Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Miejsce modlitwy, ale i bezcenny pomnik historii

Jasna Góra ze swym sercem, którym jest Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, to przede wszystkim miejsce modlitwy, ale nie tylko. To również bezcenny pomnik historii, ważny obiekt narodowej pamięci, pełen zabytków i wspaniałych dzieł sztuki. – Warto poznać historię i doświadczenia pielgrzymów na przestrzeni wieków, bo mówią nam o tym, jak ważna jest Matka Boża dla naszego narodu i wszystkich, którzy tu przybywali – zauważyła s. Faustyna, urszulanka, która jest jasnogórskim przewodnikiem. Podkreśliła, że zwiedzając muzea i zgromadzone w nich obiekty, możemy doświadczyć, jak bardzo historia naszego narodu jest związana z jasnogórską Maryją, a to umacnia nas w wierze i pozwala pokonywać trudności. Siostra zachęca do odwiedzenia np. Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, które zostało otwarte w okrągłą rocznicę fundacji klasztoru – w 1982 r. Zobaczyć w nim można m.in. oryginalne akty fundacyjne klasztoru wydane przez Władysława Opolczyka i Władysława Jagiełłę. Wśród eksponatów są również sukienki, którymi ozdabiany jest obraz. Wyjątkowe wota znajdują się też w Skarbcu, który jest najstarszą częścią ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. Tam podziwiać można bogactwo i urodę darów składanych w ciągu minionych wieków Matce Bożej. – Obok pięknej biżuterii: pierścionków, zachwycających korali, drogich kamieni zobaczymy tam również pamiątki królewskie naszych władców, które mówią o ich wielkiej miłości do Królowej Polski – wyjaśniła siostra przewodnik. Niezwykłym miejscem, dostępnym do zwiedzania od kilku tygodni, jest „Golgota Wschodu” w XVII-wiecznym Bastionie św. Barbary, gdzie znajduje się kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania. To miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiary totalitaryzmów: rosyjskiego i sowieckiego. Na Jasnej Górze zwiedzić można także Bastion św. Rocha, gdzie znajduje się czasowa wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jest tam m.in. papieskie BMW, oraz bł. Stefanowi Wyszyńskiemu – znajdują się tam jego liturgiczne szaty i odręcznie napisane modlitwy. Jasnogórskie muzea czynne są w sezonie letnim od godz. 9 do 17. Bastion św. Barbary – od godz. 10 do 15. Wejście do jasnogórskich obiektów muzealnych jest bezpłatne. Pomocą w zwiedzaniu służy Jasnogórskie Centrum Informacji.

Reklama

Lipcowy sezon pielgrzymkowy w pełni

Pielgrzymi pokoju – tak można nazwać tegorocznych jasnogórskich pątników. Za nami pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy. Tradycyjnie wiąże się on z odpustem Matki Bożej z Góry Karmel, który jest obchodzony 16 lipca. Tym, co łączy przybywających w tym czasie do sanktuarium, jest modlitwa: o pokój na Ukrainie i na świecie, o dobre owoce synodu i uczenie się „w drodze” odpowiedzialności za Kościół, o powrót do tradycyjnego pielgrzymowania po pandemii i radość ze wspólnoty. Tylko 15 lipca na Jasną Górę dotarło ponad 2 tys. pątników, wśród nich też Ukraińcy.

Diakon Aleksander z diec. kamieniecko-podolskiej przyszedł w grupie biblijnej 88. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. Bardzo ucieszyła go możliwość pieszego pielgrzymowania do Częstochowy, bo przed wojną przychodził do Matki Bożej Latyczowskiej, Królowej Podola i Wołynia na Ukrainie. – Przyniosłem w sercu modlitwę za Ukrainę, Rosję i cały świat, aby łaska Chrystusa dotknęła każdego serca, bo dopiero wtedy nastąpi pokój, którego tak wszyscy oczekujemy – powiedział diakon.

Pielgrzymki wróciły do swojej tradycyjnej formy – grupy przechodzą całą swoją trasę i mają zapewnione noclegi. Pątnicy wyrażali radość, że po 2 latach sztafetowego pielgrzymowania mogli powrócić do wspólnoty.

Jasnogórski flesz

• 25 lipca – tarnobrzeska pielgrzymka biegowa;

• 28 lipca – modlitwa biegaczy z Bytowa;

• 29-30 lipca – pielgrzymka Apostolatu Maryjnego;

• 30 lipca – piesza pielgrzymka z Ostrawy;

• 31 lipca – piesze pielgrzymki: bydgoska i góralska.

2022-07-19 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: pielgrzymi już w drodze do Częstochowy

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Szczecin

congerdesign/pixabay.com

Ponad 80 osób jest już w drodze przed Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W środę rano sprzed krzyża w nadmorskim Pustkowie wyruszyła 34. Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Najwięcej pielgrzymów dołączy w niedzielę w Szczecinie, ale ci, którzy zdecydowali się na marsz już od morza, przejdą w sumie około 620 km.

Na pierwszy odcinek z pątnikami wyruszył abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński będzie przewodniczył pierwszej Mszy św. na trasie w Łukęcinie.

CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2004

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

www.parafiastarybialcz.pl

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji - świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista tak je opisuje: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki” (Łk 2, 22-24).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zmienia letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum ekologiczne

2023-02-03 11:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zlecił przebudować letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Władze Państwa Watykańskiego poinformowały 2 lutego, że przebudowa ogrodów i budynków nad jeziorem Albano będzie się odbywać w najbliższych miesiącach.

55-hektarowy kompleks służył papieżom jako letnia rezydencja od początku XVII wieku. Oprócz dwóch pałaców i terenów parkowych obejmuje również grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję