Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Jest czego gratulować pątnikom na rolkach – 220 km w 4 dni

Jest czego gratulować pątnikom na rolkach – 220 km w 4 dni

Konie, rowery i rolki

Tradycyjnie pierwsza połowa lipca to na Jasnej Górze pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy. Przybywają głównie pielgrzymki parafialne, ale na odpust Matki Bożej Szkaplerznej (16 lipca) – także kompanie diecezjalne: przemyska i poznańska. Po pandemii widać pielgrzymkowe ożywienie i wielką radość z bycia we wspólnocie i dawania razem świadectwa wiary. Dominują intencje o zdrowie i za rodziny, ale wszyscy modlą się też o pokój na świecie.

O ile piesze i rowerowe pielgrzymki są już niejako na stałe wpisane w polski krajobraz, o tyle te biegowe, rolkowe czy konne wzbudzają spore zainteresowanie.

Tylko w 17. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej, koordynowanej przez Radę Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, przyjechało (9 lipca) ok. 1 tys. cyklistów. W nogach mieli nawet ponad 500 km, średnio dziennie pokonywali ok. 70 km. Wyruszali z różnych miejscowości i w różnym czasie, ale łączyły ich ten sam duchowy program i wspólne intencje.

VI Wrocławska Pielgrzymka Rolkowa dotarła na Jasną Górę 5 lipca. To jedna z dwóch, które przybywają w całym sezonie pielgrzymkowym. Jak co roku byli zachęcani, by „rolkowali” nie tylko dla siebie, ale także dla drugiego człowieka. Tym razem organizatorzy, m.in. Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu we Wrocławiu, proponowali włączenie się w akcję „Kilometry Miłości”, by pomóc Centrum Młodzieżowemu w Liberii w Afryce. Pielgrzymi mogli dobrowolnie wybrać pakiet, w którym za przejechany 1 km wnieśli ofiarę na ten cel. – Wysyłamy mocny sygnał przypominający, że wiara bez uczynków jest martwa – podkreślił ks. Jerzy Babiak, salezjanin, przewodnik pielgrzymki. W ciągu 4 dni trzydzieści pięć osób pokonało ok. 220 km. Pielgrzymowanie na rolkach, poza sposobem przemieszczania się, nie różni się bardzo od tego pieszego. Też są Msze św., konferencje, Różaniec. Z przodu kolumny jedzie bus wyposażony w nagłośnienie i to on stanowi „centrum dowodzenia”.

Reklama

Konna pielgrzymka jest jedyną taką w Polsce. Grupa z Zaręb Kościelnych nawiązuje do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W siodle pielgrzymi jechali przez 11 dni i pokonali ok. 400 km, głównie stępem. Tradycyjnie w ostatnim dniu przemarszu, na wjazd do Częstochowy, włożyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rząd dla wierzchowców. To jedyna taka pielgrzymka, gdy pątnik musi wiedzieć, jak oporządzić konia.

– Na Jasną Górę przyjechaliśmy w mundurach, ponieważ chcemy podtrzymywać ułańskie tradycje. Przypominamy o naszej historii, o tym, że właśnie m.in. dzięki ułanom żyjemy w wolnej Polsce – powiedział Antoni Wojno. Kawalerzysta podkreślił, że dla niego to już 23. pielgrzymka, natomiast dla Gwiazdy, bo takie imię nosi jego klacz, to pierwsza wyprawa. – Mój koń się trochę denerwuje, bo pierwszy raz bierze udział w pielgrzymce, ale jestem dumny z Gwiazdy, bardzo dobrze się spisała – zaznaczył z uśmiechem.

Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę konną przewodniczył na szczycie Jasnej Góry łomżyński biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski. – Od zarania dziejów polska kawaleria łączy miłość ojczyzny z miłością do Chrystusa i Jego Matki – przypomniał i podkreślił, że przed Polakami stoi wielkie zadanie troski o kraj, pielęgnowanie bogactwa jego historii i tradycji.

Jasnogórski flesz

• 20 lipca – piesza pielgrzymka z Krakowa-Skałki;

• 21 lipca – pielgrzymka piesza i rowerowa z Zaolzia;

• 23 lipca – pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich;

• 24 lipca – rowerowa pielgrzymka policjantów z Lubelszczyzny.

Rubrykę redagują:

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

2022-07-12 12:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda modlił się na Jasnej Górze przed podjęciem decyzji

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Andrzej Duda

prezydent.pl

Andrzej Duda modlił się wczoraj wieczorem na Jasnej Górze - potwierdziło biuro prasowe sanktuarium. Prezydent RP 23 lipca wziął udział w wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Jasnogórskiej przed łaskami słynącą ikoną Matki Bożej.

Wizyta w jasnogórskim sanktuarium poprzedziła decyzję prezydenta o zawetowaniu ustaw nt. reformy wymiaru sprawiedliwości, przyjętych w ostatnich dniach przez Parlament.

CZYTAJ DALEJ

Papież: trwa III wojna światowa, potrzeba zdecydowanych działań

2022-11-25 15:53

[ TEMATY ]

wojna

papież Franciszek

PAP/FABIO FRUSTACI

Trwa III wojna światowa. Potrzeba zdecydowanych działań i naprawy obecnej sytuacji – pisze Papież w przesłaniu do uczestników trwającego w Weronie 12. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Franciszek podkreśla znaczenie takich inicjatyw, które pokazują, że dobro wspólne nie jest jedną z opcji, ale fundamentem, na którym trzeba budować społeczeństwo w sprawiedliwości, prawdzie i pięknie.

Ojciec Święty zauważa, że żyjemy w okresie wielkich konfliktów, które zdają się negować postawę zaufania do innych, podtrzymywaną przez poczucie bezpieczeństwa i pokoju. Pomyślmy – pisze Papież – o wielu trwających konfliktach na całym świecie i wynikającej z nich biedzie, cierpieniu, niewinnych ofiarach, dzieciach pozbawionych przyszłości. Jest to ponury scenariusz, który wymaga zdecydowanej interwencji i pracy naprawczej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję