątniczy szlak Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę (z jej rowerową alternatywą), a może pomyśleć o Światowych Dniach Młodzieży, czy wyruszeniu na Camino szlakiem Jakubowym? Są ewangelizacyjne wyprawy w góry i spływy kajakowe, turnusy oazowe, rekolekcje… Dla wielu to wyczekiwany, kojący i budujący sposób na wakacje, łączący Boże sprawy z wypoczynkiem i poznawaniem nowych miejsce, szczególnie wartościowy dla tych, dla których ważne jest budowanie relacji z Bogiem.

Wakacje dla swoich podopiecznych organizuje San Damiano w Chęcinach – Franciszkański Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, który w klasztornych obiektach prowadzą od 18 lat ojcowie franciszkanie. – Wyjeżdżamy z naszymi pacjentami do Kalwarii Pacławskiej na Franciszkańskie Spotkanie Młodych w ostatnim tygodniu lipca. Poza tym planujemy wyjazd z nimi na kajaki i w góry – informuje ojciec Paweł Chmura. Dodaje, że dla podopiecznych ośrodka organizowane są także piesze wycieczki po Górach Świętokrzyskich i po pięknych okolicach Chęcin – odzyskujący zdrowie po nałogach pochodzą z różnych stron Polski i świętokrzyskie także stanowi dla nich atrakcję. Wypoczynek organizują niektóre parafie; „Grupa ministrantów z parafii Chrystusa Króla w ramach rozpoczynających się wakacji wybrała się wraz z opiekunem ks. Łukaszem do Parku Rozrywki „Energylandia”, aby się zrelaksować. Cały dzień upłynął nam w miłej atmosferze. Wykorzystaliśmy prawie wszystkie atrakcje parku” – taki wpis znalazł się na facebooku kieleckiej parafii Chrystusa Króla. Liturgiczna służba ołtarza ma także zorganizowane ciekawe turnusy wyjazdowe w wymiarze diecezjalnym.

Słowem, każdy odnajdzie coś dla siebie, na co już najwyższa pora. Bo wakacyjny wypoczynek to nie tylko potrzeba organizmu, to też sztuka – trzeba go mądrze i pięknie zaplanować, a potem przeżyć.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reakcja Kościoła na Covid-19, pomoc Caritas dla 10 mln potrzebujących

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

koronawirus

7,8 mln osób w 14 krajach świata otrzymuje pomoc dzięki specjalnemu Funduszowi Covid-19, który został utworzony przez Caritas Internationalis i watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Finansowane są 32 projekty, kolejnych 14 czeka na zatwierdzenie. Ich finansowanie jest uzależnione od napływu dalszych środków - powiedział Aloysius John, sekretarz generalny Caritas Internationalis.

Dane te podał na watykańskiej konferencji prasowej prezentującej reakcję Kościoła na epidemię koronawirusa. Zajmuje się tym przede wszystkim powołana przez Papieża watykańska komisja. Prowadzi działania w pięciu różnych dziedzinach. Zbiera doświadczenia Kościołów lokalnych, organizuje fundusze, ułatwia komunikację, za pośrednictwem Sekretariatu Stanu jest aktywna na polu dyplomacji, ale promuje też badania i refleksję, bo jak podkreślono na konferencji, świat okazał się nieprzygotowany na tę epidemię również pod względem intelektualnym.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57

[ TEMATY ]

aborcja

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

W piątek w Łomży zakończy się trzydniowe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej(COMECE). W czasie trzech sesji biskupi dyskutują o procesie integracji Unii Europejskiej, o jej postrzeganiu z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej i o przyszłych kierunkach jej rozwoju w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

28. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej w Przemyślu

2024-04-19 09:54

Łukasz Sztolf

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 18 kwietnia br. odbył się etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Do rywalizacji przystąpiło 53 uczniów reprezentujących 18 szkół ponadpodstawowych z terenu archidiecezji przemyskiej. Zakres merytoryczny biblijnych zmagań obejmował Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie wraz z wprowadzeniem, przypisami i komentarzami. Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa Słowa Bożego, które poprowadził Abp Adam Szal – Metropolita Przemyski. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. Stanisław Haręzga – moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji przemyskiej. Po wspólnej modlitwie uczniowie przystąpili do rozwiązania testu. Następnie członkowie Komisji powołanej przez Pana Jana Juszczaka – diecezjalnego koordynatora Konkursu, sprawdzili prace uczniów w oparciu o arkusz odpowiedzi. Do części ustnej zakwalifikowali się następujący uczniowie:

1. Zuzanna WOŹNIAK ( I LO w Krośnie, katecheta ks. Wojciech Sabik)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję