Reklama

Niedziela Kielecka

Pan Bóg potrzebuje naszego zaufania

Parafia Sokolniki przeżywała 33-dniowe rekolekcje zawierzenia Najświętszej Marii Pannie. Pierwsze duchowe owoce już są.

Niedziela kielecka 28/2022, str. VI

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzież

Sokolniki

arch. parafii

Młodzież z parafii na górze Zborów. Lato 2021

Młodzież z parafii na górze Zborów. Lato 2021

Na prośbę proboszcza ks. Józefa Majchrzyka bp Jan Piotrowski wydał zgodę na wieczystą adorację w kościele. – Pragnienie wprowadzenia wieczystej adoracji towarzyszyło mi już od dwóch lat. Kult Serca Pana Jezusa jest mocno związany z kultem eucharystycznym. Chciałem jednak, abyśmy najpierw przygotowali się do tego wydarzenia poprzez misje święte. Były one organizowane w ubiegłym roku przy wsparciu Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie. W tym roku przeprowadziliśmy 33-dniowe rekolekcje w okresie Wielkiego Postu. Codziennie uczestniczyło w nich blisko 80 osób – opowiada proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Józef Majchrzyk.

Wiele duchowego dobra

Przygotował on książeczki z rozważaniami, które każdy mógł zabrać do domu. – Sam zawierzyłem się 10 lat temu Maryi i wiem, jak to jest ważne – wyznaje, podkreślając, że „Traktat o prawdziwym Nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, choć powstał 400 lat temu, wciąż jest aktualny, a oparte na nim 33-dniowe rekolekcje mogą przynieść wiele duchowego dobra w parafiach. Wersje rekolekcji są umieszczane w internecie na każdy dzień – opowiada zainteresowanym.

Kolejnym etapem były renowacje misji. Konferencje również prowadził ks. Majchrzyk. Całe poświęcone były modlitwie „Ojcze nasz” – poszczególnym jej prośbom. W tym czasie rozeznaliśmy, że akcje są w parafiach potrzebne, ale ważniejsza jest stała modlitwa, która ma być centrum życia parafii – mówi proboszcz.

On wie, czego nam potrzeba

Dlatego od 13 maja – od dnia wprowadzenia wieczystej adoracji rozpoczęliśmy codzienną modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem. Ta inicjatywa wpisała się w III Kongres Eucharystyczny w diecezji, ale również w trzyletni program duszpasterski, w którego centrum jest Eucharystia.

– Dlaczego różaniec? – Maryja we wszystkich objawieniach prosiła właśnie o tę modlitwę. Podkreśla, że parafianie przyjęli tę inicjatywę z otwartym sercem. Na poranną Mszę św. przychodzi od 15-20 osób. Odmawiamy część radosną. Po południu odmawiamy w domu tajemnice światła, a w przed wieczorem bolesne i chwalebne. – A intencje? – Nie wymieniamy szczególnych intencji. Pan Bóg potrzebuje naszego zaufania. On wie najlepiej, czego nam potrzeba i posyła swoje łaski – tłumaczy ks. Majchrzyk.

Reklama

ŚDM zawitało do parafii

W parafii ruszył pierwszy turnus letniego wypoczynku dla młodzieży (łącznie 63 osoby). Młodzi (ok. 60 osób) odwiedzają lokalne sanktuaria. Święta Anna, Gidle, Leśniów, Olkusz, Żarki. Z podobnej parafialnej oferty korzystało ponad 50 dzieci w czasie tegorocznych ferii zimowych. Zawsze jest przynajmniej siedmiu opiekunów – rodziców. Pomoc w opiece nad dziećmi ze strony rodziców była warunkiem zorganizowania wypoczynku. Akcja potrwa do 18 lipca. Młodzi podczas półkolonii parafialnych przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w 2023 r. Rozpoczęli w ubiegłym roku akcją letnią – Światowe Dni Młodzieży na Jurze.

– Nie wiadomo, czy uda się pojechać do Lizbony, ale parafia zapowiada dekanalne obchody ŚDM dla młodzieży ze sceną przed kościołem. Wydarzenia kulturalne mają przeplatać się z modlitwą, katechezą, ewangelizacją i dniem wspólnoty. – Formuła jest oazowa. Jan Paweł II organizując ŚDM w Rzymie inspirował się doświadczeniem oazowym zrodzonym w Polsce i przetransponował je na światowe obchody – wyjaśnia.

Ks. Majchrzyk zapowiada dla młodzieży także największe plenerowe kino parafialne na wakacje. A na ekranie same wartościowe i dobre filmy.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent z O. Szustakiem

Internetowe Rekolekcje Adwentowe. Prowadzą o. Adam Szustak oraz Robert "Litza" Friedrich.

ARKA

Zobacz odcinek z dnia 2016-12-20

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję