Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Miejsce modlitwy, ale i bezcenny pomnik historii

Jasna Góra ze swym sercem, którym jest Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, to przede wszystkim miejsce modlitwy, ale nie tylko. To również bezcenny pomnik historii, ważny obiekt narodowej pamięci, pełen zabytków i wspaniałych dzieł sztuki. – Warto poznać historię i doświadczenia pielgrzymów na przestrzeni wieków, bo mówią nam o tym, jak ważna jest Matka Boża dla naszego narodu i wszystkich, którzy tu przybywali – zauważyła s. Faustyna, urszulanka, która jest jasnogórskim przewodnikiem. Podkreśliła, że zwiedzając muzea i zgromadzone w nich obiekty, możemy doświadczyć, jak bardzo historia naszego narodu jest związana z jasnogórską Maryją, a to umacnia nas w wierze i pozwala pokonywać trudności. Siostra zachęca do odwiedzenia np. Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, które zostało otwarte w okrągłą rocznicę fundacji klasztoru – w 1982 r. Zobaczyć w nim można m.in. oryginalne akty fundacyjne klasztoru wydane przez Władysława Opolczyka i Władysława Jagiełłę. Wśród eksponatów są również sukienki, którymi ozdabiany jest obraz. Wyjątkowe wota znajdują się też w Skarbcu, który jest najstarszą częścią ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. Tam podziwiać można bogactwo i urodę darów składanych w ciągu minionych wieków Matce Bożej. – Obok pięknej biżuterii: pierścionków, zachwycających korali, drogich kamieni zobaczymy tam również pamiątki królewskie naszych władców, które mówią o ich wielkiej miłości do Królowej Polski – wyjaśniła siostra przewodnik. Niezwykłym miejscem, dostępnym do zwiedzania od kilku tygodni, jest „Golgota Wschodu” w XVII-wiecznym Bastionie św. Barbary, gdzie znajduje się kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania. To miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiary totalitaryzmów: rosyjskiego i sowieckiego. Na Jasnej Górze zwiedzić można także Bastion św. Rocha, gdzie znajduje się czasowa wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jest tam m.in. papieskie BMW, oraz bł. Stefanowi Wyszyńskiemu – znajdują się tam jego liturgiczne szaty i odręcznie napisane modlitwy. Jasnogórskie muzea czynne są w sezonie letnim od godz. 9 do 17. Bastion św. Barbary – od godz. 10 do 15. Wejście do jasnogórskich obiektów muzealnych jest bezpłatne. Pomocą w zwiedzaniu służy Jasnogórskie Centrum Informacji.

Reklama

Lipcowy sezon pielgrzymkowy w pełni

Pielgrzymi pokoju – tak można nazwać tegorocznych jasnogórskich pątników. Za nami pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy. Tradycyjnie wiąże się on z odpustem Matki Bożej z Góry Karmel, który jest obchodzony 16 lipca. Tym, co łączy przybywających w tym czasie do sanktuarium, jest modlitwa: o pokój na Ukrainie i na świecie, o dobre owoce synodu i uczenie się „w drodze” odpowiedzialności za Kościół, o powrót do tradycyjnego pielgrzymowania po pandemii i radość ze wspólnoty. Tylko 15 lipca na Jasną Górę dotarło ponad 2 tys. pątników, wśród nich też Ukraińcy.

Diakon Aleksander z diec. kamieniecko-podolskiej przyszedł w grupie biblijnej 88. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. Bardzo ucieszyła go możliwość pieszego pielgrzymowania do Częstochowy, bo przed wojną przychodził do Matki Bożej Latyczowskiej, Królowej Podola i Wołynia na Ukrainie. – Przyniosłem w sercu modlitwę za Ukrainę, Rosję i cały świat, aby łaska Chrystusa dotknęła każdego serca, bo dopiero wtedy nastąpi pokój, którego tak wszyscy oczekujemy – powiedział diakon.

Pielgrzymki wróciły do swojej tradycyjnej formy – grupy przechodzą całą swoją trasę i mają zapewnione noclegi. Pątnicy wyrażali radość, że po 2 latach sztafetowego pielgrzymowania mogli powrócić do wspólnoty.

Jasnogórski flesz

• 25 lipca – tarnobrzeska pielgrzymka biegowa;

• 28 lipca – modlitwa biegaczy z Bytowa;

• 29-30 lipca – pielgrzymka Apostolatu Maryjnego;

• 30 lipca – piesza pielgrzymka z Ostrawy;

• 31 lipca – piesze pielgrzymki: bydgoska i góralska.

2022-07-19 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy dajcie im jeść

3,5 tys. osób wyruszyło we wtorek 6.08.2013 r. rano z Warszawy w 302. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Trasa do Częstochowy podzielona jest na dziewięć dziennych etapów, pątnicy dotrą do celu 14 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję