Reklama

Niedziela Przemyska

Akcja letnia Caritas

Caritas Archidiecezji Przemyskiej podczas wakacji organizuje letni wypoczynek dla dzieci z terenu archidiecezji, a także dla rodzin z Ukrainy. To czas odpoczynku, rekreacji, a także duchowej formacji.

Niedziela przemyska 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Bieszczady

Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Wypoczynek w malowniczych Bieszczadach

Wypoczynek w malowniczych Bieszczadach

Caritas wykorzystuje czas wakacji, aby zorganizować dla dzieci i młodzieży letni wypoczynek. Tradycyjnie już organizowanych jest kilkanaście turnusów. W tym roku wypoczynek odbywa się w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas w Rajskiem oraz w Szkole Podstawowej w Bukowsku. – Akcja letnia cieszy się dużą popularnością i jest jedną z najstarszych akcji organizowanych przez Caritas. Formuła organizacji wypoczynku na przestrzeni lat zmieniała się. Nawet na przestrzeni czterech lat zmieniają się także pewne rzeczy – mówi ks. Paweł Konieczny, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

– Turnusy wakacyjne skierowane są dla dzieci i młodzieży z parafii archidiecezji przemyskiej. W inicjatywę włączają się także samorządy, które wysyłają poprzez swoje komórki chętnych uczestników na Akcję letnią. Często jest to młodzież zaangażowana w swoje lokalne środowiska – często księża proboszczowie wysyłają na te turnusy ministrantów, lektorów, członkinie scholi parafialnych czy chórów dziecięcych, wolontariuszy, którzy cały rok angażowali się, pracowali, więc to taka forma wdzięczności wobec nich ze strony proboszcza parafii czy diecezjalnej Caritas – dodaje ks. Paweł Konieczny.

W tym roku kolonie odbywają się przez cały okres wakacji – w lipcu i sierpniu. Piękne, urokliwe miejsca w sercu Bieszczad, na łonie przyrody sprzyjają wypoczynkowi, wyciszeniu i rekreacji. W Rajskiem zostaną zorganizowanie także turnusy dla rodzin z Ukrainy. – Ponad 700 dzieci z Ukrainy przyjedzie do nas na wakacyjną akcję. W związku z sytuacją wojenną mamy także projekt dla tych dzieci, ofiar wojny, które trafiły do Polski, ale także dla tych, które przyjadą z Ukrainy – mówi wicedyrektor Caritas.

W tym roku w Akcji letniej weźmie udział w sumie ok. 1,5 tys. dzieci i młodzieży. Turnusy Caritas odbywają się dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i kapłanów, którzy włączają się w posługę rekolekcyjną. Należy dodać, że kolonie Caritas to nie tylko wypoczynek i rekreacja, ale także formacja duchowa realizowana przez modlitwę, Mszę św. i konferencje. Co więcej czas kolonii służy realizacji zadań profilaktycznych i wychowawczych, które budują większą świadomość w tej kwestii. – Uczestnicy tegorocznych kolonii mają zapewniony wyjazd na dwie wycieczki w czasie tygodniowego pobytu: jedna do Sanoka, która obejmuje zwiedzanie skansenu i fabryki czekolady czy wyjazd na basen. Urozmaicony program, w którym nie brakuje także modlitwy, sprawia że wakacje są dla uczestników Akcji letniej Caritas czasem nie tylko wypoczynku i rekreacji, ale także pogłębiania naszej wiary – podsumowuje ks. Paweł Konieczny.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Bieszczady

Archiwum Ewangelizacji Bieszczadów

W Polańczyku rozpoczęła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów. Tygodniowa akcja ewangelizacyjna organizowana przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Przemyskiej. Przez najbliższe dni świeccy ludzie z całej Polski będą głosić Ewangelię na bieszczadzkich ulicach i szlakach.

„Ewangelizacja Bieszczadów to czas wiosny Kościoła. Podczas tej akcji doświadczamy tego, o czym Jezus mówi w Ewangelii: <>” – mówi ks. Łukasz Nycz – koordynator tegorocznej akcji.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję