Po raz 21. odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Klasycznych. Tym razem pasjonaci gry królewskiej spotkali się w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.
W zawodach wystartowało 31 zawodników; 28 księży zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych z różnych stron Polski, jeden kapłan z Litwy oraz siostra zakonna, brat zakonny i kleryk. Rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło po 90 minut dla każdego zawodnika na partię oraz po 30 sekund dla zawodnika na ruch. – W tych mistrzostwach uczestniczy wielu kapłanów z pierwszymi kategoriami, czyli zawodowcy – podkreśla ks. Domaraczeńko. Dyrektor i koordynator mistrzostw wyjaśnia: – Szachy przyciągają. Nauczyliśmy się tej gry jako dzieci. Pozostajemy wierni tej pasji i ją rozwijamy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W zawodach uczestniczyła s. Sylwia Zofia Buszta ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, która aktualnie posługuje w parafii w Sułoszowej, koło Olkusza. Siostra zaznacza, że rozgrywki były trudne, zwłaszcza niektóre partie, ale jest z siebie zadowolona. Przekonuje: – Szachy uczą myślenia, pobudzają szare komórki do pracy, wyciszają. Ponadto ćwiczą umiejętność skupienia się i podejmowania decyzji, co potem przydaje się w życiu.
Reklama
Zwycięzcą tegorocznych mistrzostw został ks. Wojciech Sola, wikariusz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie. Mistrz (ten tytuł zdobył po raz trzeci!) grał w szachy, gdy był uczniem. Wspomina: – W jednej ze szkół, gdzie uczyłem, prowadziłem kółko szachowe. Po 20 latach zacząłem wracać do gry. Ksiądz Sola chętnie uczestniczy w organizowanych w czasie wakacji mistrzostwach dla księży. Zauważa: – To jakby rekolekcje, dużo ciszy w trakcie rozgrywania partii, ale też spotkanie z innymi kapłanami.
Wieczorem 8 lipca nastąpiło podsumowanie mistrzostw, rozdanie nagród i pucharów. Razem z ks. Wojciechem Solą na podium stanęli: ks. Mirosław Mejzner, pallotyn (II msc.) i ks. Stanisław Bąk (III msc.) z archidiecezji przemyskiej. Gościem finału była prezes Małopolskiego Związku Szachowego Kamila Kałużna-Turcza, która z uznaniem mówiła o pasji uczestników mistrzostw i zaznaczyła: – To piękne, że osoby duchowne znajdują czas na pielęgnowanie przyjaźni szachowej!
Po raz pierwszy Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa, których pomysłodawcą był ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska), odbyły się w 2002 r. w „Księżówce”, w Zakopanem. Obok wyłonienia mistrza Polski celem zawodów jest integracja duchowieństwa o wspólnych pasjach i uczczenie św. Teresy z Avili – patronki szachów. Patronat honorowy nad rozgrywkami objął m.in. abp Marek Jędraszewski.